Kukurūza. Foto no arhīva

Kukurūza, spināti un pupas: listeriozes uzliesmojumu Eiropā radījuši saldēti dārzeņi

94
(atjaunots 11:52 04.08.2018)
Veselībai bīstamas baktērijas atrastas saldētā kukurūzā, spinātos, zaļajās pupiņās, ko Eiropas veikaliem vismaz divus gadus piegādājis uzņēmums no Ungārijas.

RĪGA, 4. augusts — Sputnik. Saskaņā ar Eiropas Slimību kontroles un profilakses centra (ECDC) datiem, pēdējo triju gadu laikā Eiropā fiksēti 47 listeriozes gadījumi. Slimība novedusi pie letāla iznākuma deviņos gadījumos Somijā, Zviedrijā, Dānijā, Austrijā un Lielbritānijā.

Veselībai bīstamas baktērijas atrastas saldētā kukurūzā, spinātos, zaļajās pupiņās, ko Eiropas veikaliem vismaz divus gadus piegādājis uzņēmums no Ungārijas. Saskaņā ar ierēdņu rīkojumu šajā valstī jūlijā veikalos izņemti visi šī uzņēmuma ražotie saldētie dārzeņi. Bez tam tiek veikta visu fabrikas iekārtu demontāža un dezinfekcija.

Arī Igaunijā vairāki uzņēmumi nolēmuši neriskēt un atsaukuši daļu savas produkcijas no vietējiem veikaliem, ņemot vērā iespējamo saindēšanos. Šādu lēmumu pieņēmušas firmas Maahärra un Härmavili.

Aukstumnoturīgas baktērijas

Ārste Aleksandra Rautio pastāstīja Sputnik Igaunija, ka listerioze ir infekcijas slimība, ko rada baktērijas (Listeria monocytogenes). Viņa uzsvēra, ka iespējams inficēties neatkarīgi no gadalaika, taču vasarā saslimšana novērojama biežāk.

"Cilvēka organismā baktērija nokļūst ar inficētiem dzīvnieku vai augu valsts izcelsmes pārtikas produktiem. Atšķirībā no daudzām citām baktērijām listērijas ir noturīgas pret apkārtējās vides apstākļiem un spēj vairoties ledusskapī," – brīdināja doktore Rautio.

Ārste norādīja, ka infekcija var uzturēties termiski nepietiekami apstrādātā gaļā, nepasterizētā pienā vai no tā ražotā sierā, kā arī svaigos dārzeņos un augļos.

Riska grupā ir grūtnieces un cienījama vecuma cilvēki

Īpašs saslimšanas risks draud cilvēkiem ar imūndeficītu (novājinātu imūnsistēmu), grūtnieces, cienījama vecuma cilvēki, cilvēki pēc donoru orgānu pārstādīšanas vai ar hroniskām slimībām. Aleksandras Rautio dati liecina, ka pirms diviem gadiem Igaunijā saslimuši deviņi cilvēki, pērn – četri, bet šogad – jau astoņi.

"Gandrīz ik gadus Igaunijā listeriozes rezultātā mirst viens vai divi cilvēki, un visbiežāk ar to saslimst cilvēki vecumā no 50 gadiem," – pastāstīja Aleksandra Rautio.

Ārste atzīmēja, ka listerioze sākas kā zarnu infekcija, tai raksturīga nelaba dūša, vemšana, sāpes vēderā, caureja un paaugstināta temperatūra (38-39 grādi). Trešajā vai ceturtajā dienā infekcija var pāriet centrālajā nervu sistēmā – sākas meningīts un/vai encefalīts, kas var novest pie neārstējamām sekām un nāves.

Grūtniecēm infekcija pakļauj riskam embrija attīstību, iespējamas priekšlaicīgas dzemdības un nedzīva embrija dzemdēšana. Ja bērns piedzims dzīvs, viņam novērojama virkne iekšējo orgānu bojājumu, tāpēc viņš nav dzīvotspējīgs. Pat gadījumā, ja embrijs netiks inficēts caur placentu, bērns var inficēties dzemdību laikā vai pēc tām.

Rūpīgi mazgāt rokas un atteikties no jēlas gaļas

Cilvēkiem riska grupā ārste iesaka atteikties no termiski neapstrādātas gaļas, nepasterizēta piena un tā produktu, kūpinātu zivju, svaigu nemazgātu augļu un dārzeņu lietošanas uzturā.

Aleksandra Rautio atgādināja, ka visi saldētie dārzeņi ir jāapstrādā termiski, pēc svaigu produktu sagriešanas un pagatavošanas rūpīgi jāmazgā rokas, naži un virsma, uz kuras produkti apstrādāti. Svarīgi ir nekontaktēties ar slimiem mājdzīvniekiem.

Ja tomēr cilvēks inficējies ar listeriozi, jāvēršas pie ārsta, kurš noteiks ārstēšanas kursu, piezīmēja ārste.

94
Pēc temata
Ar leikēmiju slims dārznieks uzskata, ka par slimību vainojama "Monsanto"
Ēdiet dārzeņus, dzeriet kafiju un staigājiet kājām: dzīve Latvijā kļuvusi dārgāka
Dārzeņi Latvijā ir dārgākie Baltijā – PVN samazināšana nav līdzējusi
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

8
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

8
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

10
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

10
Tagi:
koronavīruss, Lietuva

Latvijā nav jaunu Covid-19 gadījumu, slimnīcās turpina ārstēties četri pacienti

0
(atjaunots 13:18 03.07.2020)
Latvijā visā epidēmijas laikā analīzes ir nodevuši 155 599 cilvēki, atklāti 1122 inficētie, 997 izveseļojās, 30 nomira.

RĪGA, 3. jūlijs – Sputnik. Latvijā diennakts laikā veikti 1105 Covid-19 testi, jauni inficēšanās gadījumi nav atklāti, vēsta Slimību profilakses un kontroles centrs.

Kopumā Latvijā epidēmijas laikā analīzes ir nodevuši 155 599 cilvēki, atklāti 1122 inficētie, 997 izveseļojās, 30 nomira.

Aizritējušajā diennaktī netika stacionēts neviens cilvēks ar Covid-19. Stacionāros turpina ārstēties četri pacienti: trīs no viņiem ir vidēji smaga slimības gaita, viens cilvēks atrodas smagā stāvoklī. Kopumā no slimnīcām ir izrakstīts 181 pacients, kurš ārstējies no Covid-19.

Uztrauc vīrusa "imports"

Labvēlīgās situācijas ar Covid-19 izplatību fonā Latvijā atcēluši praktiski visus ierobežojumus, kas tika ieviesti pandēmijas dēļ. Tomēr saglabājas uztraukums saistībā ar iespējamo vīrusa "importu" no citām valstīm, paziņoja Veselības ministrijas galvenais infektologs Uga Dumpis.

Pēc viņa sacītā, ar vislielāko risku ir saistīti cilvēku braucieni uz valstīm ar augstiem saslimstības rādītājiem, piemēram, Lielbritāniju vai Zviedriju. Tomēr ir skaidrs, ka pilnam aizliegumam šiem braucieniem radītu negatīvas sekas ekonomikas nozarē.

"Jāsaprot, ka mēs tiešām riskējam, bet mēģinām to darīt dozēti. Ārkārtīgi svarīgi būtu atcerēties, ka cilvēkiem, kuri atlido, pirmkārt, jāievēro pašizolācija, otrkārt, viņi var veikt bezmaksas testus. Radiniekiem un sabiedrības locekļiem atkal būtu svarīgi sekot, lai šie cilvēki neiet sabiedrībā 14 dienas," sacīja Dumpis.

Viņš brīdināja ceļotājus, ka plānojot braucienu šodien nav iespējams paredzēt epidemioloģisko situāciju izvēlētajā valstī vai pilsētā faktiskā brauciena laikā. Var gadīties tā, ka galamērķis vīrusa izplatības dēļ tiks slēgts.

Neskaitot pārējo, infektologs uzsvēra, ka, saskaņā ar aktuālākajiem pētījumiem, Covid-19 izslimojušo pacientu imunitāte pret jauno koronavīrusu pazūd diezgan ātri.

Pasaules Veselības organizācija 11. martā pasludināja jaunās koronavīrusa infekcijas Covid-19 uzliesmojumu par pandēmiju. Saskaņā ar aktuālākajiem datiem, pasaulē ir atklāti jau vairāk nekā 11 miljoni inficēšanās gadījumu, vairāk nekā 524 tūkstoši cilvēku ir miruši, vairāk nekā 6,1 miljons izveseļojās.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Petraviča pastāstīja, kāds būs palīdzības plāns Covid-19 otrā viļņa gadījumā
No plaušu fibrozes līdz Alcheimera slimībai: mediķi pastāstīja par Covid-19 sekām
"Izsprucis no laboratorijas": Nacionālās apvienības deputāts "atklāja" Covid-19 izcelsmi
Trīs Krievijā izstrādāti Covid-19 vakcīnas prototipi ir efektīvi