Sašķidrinātās dabasgāzes transporta kuģis

Prezidents Tramps mēģinās pārliecināt Igauniju uzbūvēt šķidrās dabasgāzes terminālu

46
(atjaunots 12:39 04.07.2017)
Igaunija kļūs par vienu no Polijas 6.jūlijā sasauktā "Trīs jūru iniciatīvas" samita dalībniekiem par spīti Briselei, kurā Tramps pārdos amerikāņu gāzi.

RĪGA, 4.jūlijs — Sputnik, Aleksejs Toms. Igaunija ir pieskaitāma tām Austrumeiropas valstīm, kuras piedalīsies 6.jūlijā Varšavas samitā "Trīs jūru iniciatīva". Gaidāms, ka ASV prezidents Donalds Tramps tā laikā mēģinās pārliecināt klausītājus uzbūvēt Šķidrās dabasgāzes (ŠD) terminālus un pirkt gāzi no amerikāņiem, vēsta Sputnik Igaunija.

Gaidāmā Polijas samita detaļas pagaidām nav zināmas, bet praktiski visi Eiropas izdevumi, tostarp Reuters (daži no tiem neslēpj savu ironiju) paziņo, ka Tramps mēģinās pārliecināt Austrumeiropas līderus (pluss Austrija) pirkt no amerikāņiem ŠD. Samita organizators, Polija, saņēma no amerikāņu kompānijas Cheniere Energy Inc pirmo ŠD piegādi no ASV, ko vietējās varas iestādes komentē kā augstu Varšavas politikas sasniegumu, un vienas dienas prezidenta Trampa vizīte ir šī panākuma apstiprinājums.

"Mums ir jauns panākums — Trampa vizīte. (Visi — red.) mūs apskauž dēļ tā. Briti mums brūk virsū tā dēļ, " citē Polijas prezidentu Jaroslavu Kačiņski izdevums AC News.

Trampa preteiropejiskā politika

Skeptiķi atzīmē, ka, ja visas Austrumeiropas valstis saviem zaudējumiem pēkšņi vienlaicīgi atteiktos no lētākas gāzes piegādes no "agresīvās un naidīgās" Krievijas par labu ASV šķidrajai dabasgāzei, tās nespētu segt pieprasījumu, jo šobrīd amerikāņiem strādā tikai viens ŠD eksporta termināls, Sabine Pass Luiziānas štatā. Taču vēl četri būvējami ŠD termināli būs gatavi 2018.-2020.gadā.

Tie paši skeptiķi uzskata, ka Donalda Trampa "gāzes gājiens" sašķels Eiropas Savienību, kura rietumu līderiem nepatīk Vašingtonas iejaukšanās Eiropas enerģētikas politikā un tās mēģinājumi aizliegt Eiropas kompānijām sadarboties ar Gazprom. Tāpat Briselei nepatīk, ka Varšava mēģina savākt sev apkārt visus austrumu šādu vai tādu ES politikas aspektu pretiniekus, izmantojot tai skaitā jaunizveidoto "Trīs jūru iniciatīvu". Eirokomisija uzskata, ka Polija pati iedzen sevi "politiskās izolācijas geto", un prezidents Tramps tai palīdz tajā.

"Viņš (Tramps — red.) nevar kārtot lietas ar atsevišķām valstīm, pārlecot pāri Eiropas Savienības galvai, " citē nenosauktu Briseles politiķi aģentūra Reuters, kurš līdz ar citiem Briseles ierēdņiem izteica šaubas par "Trīs jūru iniciatīvas" samita nozīmīgumu vienotai Eiropai.

Enerģētiskās dominēšanas politika

Tai pat laikā prezidents Donalds Tramps neatklāj savus plānus attiecībā uz Eiropas un visas pasaules enerģētiku. Reklamējot savu "enerģētiskās dominēšanas" politiku, Tramps paziņo par plāniem vienoties par ŠD pārdošanu Austrumeiropai un Āzijai. Šo plānu sāka virzīt jau viņa priekšteča Baraka Obamas administrācija, taču tas atturējās no runām par "dominēšanu".

"Mēs grasāmies kļūt par eksportieri… Mēs dominēsim. Mēs eksportēsim amerikāņu enerģiju uz visiem pasaules nostūriem, visā Zemes lodē… Sākas Amerikas zelta ēra. Ticiet man, " dažas dienas atpakaļ paziņoja  tikšanās laikā Vašingtonā prezidents Tramps, raksta portāls Euractiv.

Šajā sakarā Igaunijas plāni izbūvēt savu ŠD termināli, kuru ar valdības un ES budžeta atbalstu plānots uzbūvēt Paldiskos, Briselē varētu tikt uzskatīti par "proamerikānisku" projektu un svešu ES mērķiem.    

46
Pēc temata
Lietuva pirks gāzi ASV un glabās to Latvijā
"Gazprom" informējis par gāzes cenām Eiropas Savienībai
Pieaugs dabasgāzes tarifi mājsaimniecībām
Aleksandrs Nosovičs

Politologs: Lietuva jau pieķerta revolūcijai Baltkrievijā paredzēto CIP līdzekļu izzagšanā

3
(atjaunots 09:37 14.08.2020)
Polija un Lietuva jau ilgus gadus aktīvi iejaucas Baltkrievijas iekšējās lietās, konstatēja ekonomists, politiskais analītiķis Aleksandrs Nosovičs.

RĪGA, 14. augusts – Sputnik. Baltijas valstis un Polija izstrādājušas plānu krīzes noregulēšanai Baltkrievijā. Tas sastāv no trim posmiem. Ziņas par plānu atklāja Lietuvas prezidents Gitans Nausēda. "Mēs aicinām Baltkrievijas valdību steidzami mazināt eskalāciju un pārtraukt rupja spēka pielietošanu pret savu tautu. Otrkārt, mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes steidzami atbrīvot visus aizturētos protesta akciju dalībniekus un pielikt punktu viņu vajāšanai. Treškārt, mēs ceram, ka Baltkrievijas valdība beidzot sāks dialogu ar saviem pilsoņiem," paziņoja Nausēda.
Viņš brīdināja, ka pret Baltkrieviju, iespējams, tiks vērstas sankcijas ES un nacionālajā līmenī, ja šī starpniecības iniciatīva cietīs neveiksmi.

"Tikai Krievijai ir aizliegts iejaukties citu valstu lietās. Visiem pārējiem – ja tās ir NATO un Eiropas Savienības dalībvalstis, ASV sabiedrotie, vai it īpaši, ja tās ir pašas ASV, - ir tiesības līst citu valstu iekšpolitikā un pat organizēt provokācijas un rīkot masu nekārtības. To mēs redzam Baltkrievijā," teica Nosovičs intervijā Sputnik Lietuva, komentējot Nausēdas plānu.

Nosovičs atzīmēja, ka Polija ļoti aktīvi piedalās masveida protestu organizācijā Baltkrievijā – Polijas valsts mediji pat izveidojuši veselu Telegram kanālu tīklu, ar kuru starpniecību tiek koordinēti protesti kaimiņvalstī. Tieši tāpat rīkojas Lietuva jau pēdējos 20 gadus. Eksperts atgādināja, ka agrāk vairākas reizes izcēlušies skandāli – Lietuvas valsts drošības dienesti pieķerti nadas izzagšanā, ko piešķīrusi ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde baltkrievu aģentu vajadzībām ar mērķi gatavot "krāsaino revolūciju" Baltkrievijā pret Lukašenko.

"Lietuva ir organizējusi veselu infrastruktūru baltkrievu opozīcijas ražošanai – tā ir Eiropas humanitārās universitātes darbība Viļņā, nekomerciālo organizāciju darbība, kas padzītas no Minskas par mēģinājumiem organizēt masu nekārtības. Lietuvas acīs iejaukšanās Baltkrievijas lietās ir absolūta norma," konstatēja Nosovičs.

Viņš atzīmēja, ka pēdējos gados bija ļoti labi saskatāms, ka Lietuvas valdība cieši sadarbojas ar Baltkrievijas opozīciju jautājumā par pretestību BelAES ekspluatācijas sākumam.

Носович: Литва и Польша активно вмешиваются во внутренние дела Беларуси
3
Tagi:
Lietuva, Baltkrievija
Pēc temata
Politologs: Lietuva zaudējusi jebkādu pieklājību cīņā pret Baltkrievijas AES
Politologs: Lietuva un Polija kurina krāsaino revolūciju Baltkrievijā
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Lietuvas prezidents Gitans Nausēda

Baltijas valstis un Polija izstrādāja krīzes pārvarēšanas plānu Baltkrievijā

15
(atjaunots 14:59 13.08.2020)
Latvijas un Polijas vadītāji atbalstīja Lietuvas prezidenta plānu; šīs starpnieciskās iniciatīvas izgāšanās gadījumā pret Baltkrieviju var tikt ieviestas Eiropas un nacionālās sankcijas.

RĪGA, 13. augusts – Sputnik. Lietuvas prezidents Gitans Nausēda vērsās pie Baltkrievijas varasiestādēm ar aicinājumu veikt steidzamus pasākumu konflikta situācijas atrisināšanai valstī, vēsta Sputnik Lietuva.

Pēc Nausēdas sacītā, Lietuva ir ieinteresēta stabilā, demokrātiskā, neatkarīgā un plaukstošā kaimiņā, taču tas nav savienojams ar pēdējo dienu notikumiem.

Viņa ierosinātais plāns sastāv no trīs posmiem.

"Tādēļ mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes, pirmām kārtām, steidzami deeskalēt situāciju un pārtraukt rupja spēka pielietošanu pret savu tautu. Otrkārt, mēs aicinām Baltkrievijas varasiestādes steidzamā kārtā atbrīvot visus aizturētos protesta akciju dalībniekus un pielikt punktu viņu vajāšanai. Treškārt, mēs ceram, ka Baltkrievijas varasiestādes beidzot uzsāks dialogu ar saviem pilsoņiem," paziņoja Nausēda.

Viņš brīdināja, ka šīs starpnieciskās iniciatīvas izgāšanās gadījumā pret Baltkrieviju var tikt ieviestas Eiropas un nacionālās sankcijas.

Tiek ziņots, ka Nausēdas plānu atbalstīja Latvijas prezidents Egils Levits un Polijas prezidents Andžejs Duda.

Atgādināsim, ka Lietuvā atrodas opozīcijas Baltkrievijas prezidenta amata kandidāte Svetlana Tihanovska un viņas bērni.

Lietuvas, Latvijas, Igaunijas un Polijas ĀM vadītāji apsprieda "spēcīgas Eiropas atbildes" nepieciešamību uz nežēlību protestu apspiešanā Baltkrievijā, paziņoja sociālajos tīklos Lietuvas ĀM vadītājs Lins Linkēvičs.

​Viņš piebilda, ka Baltkrievijai ir nepieciešamas jaunas prezidenta vēlēšanas, jo aizritējušās nebija brīvas un demokrātiskas.

Vakar Baltkrievijas un Latvijas ĀM vadītāji Vladimirs Makejs un Edgars Rinkēvičs telefonsarunā apsprieda krīzi Baltkrievijā. Makejs paziņoja par ārējas iejaukšanās mēģinājumiem, savukārt Rinkēvičs aicināja deeskalēt situāciju valstī.

Latvijas, Lietuvas, Polijas un Igaunijas parlamentāro ārlietu komisiju priekšsēdētāji publicēja savstarpēju paziņojumu, kurā aicināja Baltkrievijas varasiestādes pārtraukt spēka pielietošanu pret mierīgajiem protestētājiem un opozīcijas pārstāvju apspiešanu, kā arī atbrīvot politiskos ieslodzītos.

Turklāt iepriekš Lietuvas Seima Ārlietu komiteja piedāvāja neatzīt Baltkrievijas prezidenta vēlēšanu rezultātus, savukārt Aleksandru Lukašenko – par leģitīmu valsts līderi, taču savstarpējā paziņojumā tas netika atspoguļots.

Masveida protesta akcijas visā Baltkrievijā sākās 9. augustā, pēc prezidenta vēlēšanām, kurās uzvarēja esošais valsts vadītājs Aleksandrs Lukašenko – saskaņā ar CVK datiem, viņš ieguva 80,08% balsu.

Protestētāji izgāja Minskas un citu Baltkrievijas pilsētu ielās svētdien pēc vēlēšanu iecirkņu slēgšanas, akcijas turpinājās arī pirmdien. Abos gadījumos protestētāju padzīšanai milicija pielietoja speciālo tehniku un speclīdzekļus, tostarp gaismas-trokšņa granātas un gumijas lodes.

Bojā gāja divi cilvēki: viens protesta akcijas dalībnieks Minskā, kā vēsta valsts IeM, mēģinot aizmest nenoskaidrotu spridzekli, otrais – Gomeļā, pēc aizturēšanas 9. augustā, sakarā ar viņa nāves faktu republikas IK veic pārbaudi.

15
Tagi:
Baltkrievija, Baltija, Polija
Pēc temata
Politologs: krīzi Baltkrievija silda Varšava un Viļņa
Baltijas valstu ĀM vadītāji aicina Baltkrieviju uzsākt dialogu ar opozīciju
Viņa ir možā noskaņojumā: par ko Tihanovska runāja ar Lietuvas varasiestādēm
Latvija otrā pēc Krievijas: ar ko un par ko veic pārrunas Baltkrievijas ĀM

Pretinieks neizlauzīsies: Krievijas Baltijas flotes PGA S-400 komandas organizē mācības

0
(atjaunots 10:31 14.08.2020)
Saskaņā ar mācību scenāriju Krievijas karavīri izvērsa zenītraķešu sistēmas S-400 "Triumf" pēc signāla saņemšanas par gaisa telpas robežu pārkāpumu, ko pieļāvušas vairākas nosacītā pretinieka lidmašīnas. Zenītartilēristu mācības redzamas video ierakstā

Baltijas flotes pretgaisa aizsardzības spēku plānveida mācības iekļāva S-400 izvēršanas normatīvus, gaisa mērķu meklēšanu, klasifikāciju un pavadīšanu.

Pēc signāla saņemšanas par nosacītā pretinieka uzlidojumu (tā lomā bija iznīcinātāji Su-27), atrilēristi izvērsa ZRK, veica raķešu elektronisko palaišanu un likvidēja nosacītā pretinieka mērķus.

Mācību kadri – mūsu video ierakstā.

0