Baltijas atomstacijas būvdarbi

Krievija izvērtē Baltijas AES būvdarbu atsākšanu

24
(atjaunots 14:04 18.11.2017)
Patlaban tiek saskaņotas iespējas turpināt atomelektrostacijas būvdarbus Kaļiņingradas apgabalā.

RĪGA, 18. novembris — Sputnik. Baltijas AES būvdarbu turpināšana patlaban tiek saskaņota, vēsta aģentūra RIA Novosti, atsaucoties uz Krievijas korporācijas "Rosenergoatom" ģenerāldirektora pirmā vietnieka Alekseja Žukova teikto.

"Patlaban saskaņojam būvdarbu turpināšanas iespējas," — informēja Žukovs nesenajā Krievijas Valsts domes Enerģētikas komitejas sēdē.

Šobrīd "kodolsalas" būvdarbi Baltijas AES ir apturēti, taču AES būvlaukums tiek turēts gatavībā operatīvai būvdarbu atsākšanai. Palīginfrastruktūras objektu būvdarbi turpinājās arī 2017. gada janvārī, piemēram, tika uzceltas noliktavu saimniecības ēkas iekārtu saņemšanai un uzglabāšanai saskaņā ar noslēgtajiem līgumiem. Jūnijā tika pieņemts lēmums Baltijas AES paredzēto reaktora korpusu uzstādīt Astravjecas AES (Baltkrievija, Grodņas apgabals) otrajā energoblokā.

"Rosatom" ziņoja, ka Baltijas AES būvdarbi tiks atsākti, tiklīdz tiks atrasti tās ražotās elektroenerģijas patērētāji un noformētas atbilstošās vienošanās. Iepriekš koncerns atjaunoja Baltijas AES projekta īstenošanas koncepciju. "Rosatom" elektroenerģētikas nodaļa apspriežas ar Eiropas energoholdingiem par iespēju realizēt līdz 100% Baltijas AES ražotās elektroenerģijas. Vairāki lieli līgumi noslēgti jau 2015. gadā. AES Kaļiņingradas apgabalā palīdzētu uzlabot ekoloģisko situāciju Eiropā, ik gadus novēršot 20 miljonu tonnu ogļskābās gāzes izmešus atmosfērā, uzsvēra "Rosatom" pārstāvji.

"Integrējot Baltijas AES ar tās diviem reaktoriem, kuru kopējā jauda ir 2400 MW, ES vienotajā enerģētiskajā sistēmā ļautu novērst aptuveni 19 milj. tonnu CO2 izmešus gadā. Rezultātā uzlabosies ekoloģiskā situācija visā reģionā," — uzsvēra ASV "Atomenergopromsbit" direktors Arturs Borocs.

Viņš norādīja, ka ierosinātais Baltijas AES projekts Kaļiņingradas apgabalā varētu teicami demonstrēt, kā trešās valstis var sekmēt enerģētisko pāreju Eiropā, nodrošinot bāzes slodzes stabilu zemoglekļa ģenerāciju un reģionālo tirgu mijiedarbību.

Baltijas AES celtniecība sākās 2010. gadā Kaļiņingradas apgabalā 12 kilometru attālumā uz dienvidaustrumiem no Nemanas pilsētas (aptuveni 10 km attālumā no Lietuvas robežas). Tika plānots, ka AES veidos divi energobloki ar kopējo jaudu 2388 MW apmērā. Eksperti uzskata, ka Baltijas AES celtniecība Kaļiņingradas apgabalā būtu svarīgs solis Baltijas valstu sinhronizācijai ar Eiropas kontinentālo energosistēmu, jo tās ražotā elektroenerģija paver iespējas eksportēt elektroenerģiju uz ES kaimiņvalstīm.

Speciālisti uzskata, ka Baltijas AES varētu saistīt Austrumeiropas un Centrālās Eiropas enerģētiskos tirgus ar mērķi nodrošināt šo reģionu savstarpēju integrāciju. Taču Baltijas valstis (Lietuva, Latvija un Igaunija) 2013. gadā informēja par nodomu iziet no vienotās energosistēmas ar KF. Sākotnēji BAES projekts tika izstrādāts, ņemot vērā to, ka Kaļiņingrada un Baltija strādā vienotā energosistēmā ar Krievijas ziemeļrietumiem, tāpēc valdība pieņēma lēmumu uz laiku apturēt AES būvdarbus. Iepriekš uzņēmuma "Rosseti" vadītājs Pāvels Ļivinskis paziņoja, ka 2018. gadā Krievija plāno pabeigt visus pasākumus, kas saistīti ar Baltijas valstu iziešanu no tās energosistēmas. 

24
Pēc temata
Kas nokritis, nav saplīsis: BelAES reaktora korpuss tiks izmantots Baltijas AES
Ungārija un Krievija gatavojas AES būvdarbiem
Krievija vairs nebūs labsirdīga: tās kaimiņus gaida drūma nākotne
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

18
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

18
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

40
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

40
Tagi:
noziedzība, Lietuva
Latvijas NBS

Elitāra virsnieku skola: Latvijā izdomājuši risinājumu kadru trūkumam armijā

0
(atjaunots 17:43 01.06.2020)
Otrdien valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām".

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Nacionālo bruņoto spēku skaits joprojām atpaliek no plānotā: 2019. gadā pamatsastāvu bija paredzēts novest līdz 6581 kareivim, taču faktiski ceturtajā ceturksnī pietrūka 7%, jeb 487 kareivji, raksta avīze "Segodņa". Tātad trūkst viena pilnvērtīga bataljona.

Aizsardzības ministrija radusi izeju – rīt valdības sēdē tiks prezentēts vidējās izglītības mācību iestādes izveidošanas projekts, kur tiks gatavoti kareivji "ar labām eksakto priekšmetu zināšanām", kuri spēs apgūt bruņojumā esošās sistēmas: kāpurķēžu CRVT platformas, M109 haubices, pretgaisa raķetes RBS-70, prettanku SPIKE, radarus. Pulkveža Oskara Kalpaka profesionālā vidusskola kļūs arī par bāzisko iestādi, lai iestātos Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, kur, starp citu, kadeti saņem 900 eiro stipendiju pēc nodokļu samaksas.

Celšanās pusseptiņos no rīta

"Bruņoto spēku jaunās virsniecības paaudzes audzināšanai", kurai ir jāizceļas ar "līderību, kritisko domāšanu un argumentācijas iemaņām", ir jāsākas pusaudžu vecumā. Turklāt specializētājā skolā varēs likt uzsvaru uz sportu. Konceptuālajā paziņojumā Ministru kabinetam militārās iestādes vadītājs un vicepremjers Artis Pabriks ("Attīstībai/Par!") konstatēja, ka piecu gadu laikā tiem, kas iestājas Nacionālajās aizsardzības akadēmijā, ir samazinājies fiziskās sagatavotības līmenis: 30% nolika sporta eksāmenu ar vērtējumu "apmierinoši" vai "vāji "; profesionālā militārā dienesta pretendentu vidū tādi vispār bija 64%. Tiek atzīmēts, ka NBS pamatsastāva vidū pastāv profesionālās slimības paaugstinātas slodzes dēļ – cieš apakšstilba un pēdas locītavas, ceļgali, mugura.

Tādēļ diena Kalpaka skolas dienesta viesnīcā sāksies plkst. 6:30 (brīvdienās – plkst. 7:30) ar "vieglu fizisku aktivitāti", un pēc tam nodarbības turpināsies – ar pārtraukumu ēdienreizēm – līdz plkst. 20:00, pēc kā sekos brīvais laiks un plkst. 22:30 būs jāiet gulēt. Audzēkņi ikdienas režīmā nēsās militāro formastērpu, savukārt brīvdienas tiks aizpildītas ar sporta sacensībām un lekcijām.

"Motivētie un patriotiski noskaņotie Latvijas Republikas pilsoņi" mācīsies militārajā skolā no 10. līdz 12. klasei, padziļināti apgūstot tehniskos priekšmetus, angļu valodu, sportu, savukārt papildu gadā būs 960 stundu praktiskās kaujas gatavības kurss. Tā programmā būs aptuveni 30 disciplīnas, tai skaitā komandas psiholoģija, NATO struktūra, topogrāfija un orientēšanās…

Interesanti, ka ierindas mācība aizņem tikai 12 stundas, tikmēr šaušanas mācība – 38, bet militārā vadība – 110.

Kurzemes lāča stūrī

Iestāde būs visnotaļ elitāra: paredzēts uzņemt līdz 50 audzēkņiem gadā, ne vairāk par 25 klasē, tātad aptuveni 200 kadeti kopsummā. Pabeidzot Aizsardzības ministrijas finansēto skolu, absolventi iegūs kvalifikāciju "Jaunākā līmeņa militārais vadītājs". Iestājoties Nacionālajā aizsardzības akadēmijā viņiem tiks ieskaitīts "jaunā cīnītāja kurss". Savukārt armijā viņi uzreiz varēs iegūt kaprāļa uzplečus, uzsākot profesionālo karjeru. Vai arī kļūt par Zemessardzes leitnantu, pabeidzot civilo augstskolu.

Aizsardzības ministrija plāno piesaistīt darbam skolā 2021. gadā 60 profesionālus kareivjus un civilos speciālistus, pēcāk palielinot to skaitu līdz 76. Par dislokācijas vietu kļūs Rudbārži – muiža starp Liepāju un Saldu, kur 1919. gada ziemā pulkveža Kalpaka bataljons gatavojās kaujām "un sākās faktiskā Latvijas atbrīvošana no boļševikiem". Līdz neseniem laikiem šajā vietā atradās pamatskola, tās ēku arī pārveidos militārajā iestādē.

2021. gada budžets sastādīs 2 487 640 eiro, savukārt 2023. gadā – 8 094 240 eiro. Kopumā četru gadu laikā skolai plānots iztērēt 20,5 miljonus eiro. Lai stimulētu pedagogu darbu, noteiks 50% algas pielikumu.

0
Tagi:
skola, NBS
Pēc temata
Deviņi no desmit vietējiem iedzīvotājiem ir pret poligona paplašināšanu Daugavpils novadā
Stabils atalgojums un sociālās garantijas: Latvijas armija aicina bezdarbniekus dienēt
Latvijas NBS cer, ka situācija ar Covid-19 piesaistīs jauniesaucamos
Latvijas NBS uzspridzināja padomju mantojumu