Ieslodzītais

Izglābt ierindnieku Ņikuļinu: vai ir cerība uz atbrīvošanu

57
(atjaunots 19:41 29.09.2018)
Bijušais Rīgas OMONa darbinieks izcieš mūža ieslodzījumu Lietuvas cietumā. Viņš jūtas kā sagūstīts krievu kareivis un nevēlas samierināties ar domu, ka Dzimtene viņu ir aizmirsusi.

RĪGA, 29. septembris — Sputnik, Vladimirs Lindermans. Pavisam drīz, 3. oktobrī, apritēs 30 gadi kopš Rīgas speciālo uzdevumu milicijas vienības (OMON) dibināšanas. Izmantošu piemiņas datumu, lai atgādinātu vienības darbinieka Konstantina Ņikuļina (Mihailova) traģisko likteni. Saskaņā ar Lietuvas tiesas spriedumu, viņš izcieš mūža ieslodzījumu Lukišķu cietumā Viļņā. Jau gandrīz 11 gadi aiz restēm.

Lietuviešu nacionālistiem bija motīvs

Īsumā atgādināšu notikumus. 1991. gada 30. jūlija naktī Lietuvas-Baltkrievijas robežas kontroles punktā Medininki tika nošauti astoņi cilvēki: četri lietuviešu muitnieki, divi apsardzes darbinieki no vienības "Aras" un divi ceļu policisti. Septiņi gāja bojā, viens — muitnieks Tomass Šērnass — izdzīvoja.

Izteiktas vairākas versijas par to, kas un kāpēc organizējis uzbrukumu. Parasti to pamatā ir tukši spriedelējumi, nevis fakti. Nesākšu tās šeit izklāstīt, gribu tikai atgādināt vienu pusaizmirstu faktu.

Dienā, kad notika traģēdija Medininkos, PSRS prezidents M.Gorbačovs un ASV prezidents Dž.Bušs Maskavā parakstīja līgumu par stratēģisko uzbrukuma ieroču ierobežošanu. Abas puses šo notikumu uzskatīja par lieliem politiskiem panākumiem. Mūsdienās militārie speciālisti uzskata, ka vienošanās bijusi nevienlīdzīga, amerikāņi guvuši pārsvaru: Līgumā netika pieminētas jūras bāzes spārnotās raķetes, kuru darbības rādiuss pārsniedz 600 kilometrus.

Taču tagad gribu atgādināt ko citu — slepkavību Medininkos. Diezin vai vienas lielvalsts vadība nolēma nosvinēt līguma parakstīšanu ar tik dīvainu paņēmienu.

Tāpēc lielākās aizdomas krīt uz Lietuvu. Lietuviešu nacionālistiem bija iemesls uztraukties par to, ka PSRS un ASV no jauna vienosies (re, par bruņojumu jau vienojušies!), kā tas notika pēc Otrā pasaules kara, un Lietuva neiegūs neatkarību. Tādā situācijā ir loģiski saasināt stāvokli un pataisīt PSRS par ļaundari. Vismaz motīvs viņiem bija.

Medininku "sakrālie" upuri

Lai nu būtu, kā būdams, taču Lietuvas valdība nekavējoties, neapgrūtinot sevi ar pierādījumiem, uzvēla vainu PSRS valdībai, un izpildītāja lomā "iecēla" Rīgas OMONu. Vēlāk šī versija Lietuvā pārvērtās par ideoloģisku dogmu, neapšaubāmu un neapstrīdamu.

30. jūlija naktī Rīgas omonieši un Ņikuļins līdz ar viņiem patiešām atradās Lietuvā. Ieradās, lai saņemtu jaunus ieročus un amunīciju. Nakšņoja Viļņas OMONa bāzē. Pēc būtības, tas ir vienīgais "pierādījums", nekas cits Ņikuļina dalību apšaudē Medininkos nopietni neapliecina. Viņš pats vainu kategoriski noliedz.

Gluži pretēji, pastāv šaubas, ko, saskaņā ar fundamentālajiem tiesību principiem, vajadzētu interpretēt par labu apsūdzētajam. Izdzīvojušais Tomass Šērnass nespēja identificēt Ņikuļinu. Vēl vairāk, izdzīvojušā muitnieka liecības norāda, ka vismaz viens no uzbrucējiem runājis lietuviski, taču ne Ņikuļins, ne arī citi Rīgas omonieši lietuviešu valodu nepārvalda. Uzbrukuma vietā atrastas čaulītes, kas neatbilst OMONa standarta ieročiem.

Spriedums ir galīgs un nepārsūdzams

Ņikuļins tika arestēts 2007. gada nogalē un nodots Lietuvai. 2011. gadā Viļņas apgabaltiesa piesprieda viņam mūža ieslodzījumu par "divu un vairāku cilvēku slepkavību". Nerunājot jau par pierādījumu trūkumu, spriedums bija nelikumīgs tīri juridisku iemeslu dēļ.

Rīgas OMON karavīri Doma laukumā 1991. gada augustā
© Foto : из личного архива Дмитрия Машкова

1991. gadā noilguma termiņš pantā "slepkavība" bija desmit gadi. Vēlāk to palielināja līdz 15 gadiem, patlaban Lietuvas normatīvie akti paredz 20 gadus. Eiropas tiesiskie standarti likuma grozījumu gadījumam paredz, ka jāpielieto apsūdzētajam labvēlīgākais likums. Nolilguma termiņš par 1991. gada notikumiem ir izbeidzies.

2016. gadā otrās instances tiesa saprata, ka ar tādu spriedumu Ņikuļinu nāksies atbrīvot, un nomainīja "slepkavību" pret "noziegumu pret cilvēci", kam noilguma termiņa nav. Trešā (augstākā) instance saglabāja spriedumu spēkā, un — saskaņā ar Lietuvas likumiem — tas nav pārsūdzams.

Ko teiks Eiropa?

Cerība atliek uz Eiropas cilvēktiesību tiesu. Sūdzība ECT ir iesniegta un pieņemta izskatīšanai.

Advokāte Jeļena Kvjatkovska, kura sūdzību gatavoja, uzskata, ka pastāv iespēja panākt labvēlīgu lēmumu. ECT nenovērtē pierādījumus, taču tās kompetencē ir nozieguma kvalifikācijas jautājums.

Lēmums notiesāt Ņikuļinu par noziegumu pret cilvēki ir cinisks, politisks lēmums bez jebkāda tiesiskā pamata.

Cerība uz Krieviju

Pastāv prakse notiesātu ārvalstnieku nodot soda izciešanai valstī, kuras pilsonis viņš ir. Šim nolūkam Krievijas Ģenerālprokuratūrai ir jāiesniedz pieprasījums Lietuvai ar atbilstošu piedāvājumu. Ņikuļins ir Krievijas pilsonis, tāpēc tiesisks pamats pieprasījumam ir. Lietuva var piekrist vai atteikties. Tas jau ir konkrētu pārrunu jautājums.

Barikādes pie Latvijas Ministru Padomes ēkas, 1991. gada arhīva foto
© Sputnik / Сергей Титов

Šī gada jūlijā Sputnik Lietuva informēja, ka Lietuvas Tieslietu ministrija gatavo pieprasījumu Krievijai par Lietuvas pilsoņa Jevgeņija Mataiša nodošanu, kurš notiesāts par spiegošanu. Domājams, tas nav vienīgais gadījums, tātad, kā mēdz teikt, iespējami varianti.

Nesen deputāts Sergejs Šargunovs atgādināja par OMONa bijušā karavīra likteni Valsts domes sēdē. Viņš vērsās Krievijas Ģenerālprokuratūrā un Ārlietu ministrijā ar lūgumu izvērtēt iespēju izdot Ņikuļinu Krievijai.

Pirms pieciem mēnešiem es apciemoju Konstantinu Ņikuļinu Lukišķu cietumā, tagad mēs sarakstāmies.

Viņš jūtas kā gūstā nokļuvis krievu karavīrs un visas cerības uz atbrīvošanu saista ar Krieviju. Iespējams, viņa viedoklis ir naivs, taču tas ir cildens karavīra naivums, kurš nevēlas samierināties ar domu par to, ka Dzimtene viņu ir aizmirsusi.

57
Pēc temata
Lietuvas tiesa aizmuguriski notiesājusi bijušo OMON darbinieku par "agresiju" pret valsti
Divas pilsonības: vētra sociālajos tīklos barikāžu varoņa bērnu dēļ
Lietuvas Augstākā tiesa izskata bijušā omonieša Mihailova advokātu sūdzību
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

9
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

9
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

33
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

33
Tagi:
noziedzība, Lietuva

Kosmiskā kuģa Crew Dragon starts uz SKS

0
(atjaunots 15:07 31.05.2020)
Ar otro mēģinājumu raķetei Falcon 9 izdevās palaist kosmosā pilotējamo kuģi Crew Dragon ar NASA astronautiem uz klāja, kuru izstrādāja Īlona Maska kompānija SpaceX.

Iepriekš Crew Dragon lidojums tika atlikts laikapstākļu dēļ. Taču sestdien, 30. maijā, pilotējamais kuģis ar NASA astronautiem Bobu Benkenu un Dagu Herliju tomēr startēja uz SKS.

Kompānijas SpaceX vadītājs Īlons Masks ar lepnumu paziņoja, ka cilvēce var lepoties ar šo notikumu.

Federācijas Padomes Informācijas politikas komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot "vēsturisko notikumu" atzīmēja, ka Masku, protams var apsveikt, taču tas tomēr ir tikai lidojums uz SKS, nevis uz Marsu.

Līdz šim amerikāņu astronautus kosmosā nogādāja Krievijas kuģi no Baikonuras kosmodroma.

0
Tagi:
Ilons Masks, ASV, kosmoss