Lietuvas Seima

Lietuvas kultūras ministrei tiek pārmesta "Kremļa propaganda"

29
(atjaunots 14:34 14.07.2017)
Seima deputāti pieprasījuši valsts kultūras ministres Liānas Ruokites-Jonsones skaidrojumus: politiķe oficiāli paziņojusi, ka neatkarības gados kultūra valstī ir gandrīz pilnībā iznīcināta.

RĪGA, 14. jūlijs — Sputnik. Lietuvas Seima deputāti pārmet kultūras ministrei Liānai Ruokitei-Jonsonei: viņas izteikumi par to, ka neatkarības gados kultūra valstī ir gandrīz pilnībā iznīcināta, izprovocējuši "Kremļa medijus" publicēt materiālus, kas pazemo Lietuvas valsti, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz Seima preses dienestu.

"Bez žēlastības nosodot neatkarības perioda kultūras politiku, ministre pašrocīgi devusi par Kremļa ruporu dēvētajiem izdevumiem citātu, kas pazemo Lietuvas kultūras politiku un visu neatkarības periodu," — preses dienests citē konservatoru līdera Gabrielusa Landsberģa teikto.

"Vai jums nešķiet, ka ministres vārdi, kura tieši neatkarības periodā ieņēma kultūras atašeja Zviedrijā posteni un kurai bija jāsniedz savs ieguldījums valsts kultūrā, nevis tās iznīcināšanā, kalpo par Krievijas propagandas instrumentu? Vai tās ir ministres neattapības sekas vai, gluži otrādi, vārdi ir apzināti vērsti pret Lietuvas valsti?" — atzīmē Landsberģis.

Partijas pārstāvis pieprasa ministres vārdu skaidrojumu vai tūlītēju to noraidīšanu, ja viņas izteikumi saparasti nepareizi.

Profesors Vitauts Juozapaitis ministres izteikumus dēvē par absolūtu bezatbildību. Parlamenta locekli pārsteidzis tas, ka Ruokite-Jonsone, kas reiz ieņēmusi kultūras atašeja posteni, drosmīgi noliedz visus neatkarības periodā panāktos ilgtermiņa ieguldījumus kultūras jomā.

"Vēl vairāk — kultūras ministre kļuvusi par vienu no galvenajiem pretvalstiskās propagandas avotiem!" — uzskata profesors.

"Pirms dažām dienām ministre Žinių radijo ēterā pastāstīja, ka 26 neatkarības gadu laikā Lietuvas kultūra ir tiktāl iztukšota, ka tagad viss jāsāk no nulles… Saprotiet, visa lietuviešu kultūra bija radīta pirms neatkarības atjaunošanas, pēc tam visi pie varas bijušie un kultūras sfērā strādājušie panākuši, ka līdz Ruokites-Jonsones nākšanai pie varas šajā postenī vairs nekas nav atlicis," — atzīmēja Juozapaitis.

"Tātad kultūru "iznīdējuši" gan prezidents Aļģirds Brazauskis, gan prezidents Valdas Adamkus, gan prezidente Daļa Grībauskaite, kura savus pienākumus pilda jau astoņus no 26 neatkarības perioda gadiem, kā arī tie, kas ieņēmuši kultūras ministra posteni, ieskaitot rakstnieku Sauļus Šalteni, Nacionālās prēmijas laureātu profesoru Vladimiru Prudņikovu, doktoru Darjusu Koli un visus vairāk vai mazāk pazīstamos kultūras un mākslas darbiniekus, pateicoties kuriem šī joma ir pacēlusi mūsu valsti starptautiskā līmenī," — teica deputāts.

Pēc viņa domām, politiskās pieredzes trūkums sniedzis ministrei "lāča pakalpojumu", par ko nākšoties maksāt visai Lietuvai.

29
Temats:
Rietumu propagandas karš pret Krieviju (49)
Pēc temata
Lai skauž: Lietuvas politiķis palielījās latviešu kolēģiem
Kas to būtu domājis: Baltijas valstu premjeri tiekoties sarunājas krieviski
Baltkrievijas ĀM pieprasa Daļas Grībauskaites vārdu paskaidrojumu
Nikolajs Meževičs.

Politologs: Lietuva un Polija nevar kļūt par starpniekiem krīzes regulēšanai Baltkrievijā

10
(atjaunots 12:03 15.08.2020)
Vidutāja statuss paredz neitralitāti, bet Polija un Lietuva ir Baltkrievijas jautājumā ieinteresētas puses. Abas valstis nevar ne lielgabala šāviena attālumā pielaist jautājuma regulēšanā, paziņoja politologs Nikolajs Meževičs.

RĪGA, 15. augusts – Sputnik. Baltijas valstu un Polijas prezidenti aicināja Baltkrievijas valsts vadītāju Aleksandru Lukašenko nepielietot vardarbīgas metodes pret protestu dalībniekiem, atbrīvot aizturētos un sākt dialogu ar tautu. Pie tam četru valstu vadītāji piedāvāja sevi vidutāja lomā situācijas noregulēšanai Baltkrievijā.

Vidutāja statuss paredz tā sākotnējo objektivitāti, tāpēc ir grūti iedomāties, ka Spānijas un Portugāles hipotētiskā konfliktā starpnieka lomu uzņemtos Brazīlija – agrākā Portougāles kolonija, kas vēl aizvien ar to saistīta, vai Argentīna, agrākā Spānijas kolonija. Toties Grieķija, kam nav savu interešu ne Spānijā, ne Portugālē, varētu kļūt par starpnieku, sarunā ar Sputnik Lietuva pastāstīja Krievijas Baltijas pētījumu asociācijas, ekonomikas zinātņu doktors, Sanktpēterburgas valsts universitātes profesors Nikolajs Meževičs, komentējot Baltijas valstu un Polijas piedāvājumu.

"Gadījumā ar Baltkrieviju gan Polija, gan Lietuva ir ieinteresētās personas, tātad tās nekad nevar kļūt par starpniekiem. Par okupantiem – var, par starpniekiem – nevar. Tās jebkurā gadījumā, kā mēdz teikt ekonomisti, ir labuma guvēji no jebkura savas starpniecības rezultāta. Tāpēc tās šeit nevar būt principā," konstatēja eksperts.

Atgādināsim, ka pēc prezidenta vēlēšanām 9. augustā Baltkrievijā sākās protesti, ko pavadīja sadursmes ar miliciju un aresti. Kārtības sargi nesankcionēto akciju izkliedēšanai pielietoja asaru gāzi, ūdensmetējus, gaismas un trokšņa granātas, gumijas lodes.

Protestu laikā Baltkrievijā slimnīcās nokļuvuši vairāk nekā 250 cilvēki, viņu vidū – aptuveni 50 varasiestāžu darbinieku. IeM dati liecina, ka viens cilvēks gājis bojā pēc mēģinājuma likt lietā pret miliciju paštaisītu spridzekli.

Межевич: Литва и Польша не могут быть посредниками в ситуации с Беларусью
10
Tagi:
Aleksandrs Lukašenko, Lietuva, Polija, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Rinkēvičs: Latvija atbalstīs sankcijas pret Baltkrievijas varasiestādēm
Aleksandrs Nosovičs

Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā

61
(atjaunots 09:37 14.08.2020)
Polija un Lietuva jau ilgus gadus aktīvi iejaucas Baltkrievijas iekšējās lietās, konstatēja ekonomists, politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Baltijas valstis un Polija izstrādājušas plānu krīzes noregulēšanai Baltkrievijā. Tas sastāv no trim posmiem. Ziņas par plānu atklāja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. "Mēs aicinām Baltkrievijas valdību steidzami mazināt eskalāciju un pārtraukt rupja spēka pielietošanu pret savu tautu. Otrkārt, mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes steidzami atbrīvot visus aizturētos protesta akciju dalībniekus un pielikt punktu viņu vajāšanai. Treškārt, mēs ceram, ka Baltkrievijas valdība beidzot sāks dialogu ar saviem pilsoņiem," paziņoja Nausēda.
Viņš brīdināja, ka pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas sankcijas ES un nacionālajā līmenī, ja šī starpniecības iniciatīva cietīs neveiksmi.

"Tikai Krievijai ir aizliegts iejaukties citu valstu lietās. Visiem pārējiem – ja tās ir NATO un Eiropas Savienības dalībvalstis, ASV sabiedrotie, vai it īpaši, ja tās ir pašas ASV, - ir tiesības līst citu valstu iekšpolitikā un pat organizēt provokācijas un rīkot masu nekārtības. To mēs redzam Baltkrievijā," teica Nosovičs intervijā Sputnik Lietuva, komentējot Nausēdas plānu.

Nosovičs atzīmēja, ka Polija ļoti aktīvi piedalās masveida protestu organizācijā Baltkrievijā – Polijas valsts mediji pat izveidojuši veselu Telegram kanālu tīklu, ar kuru starpniecību tiek koordinēti protesti kaimiņvalstī. Tieši tāpat rīkojas Lietuva jau pēdējos 20 gadus. Eksperts atgādināja, ka agrāk vairākas reizes izcēlušies skandāli – Lietuvas valsts drošības dienesti pieķerti nadas izzagšanā, ko piešķīrusi ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde baltkrievu aģentu vajadzībām ar mērķi gatavot "krāsaino revolūciju" Baltkrievijā pret Lukašenko.

"Lietuva ir organizējusi veselu infrastruktūru baltkrievu opozīcijas ražošanai – tā ir Eiropas humanitārās universitātes darbība Viļņā, nekomerciālo organizāciju darbība, kas padzītas no Minskas par mēģinājumiem organizēt masu nekārtības. Lietuvas acīs iejaukšanās Baltkrievijas lietās ir absolūta norma," konstatēja Nosovičs.

Viņš atzīmēja, ka pēdējos gados bija ļoti labi saskatāms, ka Lietuvas valdība cieši sadarbojas ar Baltkrievijas opozīciju jautājumā par pretestību BelAES ekspluatācijas sākumam.

Носович: Литва и Польша активно вмешиваются во внутренние дела Беларуси
61
Tagi:
Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva zaudējusi jebkādu pieklājību cīņā pret Baltkrievijas AES
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa

Covid-19 atvesta no Francijas un Itālijas: Latvijā septiņi jauni inficēšanās gadījumi

0
(atjaunots 17:00 15.08.2020)
Latvijā reģistrēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi; epidemioloģiskā izmeklēšana parādījusi, ka divi inficētie atgriezušies no Francijas un Itālijas.

RĪGA, 15. augusts — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā reģistrēti septiņi jaunio Covid-19 infekcijas gadījumi, liecina Slimības profilakses un kontroles centra dati. Valstī veikts 1881 tests. SPKC epidemioloģiskā izmeklēšana parādīja, ka četri inficētie kontaktējušies ar citiem pacientiem, divi atgriezušies no Francijas un Itālijas. Jautājumā par vienu inficēto centra speciālisti vēl noskaidro visus apstākļus.

​Pēdējo 24 stundu laikā viens pacients ar Covid-19 nogādāts slimnīcā. Stacionāros patlaban ārstējas četri pacienti, kam diagnosticēta Covid-19.

​Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 224 412 izmeklējumi. Slimība reģistrēta 1315 cilvēkiem, 1078 cilvēki atveseļojušies, 32 pacienti miruši.

​Pie tam SPKC lūdz atsaukties autobusa Rēzekne-Daugavpils pasažierus, kurš izbrauca 13. augustā no Aglonas pieturas pl. 11:17. un autobusa Daugavpils-Priežmale pasažierus, kas izbrauca pl. 16:00 un brauca līdz Aglonai.

Diviem pasažieriem šajos reisos izrādījušies pozitīvi Covid-19 testi.

0
Tagi:
koronavīruss
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē