Grāmata Hipster Hitler

Psihologs: Hitlers hisptera veidā maina izpratni par vēsturi jauniešu vidū

41
(atjaunots 11:25 08.06.2018)
Psihologs Dmitrijs Ļistopads pastāstīja, ka miljoniem cilvēku slepkava Ādolfs Hitlers, atainots komiski un amizanti, var ietekmēt nenobriedušus prātus, un rezultātā jaunieši sāks citādi skatīties uz vēsturiskiem faktiem un personībām.

RĪGA, 8. jūnijs — Sputnik. Psihologs uzskata, ka mūsdienu pasaulē bieži vien tiek sētas šaubas par dažādiem faktiem, pret kuriem viedoklis bija viennozīmīgs, — lai būtu iespējams arī tālāk destabilizēt situāciju, vēsta Sputnik Igaunija

"Šķiet, kāpēc gan neparunāt par Hitleru ar jokiem, kāpēc nepasmieties? Taču pēc tam jau var pasmieties par Staļinu un pielīdzināt abus šos personāžus – noteikti spēki to labprāt vēlētos. Un tad jau var viegli un rotaļīgi, pārvērtēt daudzus viedokļus par vēsturi," – teica Dmitrijs Ļistopads.

Hitlera karikatūras, paskaidroja psihologs, tika zīmētas arī agrāk, piemēram, Otrā pasaules kara gados, taču tā bija satīra, un uzdevums bija citāds. "Tas palīdzēja. Skaidrs: ja mēs kādu ļaunu spēku attēlojam karikatūrā, tas vairs nav tik briesmīgs. Taču jautājums ir par to, kāpēc attēlot? Piemēram, kāpēc cilvēki, kuri attēloja Ādolfu Hitleru hipstera izskatā, nepasmējās par saviem vecākiem – kādi viņi ir stulbeņi, jo nenēsā bārdas, nefotografē ēdamo un nesēž sociālajos tīklos? Nesen tika uzņemta arī satīriska filma par Staļinu. Kāpēc gan nepasmieties par Jūliju Cēzaru vai karali Arturu. Vienmēr taču var atrast citas figūras," – piezīmēja Ļistopads. Pēc viņa domām, tādas grāmatas parādīšanās nav nejaušība, lai arī iespējams nav nekādas speciālas laboratorijas vai direktīvu "no augšas". Taču vērojamas tendences sabiedrībā. Psihologs uzskata, ka pasaulē valda nevis cilvēki, bet idejas. Un laiku pa laikam atrodas kāds, kurš sāk tās īstenot.

"Patlaban pastāv ideja pielīdzināt, vēlāk arī apmainīt vietām, – it kā bija divi ļaundari, kuri vainīgi notikušajā, viņi bija ļaunuma sakne. Liela daļa slāvu ir pārliecināti: labais uzvarēja ļauno, taču tagad bieži uzskata, ka viens ļaunums (nacistiskās Vācijas koalīcija) cīnījusies ar ļaunumu (PSRS), bet uzvarējis esot trešais spēks, kas patlaban dominē," – piebilda Ļistopads. Ja tam noticēt, var konstruēt vēsturi un nākotni – apspriest, kam un uz ko ir tiesības, kam – ne, kurš var diktēt noteikumus pasaulei, kurš – ne.

Mērķauditorija – jaunieši

Daudzus nobriedušus cilvēkus tamlīdzīga grāmata var tikai kaitināt vai pat atstāt vienaldzīgus. "Minēšu piemēru: ja cilvēks neliekuļoti tic Dievam, kaut kādu idiotu mēģinājumi pasmieties par viņu ir veltīgi. Taču šim nolūkam vajadzīgs stiprs gars, stabila psihe, galu galā, arī ticība," – teica Ļistopads. Viņš uzskata, ka galvenā mērķauditorija, kam paredzētas šādas grāmatas, ir jaunieši. Nav taču jēgas dusmot cienījama vecuma cilvēkus, viņi vairs nenosaka nākotni, nav tik aktīvi un bauda savas dzīves augļus. Taču par jauniešiem var pacīnīties.

Iepriekš vēstīts, ka jūnija sākumā Igaunijas lielāko grāmatnīcu plauktos parādījās komikss "Hipsters Hitlers". Tas ir nedaudz mainīts amerikāņu mākslinieku Džeimsa Karra un Arhanas Kumaras oriģināla "Hipster Hitler" izdevums, pārtulkots igauņu valodā. "Jautro" komiksu par Ādolfu Hitleru, kurš atainots kā simpātisks jauns cilvēks "hipsteriskās" brillēs un apģērbā, Igaunijā laidusi klajā izdevniecība Kunst ("Māksla").

Komiksā jautri aprakstīts ne tikai "hipsters" Hitlers, bet arī SS reihsfīrers Heinrihs Himlers, propagandas ministrs Jozefs Gebelss, Luftwaffe komandieris Hermanis Gērings un citi Trešā reiha vadoņi, kuru darbības viennozīmīgi novērtēja starptautiskais tribunāls Nirnbergā.

41
Pēc temata
Filipīnu prezidents nevēlas līdzināties Hitleram
Putins komentēja Klintones vārdus par viņa salīdzināšanu ar Hitleru
128 gadus vecs vīrietis no Argentīnas apgalvo, ka viņš ir Hitlers
Holandietis nejauši nopircis Hitlera akvareli par 75 centiem
Laulibas gredzeni

Latvija un Lietuva kļuva par Eiropas Savienības antilīderēm pēc šķirto laulību skaita

9
(atjaunots 14:07 12.07.2020)
Latvija un Lietuva savā starpā dala pirmo vietu. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Latvija kopā ar Lietuvu kļuva par Eiropas Savienības līderēm pēc šķirto laulību skaita 2018. gadā, vēsta Sputnik Lietuva ar atsauci uz statistiskās aģentūras Eurostat datiem.

Latvija un Lietuva kopā ieņēma pirmo vietu šajā sarakstā. Abās valstīs aprēķinātie rādītāji sastāda 3,1 šķiršanos uz tūkstoti cilvēku. Tālāk seko Dānija (2,6) un Zviedrija (2,5). Ceturtajā vietā izrādījās Igaunija un Somija ar 2,4 šķiršanām uz tūkstoti iedzīvotāju abās valstīs.

​Zemākie šķiršanās rādītāji bijuši konstatēti Maltā (0,7 šķiršanās uz tūkstoti cilvēku), Īrijā (0,7, saskaņā ar 2017. gada datiem), kā arī Slovēnijā (1,1), Bulgārijā, Horvātijā un Itālijā (visās trijās 1,5).

Pēdējo desmitgadu laikā arvien vairāk un vairāk cilvēku ES pieņem lēmumu šķirties, atzīmē Eurostat. Tā, 2017. gadā ES bija divas šķiršanās uz 1000 cilvēku, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz kopējo šķiršanās koeficientu (0,8), kurš tika reģistrēts 1965. gadā.

9
Pēc temata
Saeimā nonākusi iniciatīva par viendzimuma laulību reģistrāciju Latvijā
Vēlaties uzzināt, kur Latvijā var bez maksas piereģistrēt laulību
Referendums par viendzimuma pāru statusu: cik Latvijas iedzīvotāju atbalsta šo ideju
Tallinas lidosta, foto no arhīva

Pēc trīs mēnešiem Igaunijas nepilsonis tomēr atgriezās mājās

17
(atjaunots 11:24 10.07.2020)
Krievvalodīgā Igaunijas nepilsoņa piedzīvojumi Filipīnās ir noslēgušies – pēc simts dienām Manilas lidostā viņš nokavēja lidmašīnu Amsterdamā, taču beigu beigās nosēdās Tallinā.

RĪGA, 10. jūlijs – Sputnik. Pateicoties mediju iesaistīšanai, Manilas lidostā iestrēgušais Igaunijas nepilsonis Romāns Trofimovs tomēr atlidoja uz Tallinu, vēsta Postimees.

Trofimovs atlidoja uz Filipīnu galvaspilsētu Manilu 20. martā un vairāk nekā 100 dienas nevarēja nedz iziet no lidostas ēkas, nedz aizlidot uz dzimteni, jo lidojumi tika apturēti, savukārt aviokompānija AirAsia atņēma viņam nepilsoņa pasi, apsolot atgriezt to pēc atgriešanās Igaunijā.

Sākumā Igaunijas ĀM piedāvāja viņam nopirkt biļeti uz repatriācijas reisu, taču nosauktās summas Trofimovam nebija. Un tikai pēc tam, kad lidostā dzīvojošā cilvēka stāsts izplatījās ārvalstu medijos, Trofimovam palīdzēja atgriezties dzimtenē.

Tiesa, arī te neiztika bez piedzīvojumiem – pārsēšanās laikā Amsterdamā viņš nokavēja lidmašīnu uz Tallinu. Beigu beigās viņam tomēr izdevās atgriezties mājās.

Lidostā viņu jau gaidīja žurnālisti. Trofimovs pateica, ka pēc atgriešanās mājās pirmā lieta, ko viņš vēlas izdarīt, ir satikt māti. Pirms aizbraukšanas uz Filipīnām viņš strādāja attālināti par programmētāju, taču zaudēja šo darbu.

Viņš pastāstīja, ka nepilsoņa "pelēkā pase" radījusi viņam problēmas katrā valstī, kurā viņš ieradās. Taču uz jautājumu, vai pēc šī stāsta viņš neapsver domu iegūt Igaunijas pilsonību, viņš atteicās atbildēt.

17
Tagi:
Igaunija, Filipīnas
Pēc temata
Igaunijas nepilsonis trīs mēnešus dzīvo Manilas lidostā
Krievijas prezidents Vladimirs Putins

Putins pastāstīja par savu attieksmi pret viņam pausto kritiku

0
(atjaunots 18:34 12.07.2020)
Krievijas prezidents Vladimirs Putins paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts.

RĪGA, 12. jūlijs – Sputnik. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, prātojot par viņam pausto aso kritiku, paziņoja, ka uzskata par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek piedāvāts, taču kritika kritikas labad viņu neinteresē, vēsta RIA Novosti.

"Vienmēr ir cilvēki, kuri domā citādāk, nekā tu, un viņiem liekas, ka viņiem ir labāki risinājumi, nekā tie, kurus piedāvā esošie varas pārstāvji, tai skaitā valsts vadītājs. Es, vispār, lai cik dīvaini tas nešķiet, uzskatu par savu pienākumu ieklausīties tajā, kas tiek deklarēts, vai tajā, kas tiek piedāvāts – ja kaut kas vispār tiek piedāvāts, izņemot kritiku, jo ja tā ir kritika kritikas labad, tad tas vienkārši nav interesanti, bet ja ir arī konstruktīvi piedāvājumi, tad, protams, ar prieku tajos ieklausos," sacīja viņš intervijā telekanālam "Rossija 1" atbildot uz jautājumu, kā viņš attiecas pret viņam pausto aso kritiku.

Putins atzīmēja, ka tas, ka viņš ieklausās piedāvājumos, nenozīmē, ka viņš "īstenos to, ko ir izdzirdējis". "Taču zināt viedokļu, vērtējumu un piedāvājumu dažādību – tas ir lietderīgi," nobeigumā sacīja viņš.

0
Tagi:
Putins, Krievija
Pēc temata
"Jauns strīdu raunds". National Interest ir pārliecināts par Putina raksta panākumiem
"Nevarēja atspēkot nevienu faktu": Krievijas vēstniecība ar godu atbildēja Latvijas ĀM
Putins parakstīja dekrētu par grozījumiem Krievija Konstitūcijā