Baltijas valstis un EK parakstījušas vienošanos par elektrotīklu sinhronizāciju

Baltijas valstis parakstījušas vienošanos par elektrotīklu sinhronizāciju

30
(atjaunots 17:54 29.06.2018)
Vienošanās ļaus nekavējoties sākt sinhronizācijas darbus un noteikt Baltijas valstu enerģētisko neatkarību no enerģijas loka BRELL.

RĪGA, 29. jūnijs — Sputnik. Latvija, Lietuva, Igaunija, Polija un Eiropas Komisija parakstījušas vienošanos par trīs Baltijas elektrotīklu sinhronizāciju ar Eiropas kontinentālajiem elektrotīkliem, vēsta Sputnik Lietuva.

Augstākā līmeņa politiskā vienošanās ļaus nekavējoties sākt sinhronizācijas darbus un, beidzot, noteikt reģiona enerģētisko neatkarību no enerģijas loka BRELL.

​Saskaņā ar politiskās vienošanās nosacījumiem, Eiropas Komisijai jāvada pārrunas ar Krieviju un Baltkrieviju par Baltijas valstu atvienošanu no BRELL.

Visas piecas vienošanās puses tāpat piekrīt tam, ka sinhronizācijai jānotiek caur Poliju. Gaidāmais tiešais grafiks un konkrēta darbu beigšana gaidāma 2025. gadā. Tas ļaus izmantot ES finanšu atbalstu projekta ietvaros.

Pirms vienošanās parakstīšanas Lietuvas līdere atzīmēja, ka izstāšanās no BRELL nodrošinās ne vien enerģētisko, bet arī politisko drošību. Pēc Gribauskaites domām, kaimiņvalstis izmanto enerģiju kā "ģeopolitiskās šantāžas" līdzekli.

"Baltijas valstis kļūs par Eiropas elektrotīkla daļu līdz 2025. gadam," uzrakstīja Gribauskaite savā Twitter mikroblogā.

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass savā Twitter mikroblogā uzrakstīja, ka Baltijas valstis spērušas lielu soli sinhronizācijas ceļā.

Baltijas republikas sen vēlējušās izstāties no enerģijas loka BRELL, lai nodrošinātu neatkarību no Krievijas energosistēmas. Sinhronizācija notiks ar LitPol Link savienojuma starpniecību.    

30
Pēc temata
Lietuvas EM: sinhronizācija ar Rietumiem slēgs ceļu BelAES enerģijai uz Lietuvu
Mediji: no kā baidās Baltijas valstis?
Izstāšanās no BRELL sanaidoja Lietuvu un Igauniju
Baltija mēģinās nodzīvot 18 stundas bez elektrības no Krievijas