Našlaiču kapi Atakalnes rajonā

Lietuvā meklēs "mežabrāļu" kapus

32
(atjaunots 15:02 11.12.2017)
Nākamgad apritēs 100 gadi kopš Ādolfa Ramanauska-Vanaga dzimšanas dienas. Viņš bija viens no Lietuvas "mežabrāļu" komandieriem Otrā pasaules kara beigās un pēckara gados.

RĪGA, 11. decembris — Sputnik. Nākamgad zinātnieki plāno uzsākt "mežabrāļa" Ādolfa Ramanauska-Vanaga mirstīgo atlieku meklēšanu  Viļņas kapsētā, raksta BNN.

Lietuvas iedzīvotāju genocīda un pretošanās pētījumu centra zinātnieki no Viļņas universitātes uzskata, ka cilvēki, kuri 1956.-1969. gadā tika sodīti ar nāvi VDK un Lukišķu cietumā, apglabāti Našlaiču kapos.

Eksperti apgalvo, ka tur varētu atrasties ne tikai Ramanauska-Vanaga, bet arī Pranciška Prusaita-Lapes, Juoza Streika-Stumbra un Atana Kraujaļa-Saubuna mirstīgās atliekas.

Nākamā gada 6. martā aprit 100 gadi kopš Ramanauska-Vanaga dzimšanas dienas. Novembrī Lietuvas Seims pasludinājis 2018. par Ramanauska gadu.

Ādolfs Ramanausks ar iesauku "Vanags" bija viens no Lietuvas "mežabrāļu" komandieriem Otrā pasaules kara beigās un pēckara gados. 1956. gadā viņš tika arestēts. Tiesa piesprieda viņam nāves sodu. Pērn 82 gadus vecais bijušais Lietuvas VDK darbinieks Konstantīns Vorobjovs tika notiesāts ar brīvības atņemšanu uz diviem gadiem par to, ka piedalījās Ramanauska aizturēšanā.

Šā gada oktobrī Lietuvā izcēlies skandāls ap lietuviešu rakstnieces Rutas Vanagaites paziņojumu par to, ka Ramanausks bijis VDK spiegs, atbalstījis padomju režīmu un nodevis visus savus cīņas biedrus, kā arī piedalījies ebreju iznīcināšanā. Holokausta laikā Lietuvā tika noslepkavoti aptuveni 195 tūkstoši ebreju jeb 95% Lietuvas ebreju.

Pēc tam Lietuvā nosodīja Vanagaiti, izdevniecība iznīcināja viņas grāmatu tirāžas, bet Lietuvas "neatkarības tēvs" Vītauts Landsberģis pieprasīja, lai Vanagaite iet mežā un nošaujas.    

32
Pēc temata
Eksperts: "mežabrāļi" nogalinājuši 80% ebreju Baltijas valstīs
Video par "mežabrāļiem" izraisījis Krievijas vicepremjera un Arta Pabrika strīdu
Viļņas mērijas darbinieks atlaists par "mežabrāļu" kritiku
Patriotisma monetizācija: Latvijā parādīsies kvass "Mežabrāļu"
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

9
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

9
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

34
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

34
Tagi:
noziedzība, Lietuva

Kosmiskā kuģa Crew Dragon starts uz SKS

0
(atjaunots 15:07 31.05.2020)
Ar otro mēģinājumu raķetei Falcon 9 izdevās palaist kosmosā pilotējamo kuģi Crew Dragon ar NASA astronautiem uz klāja, kuru izstrādāja Īlona Maska kompānija SpaceX.

Iepriekš Crew Dragon lidojums tika atlikts laikapstākļu dēļ. Taču sestdien, 30. maijā, pilotējamais kuģis ar NASA astronautiem Bobu Benkenu un Dagu Herliju tomēr startēja uz SKS.

Kompānijas SpaceX vadītājs Īlons Masks ar lepnumu paziņoja, ka cilvēce var lepoties ar šo notikumu.

Federācijas Padomes Informācijas politikas komisijas priekšsēdētājs Aleksejs Puškovs, komentējot "vēsturisko notikumu" atzīmēja, ka Masku, protams var apsveikt, taču tas tomēr ir tikai lidojums uz SKS, nevis uz Marsu.

Līdz šim amerikāņu astronautus kosmosā nogādāja Krievijas kuģi no Baikonuras kosmodroma.

0
Tagi:
Ilons Masks, ASV, kosmoss