Eskadras mīnu kuģis Kaļiņin. Foto no arhīva

Somu līcī atrasts Otrā pasaules kara laiku eskadras kuģis "Kaļiņin"

52
(atjaunots 15:44 27.08.2018)
Starptautiskā Somijas un Krievijas komanda atradusi Somu līcī vienu no kuģiem, kas piedalījās traģiskajā Tallinas pārgājienā 1941. gadā – eskadras mīnu kuģi "Kaļiņin".

RĪGA, 27. augusts — Sputnik. Tallinas pārgājiena 77. gadadienas priekšvakarā tikšanās laikā Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski (rietumigaunija, PSRS JKF bijusī bāze – red.) ekspedīcijas "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" vadītājs Konstantīns Bogdanovs pastāstīja Sputnik Igaunija, ka netālu no Jūmindes raga (Igaunijas ziemeļu daļa) atrasts eskadras kuģis "Kaļiņin".

"Novik" klases eskadras mīnu kuģis, identificēts kā "Kaļiņin", atrasts 11. augustā 86 metru dziļumā, pateicoties kopprojektam, ko īsteno Krievijas ekspedīcija "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" un somu meklētāju komanda SubZone, ko vada Immi Vaļins.

Константин Богданов. Руководитель разведовательно- поисковой экспедиции.
© Sputnik / Юлия Калинина
Ūdenslīdēju komandas vadītājs Konstantīns Bogdanovs

Meklētāji jau identificējuši kuģi un apskatījuši to.

"Kaļiņins" guļ 86 metru dziļumā uz kreisā borta. Gandrīz par trim ceturtdaļām kuģa korpuss iegrimis dūņās. Redzami burtiski 2-3 metri klāja un borts, skrūve, daļa klāja būvju, manāmi bojājumi. Hidrolokācijas aprises liecina, ka pēc formas tas ļoti atgādinājis zemūdeni "Kalev"," – pastāstīja ūdenslīdēju komandas vadītājs Konstantīns Bogdanovs.

1941. gada 28. augustā Tallinas pārgājiena laikā eskadras kuģis "Kaļiņin" uzdūrās mīnu aizsprostojumam pie Mohni salas Somu līcī.

Nejaušs atradums

"Mēs esam saņēmuši līdzekļus no Krievijas prezidenta grantu fonda darbiem, kas saistīti ar padomju zemūdeņu meklējumiem un identifikāciju, taču iznāk tā, ka ienirstot ne vienmēr izdodas atrast zemūdeni. Vienlaikus norit citu kuģu un ar Lielā Tēvijas kara laikiem saistītu objektu pētījumi," – pastāstīja Bogdanovs.

Tā tika atrasts arī bojāgājušais kuģis.

25. augustā Borisa Čapligina piemiņai izveidotais labdarības fonds kopā ar Tallinas Veterānu klubu organizēja tikšanos Paldiski, kas veltīta varonīgā Tallinas pārgājiena (1941. gada augustā PSRS Baltijas flotes kuģi izlauzās no vāciešu aplenktās Tallinas uz Kronštati) 77. gadadienai.

Встреча ветеранов, поисковиков и потомков участников Таллиннского перехода. Морской Храм Сергея Радонежского
© Sputnik / Юлия Калинина
Tallinas Veterānu kluba tikšanos Sv. Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski

Sv. Radoņežas Sergija Jūras baznīcā Paldiski notika aizlūgums par Tallinas pārgājienā bojāgājušajiem. No Tallinas ieradās sabiedriskās organizācijas "Tallinas pārgājiena piemiņa" un Krievijas ekspedīcijas "Sveiciens Lielās Uzvaras kuģiem" pārstāvji. Pasākumu apmeklēja arī Krievijas Federācijas Ārkārtējais un Pilnvarotais vēstnieks Igaunijā Aleksandrs Petrovs.

52

Latvija par lētu naudu Lietuvā iepērk ES aizliegtu delikatesi

42
(atjaunots 11:58 26.10.2020)
Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota – aptuveni 6-7 tonnas, taču tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Zuši ir iekļauti Bernes konvencijā Eiropas dzīvās dabas un dabisko dzīvotņu aizsardzību. To zveja aizliegta vairākās valstīs. Izņēmums nodrošināts tikai dažām valstīm, kuru vidū ir Lietuva, Latvija un Igaunija, vēsta BB.lv, atsaucoties uz Latvijas medijiem.

Pērn zvejnieki Latvijā nozvejojuši 91,9 tonnas zušu. Turklāt viņi iepērk zušus Lietuvā par 2-10 eiro par kilogramu. Pie tam mazumtirdzniecībā zuši želejā maksā 39 eiro par kilogramu.

Portāls atzīmēja, ka Lietuvā zuši pārtikā netiek lietoti īpaši plaši, bet Latvijā ir ļoti iecienīti. Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota 6-7 tonnu robežās, bet tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

Latvijas Zemkopības ministrijas Zvejas pārvaldības un zivju resursu nodaļas vadītāja vietniece Ilze Rutlkovska paziņoja, ka sadarbībā ar Lietuvu plānots projekts zivju populācijas pētījumiem Kurzemē un Klaipēdas novadā, lai saimnieciskā darbība tiktu izlīdzināta.

Cepti un marinēti zuši Baltijas valstīs ir ļoti pieprasīti. Ik gadus Baltijas jūrā nozvejo aptuveni 250 tonnas zušu, no šī apjoma 70-170 tonnas nozvejo Latvijā.

42
Tagi:
zivis, Eiropas Savienība
Pēc temata
Ekoloģiska katastrofa: Latvijas upēs masveidā mirst zivis
Igaunijā parādījies Ķīnas cimdiņkrabis
Krievijas pastila, Latgales kaņepes un Rīgas šprotes: Riga Food cienasti
Valsts atbalsta vietā aizlika kāju priekšā: slēgta Liepājas zivju konservu rūpnīca
NATO

Lietuvas aizsardzības ministrs lielos izdevumus aizbildina ar "situāciju reģionā"

22
(atjaunots 10:19 26.10.2020)
Politiķis paskaidroja, ka ar tādiem izdevumiem valsts spēs labāk uzņem sabiedroto papildspēkus nepieciešamības gadījumā.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis apliecināja kolēģiem, ka valsts turpinās atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, jo "tā rīkoties liek situācija reģionā", vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz resora preses dienestu.

Savu pārliecību viņš pauda NATO valstu aizsardzības ministru apspriedē, kas tika organizēta video formātā.

Aizsardzības ministrs atgādināja, ka valstī jau sesto gadu pēc kārtas aug investīcijas aizsardzībā alianses līmenī. Karoblis uzskata, ka tādējādi tiekot demonstrēta NATO vienotība un perspektīvas – "gatavības palielināšana reakcijai uz mainīgajiem un augošajiem draudiem".

"Pirms diviem gadiem Lietuva pirmo reizi sasniedza NATO mērķi – 2% no IKP aizsardzības fnansēšanai. Mēs noteikti to uzturēsim arī turpmāk: to liek darīt tagadējā ģeopolitiskā situācija reģionā. Mēs varēsim labāk uzņemt sabiedroto papildspēkus – mēs esam valsts uz NATO ārējās robežas, kam raksturīga nestabilitāte," informēja Lietuvas ministrs.

Ziemeļatlantijas alianse pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, attaisnojot savas darbības ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis, arī Lietuva, aktīvi noslēdz ar ASV aizardzības līgumus par lielām summām, aizbildinoties ar "Krievijas agresiju" un dislocē NATO militāros kontingentus.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus nevienai valstij un Ziemeļatlantijas aliansei tas ir ļoti labi zināms.

22
Tagi:
aizsardzība, NATO, Lietuva
Pēc temata
Napoleona cienīgos Lietuvas plānus stiprina 5 tanki Leclerc. Kā atbildēs Krievija
"Jau pārvieto štābus": ko ASV armija gatavo Eiropas austrumos
Ādažos par 19 miljoniem eiro uzbūvēja sporta kompleksu karavīriem
"Nostādīja fakta priekšā": kā Eiropa maksās par ASV militārajām bāzēm
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā