Danske Bank

Danske Bank vadītājs atkāpies no amata pēc naudas atmazgāšanas skandāla Igaunijā

20
(atjaunots 11:05 20.09.2018)
Danske Bank filiāle Igaunijā tiek turēta aizdomās par nerezidentu vērienīgu naudas atmazgāšanu. Iekšējās izmeklēšanas rezultātā banka atteikusies no peļņas 200 miljonu eiro apmērā.

RĪGA, 19. septembris — Sputnik. Danske Bank galvenais ofiss Kopenhāgenā publicējis iekšējās izmeklēšanas rezultātus par domājamo naudas atmazgāšanu Igaunijas filiālē, vēsta Sputnik Igaunija.

Danske Bank filiāle Igaunijā tiek turēta aizdomās par vērienīgu naudas atmazgāšanu, kas nelikumīgi izvesta no Krievijas un citām pēcpadomju valstīm laika periodā no 2007. līdz 2015. gadam.

Virkne mediju vēsta, ka caur Igauniju plūdušo finansiālo līdzekļu apjoms mērojams miljardos — izdevums The Wall Street Journal pastāstīja, ka kopējais Igaunijas nerezidentu veikto aizdomīgo darījumu apjoms Danske sastāda aptuveni 150 miljardus eiro.

Līdztekus Danske Bank iekšējai izmeklēšanai Dānijā un Igaunijā tika ierosinātas krimināllietas par naudas līdzekļu atmazgāšanu.

Iekšējās izmeklēšanas gaitā tika izanalizēti 6200 klienti, kuru vidū lielākā daļa atzīta par "aizdomīgiem". Bankas publicētā informācija liecina, ka izmeklēta tiek aptuveni 15 tūkstošu Igaunijas nerezidentu darbība, kuru maksājumu kopsumma sastādījusi aptuveni 200 miljardus eiro.

Izmeklēšanas gaitā noskaidrojās, ka bankas vadība, ieskaitot direktoru padomi un iestādes vadītāju, savas juridiskās saistības nav pārkāpusi. Vienlaikus "tika sperti vairāki soļi pret pašreizējiem un bijušajiem darbiniekiem" Igaunijā un Dānijā, kuri veicināja aizdomīgās transakcijas. To starpā ir brīdinājumi, atlaišana, bonusu anulēšana un informācijas sniegšana varasiestādēm par viņu darbībām.

Lielākā daļa šo darbinieku un menedžeru Danske Bank vairs nestrādā," — informēja bankas vadība.

Amatu zaudējis arī Danske Bank vadītājs Tomass Borgens — viņš atkāpies no amata, negaidot izmeklēšanas rezultātus.

"Danske bank nav tikusi galā ar saviem pienākumiem lietā par iespējamo naudas atmazgāšanu Igaunijā. Es to dziļi nožēloju," — apliecināja Borgens.

Danske bijušais vadītājs uzsvēra, ka atkāpšanos no amata uzskata par labāko lēmumu, lai arī neatkarīgā izmeklēšana apliecināja, ka viņš savas juridiskās saistības izpildījis. Tomass Borgens turpinās pildīt savus pienākumus, līdz tiks iecelts jauns Danske Bank vadītājs.

Tāpat Danske Bank bija spiesta atteikties no peļņas 200 miljonu eiro apmērā, kas gūta Igaunijas filiālē veikto aizdomīgo darījumu rezultātā. Par "apšaubāmo" naudu tiks nodibināts fonds palīdzības sniegšanai cīņā ar starptautisko finansiālo noziedzību, tostarp arī naudas atmazgāšanu.    

20
Pēc temata
Bloomberg: vai eirozonas valstis ir gatavas kopā cīnīties ar naudas atmazgāšanu
FT: caur Danske Bank Igaunijā izgājuši 30 miljardi dolāru no Krievijas un NVS
Uzņēmumi Latvijā lielā skaitā pārtrauc darbību
Olafs Cers: nerezidenti saņems savu naudu un uz visiem laikiem pametīs Latviju
Vadims Truhačovs

Politologs: Lietuva pierādījusi, ka gatava visam, lai tikai ieriebtu Krievijai

14
(atjaunots 17:04 15.01.2021)
Rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. Lietuvas ārlietu ministrs Gabriels Landsberģis sarunā ar Baltkrievijas opozīcijas parstāvi Svetlanu Tihanovsku apliecināja, ka Viļņa uzskata – būtu svarīgi pārdēvēt Baltkrieviju. Lietuvas valdība ir gatava izskatīt jautājumu par valsts pārdēvēšanu, tiklīdz no Baltkrievijas puses tiks saņemts atbilstošs pieprasījums.

Lietuvas politiskā elite pierāda, ka ir gatava uz jebkādām sīkām nelietībām pret Krieviju, sarunā ar Sputnik Latvija konstatēja politologs Vadims Truhačovs.

"Lietuva vienmēr ir gatava uz visu, lai pastrādātu mazu riebeklību Krievijai. Tāpēc tā ir gatava gan Baltkrieviju pārdēvēt par prieku baltkrievu opozicionāriem, gan izdarīt jebko citu, lai tikai ieriebtu Krievijai," teica Truhačovs.

Eksperts atzīmēja: rodas iespaids, ka Lietuvas pastāvēšanas jēga ir ieriebt Krievijai un citu rūpju tai nav.

"Bieži vien Lietuvas politiķi piemirst paši savu valsti, piemēram, to, ka no tās aizbraukusi ceturtā daļa darbspējīgo iedzīvotāju, un nodarbojas tikai ar sīkām nelietībām pret Krieviju," uzsvēra Truhačovs.

Viņš piezīmēja, ka Tihanovskai, kura uzturas Lietuvā kopš Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu dienas, faktiski nav, ar ko nodarboties.

"Tihanovska vāji orientējas jautājumos ārpus virtuves, un lielajā politikā viņa pilnīgs profāns. Viņa nodarbojas ar to, ka pārraida tālāk to, ko viņai iečukst austī," norādīja Sputnik sarunbiedrs.

© Sputnik / Владимир Астапкович

Tihanovska bija Baltkrievijas pašreizējā prezidenta Aleksandra Lukašenko sāncense valsts vadītāja vēlēšanās. Saskaņā ar republikas Centrālās vēlēšanu komisijas datiem, Lukašenko uzvarēja vēlēšanās ar 80,1% balsu. Opozīcija klāstīja, ka uzvarējusi Tihanovska, un nodibināja koordinācijas padomi varas nodošanai. Šī iemesla dēļ Ģenerālprokuratūra ierosināja lietu par aicinājumiem sagrābt varu, virkne opozicionāru aizturēti, citi pametuši Baltkrieviju.

Lietuva līdz ar Igauniju un Latviju ieviesa sankcijas pret Baltkrievijas vadību un apliecināja: tā ir gatava uzņemt baltkrievus, kuri pierādīs, ka cietuši varasiestāžu darbību rezultātā. Savukārt Minska norādīja, ka Baltkrievijas opozīcijas protestu akcijas tiek koordinētas no Lietuvas un Polijas. Maskava konstatēja, ka Lietuva ir pārkāpusi visas pieklājības robežas, iejaucoties Baltkrievijas iekšējās lietās.

Трухачев: Литва дала понять, что готова на все, лишь бы насолить РФ
14
Tagi:
Svetlana Tihanovska, Baltkrievija, Krievija, Lietuva
Pēc temata
Politologs pastāstīja, ko Lietuva uzdod par bēgļiem no Baltkrievijas
Latvijā pastāstīja, cik daudz baltkrievu IT kompāniju izdevās pārvilināt
Baltkrievija slēdz robežas izbraucējiem
Lietuva samaksās simtiem miljonu eiro: uzņēmējs par sankcijām pret "Belaruskalij"
Tbilisi panorāma, foto no arhīva

Lietuva oficiāli pārdēvējusi Gruziju

45
(atjaunots 11:53 12.01.2021)
Lietuviešu valodas valsts komisija pieņēmusi oficiālu lēmumu par Gruzijas un gruzīnu tautas pārstāvju nosaukuma maiņu.

RĪGA, 12. janvāris — Sputnik. Lietuviešu valodas valsts komisija (VLKK) oficiāli mainījusi Gruzijas valsts nosaukumu pret Sakartvelo (Sakartvelas), vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz valsts iestādes preses dienestu.

Kijevas panorāma. Foto no arhīva.
© Sputnik / Алексей Фурман

Atbilstošo lēmumu apstiprinājis VLKK priekšsēdētājs Audris Antanaitis.

2018. gadā valodas komisija pieņēma lēmumu par Gruzijas un tās iedzīvotāju alternatīvu nosaukumu – Sakartvelo un sakartveli. Lai arī valsts oficiālais nosaukums līdz 2021. gadam joprojām bija "Gruzija", bet dokumentos bija pieļaujami arī "autentiskie" varianti.

Sakartvelo ir Gruzijas pašnosaukums. Daudzās valodās valsts apzīmēšanai tiek izmantots latīņu vārds "Georgia".

45
Džo Baidens

Eksperts sniedza prognozi par Baidena politiku pēcpadomju valstīs

0
(atjaunots 17:12 15.01.2021)
Eksperts uzskata, ka Krievijas attiecībās ar Rietumiem pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars.

RĪGA, 15. janvāris – Sputnik. ASV jaunā administrācija sāks aktīvāku darbu pēcpadomju valstīs, it īpaši Krievijas rietumu perifērijā, uzskata Krievijas Ārlietu padomes ģenerāldirektors Andrejs Kortunovs, vēsta RIA Novosti.

"(ASV nākamajam prezidentam) Džo Baidena acīs pēcpadomju valstīm, it īpaši Krievijas rietumu perifērijai ir lielāka nozīme, nekā pēc (ASV pašreizējā prezidenta) Donalda Trampa domām," eksperts konstatēja videokonferencē, kas bija veltīta gada rezultātiem pēcpadomju telpā.

Nelielas cerības: kā mainīsies ASV un Krievijas attiecības
Ruptly / Joe Biden Campaign / US Department of Defense / Kremlin.ru

"Es domāju, mēs ieraudzīsim aktīvākas amerikāņu darbības šajā teritorijā, būtiskāku mijiedarbību ar šo valstu valdībām, maigās diplomātijas, informācijas kara instrumentu enerģiskāku izmantošanu," uzskata politologs.

Tomēr, pēc Kortunova domām, ja arī tas notiks, nav saskatāmi resursi un politiskā griba pilnā mērā likt lietā iespējas Rietumu ietekmes pastiprināšanai.

"Tāpēc Krievijas un Rietumu attiecībās pēcpadomju teritorijā valdīs nevis spēku, bet gan vājuma līdzsvars," konstatēja eksperts.

Politologa vērojumi liecina, ka patlaban tiek galīgi nostiprināti Padomju Savienības sabrukuma rezultāti.

"Varētu teikt, ka nav saskatāmas vispār nekādas likumsakarības un Krievijas vispārēja pieeja šai teritorijai, tas ir, Krievijas politika kļūst elastīgāka, individualizēta un profesionālāka," norādīja analītiķis.

Viņa ieskatā, Krievija sāk iecietīgāk vērtēt ārvalstu ietekmes paplašināšanos bijušās PSRS teritorijā, ja vien runa ir ar Ķīnas klātbūtni, piemēam, Centrālāzijā, vai Turcijas ietekmi Dienvidkaukāzā.

Tāpat eksperts uzskata, ka virkne Krievijas partneru un sāncenšu pēcpadomju telpā, pārsvarā – no rietumvalstu vidus, pamazām zaudē interesi par to, un dažos gadījumos būtu gatavi pieņemt Krievijas līdera pozīcijas.

"Vienā brīdī var notikt tā, ka dažas pēcpadomju valstis izjutīs grūtības, kas saistītas nevis ar lielvalstu mēģinājumiem iejaukties viņu iekšējās lietās, bet gan, drīzāk, ar šo lielvalstu intereses krišanos par bijušās Padomju Savienības teritoriju," secināja politologs.

0
Tagi:
Džo Baidens, ASV
Pēc temata
Baidena komada ir kā vilku bars
"Var iznākt gluži pretēji". Politologs par padomu Baidenam Krievijas aspektā
Mest pie malas nicinājumu. Trampa bijusī padomniece devusi padomu Baidenam
Beigas spēlītēm – krieviem izdevies uzlauzt amerikāņu apziņu