Eirokomisārs Vītenis Andrukaitis

Eirokomisārs aicināja Lietuvas varas iestādes neizplatīt baumas par BelAES

47
(atjaunots 13:56 28.09.2017)
Vītenis Andrukaitis paziņoja, ka Lietuvas varas iestādēm nav nekāda pamata paziņot par būvējamās BelAES bīstamību.

RĪGA, 27. septembris – Sputnik. Eirokomisārs Vītenis Andrukaitis atbildēja uz "Tēvzemes Savienības – Lietuvas Kristīgo demokrātu" vadītāja Gabriela Landsberģa un premjerministra Sauļusa Skverneļa apvainojumiem sakarā ar viņa pozīciju attiecībā pret Baltkrievijas AES, vēsta Sputnik Lietuva.

Par konservatoru neapmierinātības iemeslu kļuva Vīteņa Andrukaita intervija iknedēļas izdevumam "Ekspress-Nedeļa", kurā viņš Lietuvas enerģētikas politiku nosauca par pilnīgu idiotismu. Eirokomisārs apgalvo, ka Lietuvas ārpolitika stimulē sabiedrības bailes, ka attiecībās ar Krieviju trūkst ekonomiskās loģikas, kā arī kopumā Lietuva savā pozīcijā attiecībā pret Krieviju jauc politiku ar ekonomiku.

Baltkrievijas AES būvdarbi
© Sputnik / Виктор Толочко

Andrukaita kritikas dēļ attiecībā pret Lietuvas varas iestādēm sakarā ar to atteikšanos iegādāties elektroenerģiju no it kā bīstamās BelAES, "Tēvzemes Savienības – Lietuvas Kristīgo demokrātu" partijas priekšsēdētājs Gabriels Landsberģis vērsās pie valdības vadītāja ar prasību par politiķa atstādināšanu no Lietuvas pārstāvja amata EK.

"Kā Seims var apstiprināt ar likumu par to, ka Ostrovecas AES ir bīstama? Pirmkārt, Ostrovecas AES vēl pat nav sākuši pētīt no tās drošības viedokļa, jo stresa tests vēl tikai tiks veikts. Otrkārt, attiecībā uz Ostrovecas AES tiek izmantota visa starptautiskā kodolenerģētikas regulēšanas sistēma. Treškārt, ja Ostrovecas AES būs bīstama, tā nesaņems ekspluatācijas licenci. Vai nē?" — paziņoja eirokomisārs telekanāla Lietuvos rytas ēterā.

Saskaņā ar viņa teikto Eiropas Komisija ļoti rūpīgi izskata drošības jautājumus atomstacijās. Andrukaitis atzīmēja, ka attiecībā uz AES Ostrovecā tiek izvirzītas tādas pašas prasības, kā Somijā būvētajām stacijām, gan Ignalinas AES slēgšanai.

"Ja Lietuvai ir materiāli, kuri pierāda bīstamību, tad lai obligāti tos sniedz. Tikai vienosimies, ka nevajag izplatīt nepatiesu informāciju, izraisīt visādas baumas. Baumas – tas ir ļoti slikti."

Lietuvas pārstāvis EK atgādināja, ka republika nosūtīja atomenerģijas speciālistus sekot līdzi objekta celtniecībai. "Sanāk, ka Lietuva tajā darbā piedalās. Eiropas Savienība šo darbību finansē. Tad varbūt Lietuvai vajadzētu iestāties pret, nesūtīt speciālistus, nefinansēt šo darbību? Neredzu loģiku," — uzsvēra Andrukaitis. 

Lietuvas valdība bloķē BelAES elektroenerģijas importu
BelAES
© Sputnik / Виктор Толочко

Lietuvas valdība trešdien apstiprināja Baltkrievijas AES Ostrovecā (BelAES) elektroenerģijas importa bloķēšanas plānu, kas sarežģīs tās celtniecības projektu.

Lietuva grasās ierobežot elektroenerģijas padevi no Baltkrievijas, nosakot par to maksu. Tāpat piedāvāts aizliegt Kruoņas HAES sniegt pakalpojumus Baltkrievijai.

Pasākumu vidū ir piedāvājums līdz 2018. gada otrajam ceturksnim vienoties ar Latviju un Igauniju par maksas piemērošanu par elektroenerģijas padevi no trešajām valstīm, ja to atbalstīs Eiropas Komisija (EK). Turklāt līdz 2019. gada pirmajam ceturksnim tiek plānots vienoties ar kaimiņvalstīm par importa ierobežošanu no BelAES.

47
Pēc temata
Lietuvas Seima deputāts: mūs nesarūgtina BelAES rezolūcijas noraidīšana
Kas nokritis, nav saplīsis: BelAES reaktora korpuss tiks izmantots Baltijas AES
Lietuvas Seima spīkeris aicinājis Mūrnieci iestāties pret BelAES
Eksperts: apdraud nevis BelAES, bet gan kodolatkritumu pazemes krātuve Lietuvā
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

Baltijas valstīs kritušās degvielas cenas

9
(atjaunots 19:28 19.09.2020)
Aizritējušajā darba nedēļā Rīgā, Viļņā un Tallinā samazinājušas degvielas cenas, autogāzes cenas bijušas stabilas.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Šonedēļ visdārgāk benzīns maksāja Tallinā, tālāk seko Rīga, savukārt vislētāk benzīns maksāja Viļņā. Savukārt visaugstākā dīzeļdegvielas cena bijusi Rīgā, bet viszemākā – Tallinā, raksta jauns.lv.

Rīgas Circle K degvielas uzpildes stacijās 95. markas benzīns nedēļas laikā kļuvis lētāks par 0,4%, līdz 1,129 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena samazinājusies par 1,5% un sastādīja 1,009 eiro litrā.

Viļņā 95. markas benzīna cena samazinājās par 0,9% un sastādīja 1,096 eiro litrā, bet dīzeļdegvielas cena samazinājās par 2,1% un sastādīja 0,936 eiro litrā.

Tallinā 95. markas benzīna cena samazinājās par 5,6% un sastādīja 1,189 eiro litrā, savukārt dīzeļdegvielas cena kritusies par veseliem 7%, nokrītot līdz 0,929 eiro litrā.

Autogāzes cenas šonedēļ Rīgā, Viļņā un Tallinā bijušas stabilas. Rīgā litrs autogāzes maksāja 0,535 eiro, bet Viļņā – 0,503 eiro. Savukārt Tallinā autogāze kļuvis par 0,7% lētāka, pazeminoties līdz 0,566 eiro litrā.

9
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Kā naftas cenu kritums ietekmēs Latvijas degvielas tirgu
Elektropadeves līnija, foto no arhīva

Elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs pacēlušās par 40%

29
(atjaunots 17:05 19.09.2020)
Elektroenerģijas iepirkšanas cena Latvijā, Lietuvā un Igaunijā augustā strauji pacēlusies: par iemeslu tiek saukta elektroenerģijas plūsmas ierobežošana.

RĪGA, 19. septembris – Sputnik. Saskaņā ar neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" datiem, augustā elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas Baltijas valstīs palielinājās par 40%, vēsta Mixnews.lv.

Tiek atzīmēts, ka elektroenerģijas biržas Nord Pool cenas zonā Lietuvā augustā elektroenerģija sadārdzinājās līdz 43,32 eiro par megavatstundu, Latvijā cena pieaugusi līdz 43,41 eiro, Igaunijā – līdz 40,90 eiro par megavatstundu.

Ziemeļeiropai nepaveicies vēl vairāk. Tur augustā cenas palielinājušās gandrīz divas reizes, salīdzinājumā ar jūliju.

Taču, salīdzinājumā ar jūliju, patēriņš Baltijas valstīs augustā pieaudzis gandrīz par 3,7% – līdz 2096 gigavatiem. Savukārt Latvijā, Lietuvā un Igaunijā saražotās elektroenerģijas daudzums augustā, salīdzinājumā ar jūliju, pieaudzis par 31% – līdz 1336 gigavatiem. Kopumā trīs valstis ģenerēja 64% patērētās elektroenerģijas.

Pēc neatkarīgā elektroenerģijas piegādātāja "Elektrum Lietuva" direktora Martina Giga sacītā, lieta ir tajā, ka augustā SE4 savienojumu jaudas ierobežošanas dēļ tika fiksēta pazemināta plūsma no Somijas un Zviedrijas.

Savukārt elektroenerģijas plūsmas no Baltkrievijas un Kaļiņingradas apgabala augustā bija jaudīgākas, bet vienalga bija zemākas, nekā 2019. gada augustā.

Atgādināsim, ka aprīlī tika ziņots, par elektroenerģijas vairumtirdzniecības cenas samazināšanos par 15%.

Tika atzīmēts, ka laika posmā no 2020. gada 6. līdz 12. aprīlim Nord Pool biržas elektroenerģija Lietuvas cenas zonā kritās līdz 18,18 eiro par megavatstundu, kas ir par 15% mazāk nekā iepriekšējā nedēļā. Savukārt Latvijā cenas kritums sastādīja 17%, līdz ar ko izlīdzinājās cenas Lietuvā un Latvijā. Igaunijā cena par megavatstundu noslīdēja līdz 17,81 eiro par megavatstundu (-19%).

Iepriekš Sputnik Latvija rakstīja, ka Latvijas iedzīvotāji maksā vislielāko ekoloģisko nodokli ES.

Visbiežāk ekoloģiskie nodokļi iekļauj enerģētikas nodokļus (77%), transportu (191%), vides piesārņošanu un resursus (3,3%).

29
Tagi:
cenas, Baltija, elektroenerģija
Pēc temata
Elektronu face control: Latvija meklē BelAES elektroenerģijas atpazīšanas metodi
Lietuvas viltīgais plāns: atstāt Baltkrieviju bez elektrības un nopelnīt
Cilvēki aizsargmaskās Madridē, foto no arhīva

Eiropa sagaida otro Covid-19 vilni: kādi ierobežojumi jau ir ieviesti

0
(atjaunots 16:01 20.09.2020)
PVO uzskata, ka par Covid-19 gadījumu skaita pieauguma iemeslu Eiropā kļuva drošības pasākumu neievērošana un kontroles trūkums no varasiestāžu puses.

RĪGA, 20. septembris – Sputnik. Pasliktinošās epidemioloģiskās situācijas dēļ Eiropā sāk ieviest jaunus ierobežojošos pasākumus, raksta Gazeta.ru. Vairāk nekā puse ES valstu paziņojušas par inficēto skaita pieaugumu vairāk nekā par 10% pēdējo divu nedēļu laikā, paziņoja Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāvis Hanss Klūge.

Pēc Klūges sacītā, iknedēļas saslimšanas gadījumu pieaugums šobrīd ir augstāks, nekā epidēmijas sākumā martā.

"Pagājušajā nedēļā šis rādītājs pārsniedza 300 000 pacientu," paziņoja viņš.

PVO birojā Belgradā nosauca saslimstības jauna uzliesmojuma Eiropā galvenos iemeslus. Saskaņā ar viņu datiem, pirmām kārtām tas ir saistīts ar Covid-19 izplatības novēršanas pasākumu neievērošanu, raksta RIA Novosti. Tāpat, saskaņā ar PVO paziņojumu, ir nepieciešama kontroles pastiprināšana no varasiestāžu puses.

Viena no pirmajām jaunus ierobežojumus ieviesa Lielbritānija, kur no vīrusa jau ir miruši 41 773 cilvēki, kas dotajā brīdī ir augstākais rādītājs Eiropā.

Lielbritānijā aizliedza pulcēties kompānijās virs 6 cilvēkiem, sporta zāles ir slēgtas, universitātes pārgājušas pie tālmācībām. Plānots ieviest sistēmu, saskaņā ar kuru mācību iestādēs cilvēki kustētos pa apli un viņu ceļi nešķērsotos.

Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valsts ziemeļaustrumos tiek ieviesti vēl stingrāki pasākumi, kur visi pabi, restorāni un izklaides iestādes strādās tikai līdz plkst. 22:00, savukārt komunikācija ārpus mājsaimniecībām būs aizliegta.

Vācijā Bavārijas kalnu slēpošanas kūrortā arī ieviesti strikti koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi. Covid-19 uzliesmojums tur izcēlies kāda inficētā ASV tūrista dēļ, šobrīd Minhenes prokuratūra uzsākusi pārbaudi attiecībā pret viņu.

Arī Diseldorfā tika pastiprināti drošības pasākumi, varasiestādes stingri uzrauga aizsargmasku režīma ievērošanu. Uz ielas un cilvēku masveida pulcēšanās vietās, tostarp kafejnīcās, obligāti jālieto individuālie aizsarglīdzekļi.

Papildu koronavīrusa izplatības mazināšanas pasākumi tika ieviesti arī Bavārijas Garmišā-Partenkirhenē. Bāri tiek slēgti plkst. 22:00, savukārt cilvēku skaits ballītēs nedrīkst pārsniegt 100 cilvēkus. Apmeklētāju skaits restorānos vienlaikus nedrīkst pārsniegt piecus cilvēkus.

Austrijas kanclers Sebastjans Kurcs uzstāšanās laikā pilsoņu priekša paziņoja, ka ir jāpastiprina pasākumi sakarā ar otrā koronavīrusa viļņa sākšanos. Pēc viņa teiktā, priekšā gaidāmi sarežģīti rudens un ziemas mēneši, Covid-19 gadījumu skaits katru dienu pieaug.

0
Tagi:
Eiropa, koronavīruss
Pēc temata
ANO ģenerālsekretārs ziņo: koronavīruss nav kontrolējams
Otrais koronavīrusa vilnis atkal velk uz leju nedaudz atdzīvojušos Latvijas ekonomiku
Kā tas ir iespējams? Pastāv risks atkārtoti inficēties ar koronavīrusu
Koronavīruss aiznesis jau vairāk nekā 800 tūkstošus dzīvību