Eiropas Parlamenta deputāte no Igaunijas Jana Toma

Eirodeputāte pastāstīja, pie novedusi Krievijas dēmonizācija Rietumos

121
Eiropas Parlamenta deputāte no Igaunijas Jana Toma ir pārliecināta: Krievijas prezidenta vēlēšanu iznākumu lielā mērā noteica valsts dēmonizācija Rietumos.

RĪGA, 22. marts – Sputnik. Eiropas Parlamenta deputāte no Igaunijas Jana Toma nosauca par nenormālu to, ka starp kaimiņvalstīm – Igauniju un Krieviju – nav konstruktīvu attiecību, savukārt Rietumi un Igaunijas elite ievēro "vainas prezumpcijas" principu attiecībās ar austrumu kaimiņieni, lai arī tiem nav neapgāžamu pierādījumu, vēsta Sputnik Igaunija. Savu viedokli politiķe pauda diskusijas laikā ar savu kolēģi eiroparlamentārieti Urmasu Paetu.

Toma ir pārliecināta, ka Krievijas Federācijas pašreizējā prezidenta Vladimira Putina uzvara 18. marta vēlēšanās lielā mērā atspoguļo Krievijas sabiedrības reakciju uz nepamatotām apsūdzībām un spiedienu:

"Domāju, Londonai, protams, "ir ar to sakars". Ja situāciju sagroza, var teikt, ka Terēza Meja (Lielbritānijas premjerministre un pret Krieviju vērsto lēmumu iniciatore – red.) ir Kremļa aģente, Briti, protams, ir ļoti pacentušies… tas, ka vēlētāju aktivitāte būs liela, bija skaidrs uzreiz, un pie tā ir vainīgas mūsu sankcijas un spiediens pret Krieviju."

Taču, viņa atzīmēja, augstais Putina atbalsta procents vēlēšanās Igaunijā dzīvojošo Krievijas pilsoņu vidū ir protesta balsojums pret viņas valsts politiku attiecībā uz mazākumtautībām:

"Es uz šo situāciju paskatītos vēl arī no Igaunijas iekšējā viedokļa. Narvā Putina atbalsta procents ir augstāks, nekā Čečenijā. Kad mēs atbalstījām Terēzas Mejas retoriku, kādu sērkociņu mēs pietuvinājām deglim, ko mēs izdarījām ar savu pašu sabiedrību? Vēlēšanu rezultāts – tas tomēr ir protests pret mūsu politiku attiecībā uz mazākumtautību."

Toma ir pārliecināta, ka, nepamatoti apsūdzot Krieviju, Igaunija un tās sabiedrotie iedragā Rietumu demokrātijas pamatus:

"Britiem nav pierādījumu, viņi teica, ka Krievija ir highly likely vainīga – ar augstu varbūtības pakāpi. Līdz ar kontekstu rodas ļoti dīvaina situācija: mēs vainojam kādu, tādēļ, ka viņš mums nepatīk. Līdz ar to mēs iedragājam Rietumu demokrātijas pamatus – lūk kur slēpjas mežonība."

Pēc parlamentārietes domām, pats par sevi saprotams ir Krievijas darbs militārā spēka palielināšanas jomā: "Krievija ņem vērā to, ka pagaidām tā ir vāja, un ar to nerēķinās. Un tā tas patiešām arī ir."

Taču viņa norādīja uz atsevišķu Austrumeiropas valstu negatīvo lomu ES un Krievijas konflikta veicināšanā. Tās spēlē savu spēli: "Polija izmanto situāciju, lai boikotētu "Ziemeļu straumi 2" – lai Vācijas kanclere Angela Merkele pārskata savu pozīciju un tā tālāk."

"Mums ir jāskatās uz sevi. Krievija ir mūsu kaimiņš. Mūsu starpā nav konstruktīvu attiecību. Tas nav normāli," – paziņoja politiķe.

Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida viena no pēdējām Eiropas un pasaules valstu vadītāju vidū apsveica Vladimiru Putinu ar atkārtotu ievēlēšanu Krievijas prezidenta amatā 18. martā. Igauņu mediji informēja par viņas apsveikumu 20. marta dienā, taču nedz oficiālā mājas lapa, nedz Kaljulaidas lapa sociālajā tīklā Facebook tā tekstu nav publicējusi.

Iepriekš Igaunijas ĀM vadītājs Svens Miksers paziņoja, ka viņa valsts neatzīst 18. marta vēlēšanu rezultātus Krimas teritorijā un pilnībā atbalsta Lielbritāniju tās apsūdzībās pret Maskavu lietā par bijušā specdienestu darbinieka Sergeja Skripaļa noindēšanu.

Saskaņā ar Krievijas vēstniecības datiem Igaunijā, uz vēlēšanu iecirkņiem Baltijas republikā atnāca un nobalsoja 28 077 Krievijas pilsoņi, tātad vēlētāju aktivitāte sastādījusi Baltijas valstu rekordu – 34%. Saskaņā ar vēlēšanu rezultātiem Igaunijā, Vladimirs Putins saņēma 94% balsu, Narvā par viņu nobalsoja 95,45%, Tallinā un Tartu – 92,5%.

121
Temats:
Lielbritānijas indīgais gaiss (88)
Pēc temata
Lielbritānija apsolījusi nodot OPCW "Skripaļa lietas" materiālus
Latvija nosodīja Sergeja Skripaļa noindēšanu un atbalstīja Lielbritāniju
Business Insider: kā Lielbritānija varētu atbildēt Krievijai
Lielbritānija aicinājusi sabiedrotos boikotēt pasaules čempionātu futbolā
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko

Varšava lūgusi atsūtīt uz Baltkrieviju karavīrus no Baltijas

24
(atjaunots 17:56 29.11.2020)
Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko atklāja, ka saņēmis nacionālo specdienestu informāciju par Polijas plāniem Baltkrievijā.

RĪGA, 29. novembris – Sputnik. Varšava lūgusi NATO organizēt speciālos spēkus Baltijas valstu un Polijas armiju sastāvā, lai izmantotu tos cīņai pret Baltkrievijas valdību, informēja Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko.

Piektdien Lukašenko, tiekoties ar Minskas 6. klīniskās slimnīcas kolektīvu, atklāja dažus fragmentus no specdienestu datiem – viņš aprakstīja Rietumu politiķu attieksmi pret notikumiem Baltkrievijā un plānus attiecībā pret valsti. Prezidents precizēja, ka informāciju saņēmis burtiski dienu iepriekš no Valsts drošības komitejas. Lukašenko norādīja, ka pirmās ziņas datētas ar augusta vidu, un citēja Polijas premjerministra Mateuša Moravecka teikto: "Baltkrievijas nākotne Polijai ir principiāla. Baltkrievijas rietumu teritorijas vēsturiski piederējušas Polijai... Varšava spērusi virkni konkrētu soļu, lai palīdzētu revolūcijai Baltkrievijā: finansiālais atbalsts caur poļu un poļu-amerikāņu solidaritātes programmām ar Lukašenko režīma upuriem, ielūgumi baltkrievu studentiem, vienkāršoti robežu šķērsošanas noteikumi, atbalsts neatkarīgajiem medijiem un NKO," vēsta Sputnik Baltkrievija

"Polijas oficiālās amatpersonas aicina NATO izveidot speciālus drošības spēkus Baltijas valstu un Polijas armiju sastāvā. Saskaņā ar ieceri, šo armiju būtu iespējams izmantot cīņai ar varu Baltkrievijā," Lukašenko citēja Moravecka paziņojumu.

Saskaņā ar Baltkrievijas prezidenta rīcībā esošajiem datiem, Polijas premjerministrs atzīmējis, ka "revolūcijas uzvara Baltkrievijā arī ir Polijas nacionālo interešu lokā".

31. augustā, saskaņā ar VDK datiem, Polijā izskanējuši sekojoši vārdi: "Laiks tiešām pārrunām starp režīmu un opozīciju vēl nav pienācis. Lukašenko režīms vēl ir pārāk saliedēts, viņu atbalsta armija un VDK, bet strādnieki vispār neatbalsta nekādu revolūciju. Tagad mums ir jāgaida un jāseko notikumu attīstībai."

Lukašenko pastāstīja, ka Varšava ierosinājusi radīt Baltkrievijā situāciju, lai "tās ekonomika sabrukumu, rublis zaudētu, plaukti veikalos izrādītos tukši".

"Mums ir jāpārliecina Turcija, Grieķija, Azerbaidžāna un Armēnija neeksportēt pārtikas produktus koronavīrusa riska dēļ," Baltkrievijas prezidents nolasīja Polijas plānus.

Baltkrievija
© Sputnik / Виктор Толочко

"Mums ir jārisina divas problēmas. Pirmā: mums jāsagatavojas problēmas militāram risinājumam, jāpalaiž atbilstoši mehānismi, kas nepieciešami šim risinājumam. Otrā: mums jāparāda Krievijai, ka nevēlamies, lai tā Baltkrievijā izmantotu jebkādas bruņotas struktūras," Lukašenko citēja septembrī izskanējušo informāciju.

Lukašenko ieguva balsu vairākumu prezidenta vēlēšanās valstī 9. augustā – viņu atbalstīja 80,1% vēlētāju. Opozīcija neatzina balsošanas rezultātus, valstī sākās protesta akcijas. Tās turpinās vēl joprojām, un tiesībsargājošās iestādes ziņo, ka akcijas radikalizējas.

Minska jau vairākkārt norādījusi, ka protesta akcijas tiek koordinētas no ārzemēm. Lukašenko apsūdzēja Rietumus par tiešu iejaukšanos valsts iekšējās lietās un atzīmēja: nekārtības stimulē ASV, eiropieši tām "piespēlē". Starp valstīm, no kurām tiek koordinētas protesta akcijas, ir Polija, Čehija, Lietuva un Ukraina, norādīja Lukašenko.

24
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Baltija, bruņotie spēki, Baltkrievija, Polija
Temats:
Baltkrievijas būt vai nebūt
Pēc temata
"Paldies, ka atbraucāt!" Tihanovska un Rinkēvičs apsprieda situāciju Baltkrievijā
Baltija apsolījusi pastiprināt sankcijas pret Minsku
Politologs pastāstīja, kas jāgaida pēc Baltkrievijas opozīcijas izgāšanās
Politologs: Lietuva demonstratīvi atņēmusi Baltkrievijai ES naudu
Apgānīts piemineklis Obālē

"Beidzamie draņķi": Rossotrudņičestvo vadītājs izteicies par vandālismu Lietuvā

50
(atjaunots 15:03 28.11.2020)
Jevgēņijs Primakovs pieprasījis reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu pēc vandālisma aktiem un informēja par nodomu sazināties ar Lietuvas varasiestādēm.

RĪGA, 28. novembris – Sputnik. Krievijas tautiešu lietu un starptautiskās humanitārās sadarbības federālās aģentūras "Rossotrudņičestvo" vadītājs Jevgēņijs Primakovs nosauca par "beidzamajiem draņķiem" cilvēkus, kuri nozaimojuši padomju karaspēku brāļu kapus Obāles apdzīvotajā vietā Lietuvā, vēsta Sputnik Lietuva. Savu viedokli viņš pauda publikācijā Facebook.

Trešdien Lietuvas kara vēstures asociācija "Aizmirstie karavīri" paziņoja, ka Rokišķu rajonā fiksēti apgānīti kapi. Kapavietu plāksnes aplietas ar krāsu, uzzīmēts kāškrusts. Informācija par apgānītājiem nav zināma.

Primakovs paziņoja, ka pieprasa reālu izmeklēšanu un vainīgo sodīšanu. Viņš paziņoja, ka nepieciešams atrast nevalstisku organizāciju Lietuvā, kas varētu kopt kapus, jo vietējās varasiestādes pieļauj ņirgāšanos par apbedītajiem.

"Mēs vērsīsimies pie Lietuvas varasiestādēm: vai mūsdienu Lietuvā ir pieļaujama kapu apgānīšana kā tāda, vai padomju karavīru kapiem pieļauts izņēmums un par tiem var ņirgāties?" vaicāja Rossotrudņičestvo vadītājs.

Tāpat Primakovs izsludinājis naudas balvu par informāciju par cilvēkiem, kas apgānījuši kapus.

"Ņemiet vērā – man būs vajadzīgas ne tikai ziņas, bet informācija, ko var pārbaudīt, un pierādījumi, lai nepriecētu blēžus un provokatorus. Aicinu pievienoties šai privātajai iniciatīvai visus interesentus, lai tā nebūtu tikai mana personiskā ideja, lai tā kļūtu par sabiedrisku iniciatīvu," piebilda politiķis.

Sirpja un āmura simbols, foto no arhīva
© Sputnik / Алексей Даничев

Arī iepriekš Lietuvā jau vairākkārt apgānītas padomju karavīru apbedījuma vietas un pieminekļi. Septembrī Krievijas Izmeklēšanas komiteja sāka pārbaudi jautājumā par padomju karavīriem veltītā pieminekļa apgānīšanu brāļu kapos Žežmarē, Kauņas pagastā.

Iepriekš Sputnik Lietuva ziņoja, ka septembra sākumā vandāļi aplējuši ar sarkanu krāsu pieminekli sarkanarmiešiem vietējos kapos un aprakstījuši to ar aizvainojošiem uzrakstiem. Vēlāk piemineklis tika attīrīts.

50
Tagi:
Jevgēņijs Primakovs, brāļu kapi, Lietuva
Pēc temata
"Okupanti" latviski: vandāļi apzaimoja pieminekli Rīgas Atbrīvotājiem
Tikai muļķi un nožēlojamie tipi iznīcina un apgāna Sarkanās armijas pieminekļus.
Apgānīts piemineklis padomju karavīriem Subātē
Plāksnītes pie padomju pieminekļiem Krievijas vēstniecība Lietuvā uzskata par nekrietnām
Stomatoloģijas klīnikā, foto no arhīva

Jaunas šausmas: ASV cilvēkiem, kuri pārslimojuši Covid-19, sāk izkrist zobi

0
(atjaunots 18:53 29.11.2020)
ASV vairākiem cilvēkiem, kuri iepriekš pārslimojuši koronavīrusu, sāka bez simptomiem izkrist zobi; pēc amerikāņu zobārsta Deivida Okano domām, Covid-19 var izraisīt jau esošo zobu problēmu pasliktināšanos.

RĪGA, 30. novembris – Sputnik. Pēc pārciesta Covid-19 atsevišķi cilvēki saskaras ar nopietnām problēmām mutes dobumā, līdz pat zobu izkrišanai, raksta Mixnews.lv ar atsauci uz The New York Times. Izdevums stāsta par vairākiem gadījumiem, kad jaunā tipa koronavīrusa infekciju pārslimojušie saskārās ar zobu izkrišanu.

Piemēram, Ņujorkas iedzīvotāja Fara Hemilija pazaudēja zobu pēc atveseļošanās. Viņa atzīmēja, ka neesot sajutusi nekādas sāpes, pat asiņošanas nebija. Hemilija paziņoja par citiem līdzīgiem gadījumiem tiem, kas pārcietuši Covid-19. Kāds arī pazaudējis zobu vai pat vairākus, citiem emalja kļuva pelēka vai arī sāka parādīties robi, kā arī veidojās smaganu iekaisums.

Pēc Jutas Universitātes paradontologa Deivida Okano domām, visticamāk, koronavīrusa infekcijas fonā dažiem cilvēkiem notiek līdzšinējo stomatoloģisko problēmu saasināšanās.

Savukārt Angioģenēzes fonda prezidents un direktors medicīniskos jautājumos Viljams Lī atzīmēja, ka zobu izkrišana bez asiņošanas ir neparasta parādība un liecina par kaut kādiem procesiem smaganu asinsvados.

Tāpat The New York Times pievērš uzmanību tam, ka zobu izkrišanas gadījumi koronavīrusu izslimojušajiem cilvēkiem ir visnotaļ reta parādība.

0
Tagi:
ASV, koronavīruss
Pēc temata
Covid-19 sekas salīdzina ar izkaisīto sklerozi, AIDS un insultu
Ārsts parādīja, ko Covid-19 pacienti redz pēdējos brīžos pirms nāves
PVO: notiek vakcīnas pret Covid-19 izstrāde deguna aerosola veidā
"Sarkanais karogs": ārste pastāstīja, kādus simptomus ignorējuši ar Covid-19 mirušie