Padomju lidotāju kapi Emari

Padomju lidotāju kapi līdzās NATO aerodromam

165
(atjaunots 16:35 16.07.2017)
Padomju armijas karavīri un lidotāji atdusas koku paēnā un NATO lidmašīnu dzinēju dārdos.

RĪGA, 28. jūnijs – Sputnik, Svetlana Burceva. Igaunijā netālu no nelielās Emari pilsētiņas meža biezoknī pieticīgi apmeties neparasts memoriāls. Kad uz vietējo gaisa kara spēku bāzi tika uzbūvēts mūsdienīgs ceļš un gar to izretināts meža masīvs, neparastie obeliski, kas pavīd starp eglītēm un priedēm, neviļus piesaista uzmanību un rada patiesi aizkustinošas emocijas.

Meža vidū kapakmeņu vietā stāv kara lidmašīnu stabilizatori un ķīļi. Retie saules stari, kas izspiežas cauri koku lapotnei, mirdzina agrāk draudīgās tehnikas sudrabotās detaļas. Memoriāls uzstādīts lidotājiem, stūrmaņiem, kursantiem un tehniķiem, kuri gājuši bojā 70. un 80. gados, pildot dienesta pienākumus.

 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
 • Padomju lidotāju kapi Emari
  Padomju lidotāju kapi Emari
  © Sputnik / Светлана Бурцева
1 / 10
© Sputnik / Светлана Бурцева
Padomju lidotāju kapi Emari

Bijušais kara lidotājs Vjačeslavs Mihailovičs pastāstīja Sputnik Igaunija par memoriālajiem kapiem Emari. Viņš pats savulaik dienēja padomju Sūrkilas kara aerodromā no 1981. gada līdz brīdim, kad padomju armija pameta Baltijas valstis 1993. gadā. Daudzus šeit apbedītos cilvēkus Vjačeslavs Mihailovičs pazina un daudz pastāstīja par ekipāžu traģisko bojāeju.

Lielā Tēvijas kara pēdas

Līdzās lidotāju memoriālajiem kapakmeņiem redzamas nelielas ar sarkanu zvaigzni rotātas granīta plātnes. Diemžēl lielākā to daļa ir anonīmas. 

Tikai uz dažām plāksnēm lasāms, ka klusajos meža kapos atdusas Padomju armijas karavīri, kuri gājuši bojā laikā no 1944. gada un 50. gados – pēc Lielā Tēvijas kara beigām.

Военное кладбище в Эмари
© Sputnik / Светлана Бурцева
Padomju lidotāju kapi Emarī

jačeslavs Mihailovičs pastāstīja, ka bezvārda kapi parādījušies tūlīt pēc Igaunijas atbrīvošanas no nacistiskajiem okupantiem. Lielākā daļa kapu saistīti ar pretošanās kustību, tā saucamajiem "meža brāļiem". Daudzi bojāgājušie tika atrasti bez dokumentiem, par viņu piederību armijai liecināja tikai nozīmītes un uzšuves. Daudzus uzvārdus palīdzējuši noteikt pēddziņi.

Vjačeslavs Mihailovičs atcerējās, kā, būdams skolotājs vietējā skolā (tūlīt pēc karadienesta), kopā ar skolēniem savedis kārtībā kapu plāksnes un memoriālu.

Redzams, ka arī tagad kāds uzkopj memoriālu savu iespēju robežās. Svētku dienās te redzamas sveces un tradicionālās sarkanās neļķes.

Atmiņa ārpus laika

Vasilijs Popovs, Krievijas Federācijas vēstniecības Igaunijā padomnieks pastāstīja Sputnik Igaunija, ka Igaunijā atrodama 331 karavīru apbedījumu vieta. Vēstniecība periodiski organizē piemiņas vietu savešanu kārtībā. Arī memoriālos kapus Emari plānots iekļaut darbu sarakstā 2018. gadā.

Tikai dažus kilometrus no memoriālās kapsētas, vietā, kur reiz dienēja bojāgājušie lidotāji atrodas Igaunijas un NATO Gaisa kara spēku bāze.

Pēckara gados šeit bija kara lauka aerodroms, ko vēlāk pārveidoja par pastāvīgu aviācijas bāzi – te bija dislocēts PSRS Gaisa kara spēku aviācijas pulks, lidoja iznīcinātāji un bumbvedēji.

Pēdējos gados pirms Padomju Savienības iziršanas Sūrkilas aerodromā atradās jūras trieciena aviācijas pulka bumbvedēji Su-24 un iznīcinātāji Su-7.

Atmiņa aiz ideoloģijas robežām

No 1991. līdz 1993. gadam no Igaunijas tika izvests Krievijas karaspēks, bet lidlauks un kazarmu zona nonāca Igaunijas Aizsardzības spēku ziņā. Tagad aerodroms periodiski uzņem NATO tehniku un ekipāžas.

Флаги США, Эстонии и НАТО на авиабазе Эмари
Padomju lidotāju kapi Emari

Protams, mūsdienās, šķiet, iespējams jebkas. Varēja gan iznīcināt šo vietu, gan aizmirst, ka šeit kāds apglabāts, ka stāvējuši memoriālie kapakmeņi. Taču viss ir vesels. Šķiet, lidotāju memoriālu sargā jau 40. gados bojāgājušie karavīri," – stāsta bijušais kara lidotājs.

Acīmredzot karavīri no Emari bāzes ar cieņu un izpratni izturas pret memoriālu ar sarkanajām zvaigznēm – īsti virsnieki ar mirušajiem necīnās. Vjačeslavs Mihailovičs atgādināja, ka cieņpilna attieksme pret karavīru kapiem liecina par katra karavīra augsto morālo stāju, lai kādu valsti un kādu ideoloģiju viņš aizstāvētu.

165
Temats:
NATO austrumu flangā (219)
Pēc temata
Kijevā ar sarkanu krāsu apliets kņaza Vladimira piemineklis
Sanktpēterburgā uzstādīts piemineklis latviešu strēlniekiem
Rīgā piemineklis Puškinam kļuvis par studentu "eksperimenta" objektu
Piemineklis padomju karavīriem Vīnes centrā apliets ar krāsu
Jautājums par Rīgas Atbrīvotājiem veltītā pieminekļa nojaukšanu ir slēgts
Latvijas ĀM komentēja PSRS jūrniekiem veltīto pieminekļa demontāžu

Latvija par lētu naudu Lietuvā iepērk ES aizliegtu delikatesi

43
(atjaunots 11:58 26.10.2020)
Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota – aptuveni 6-7 tonnas, taču tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Zuši ir iekļauti Bernes konvencijā Eiropas dzīvās dabas un dabisko dzīvotņu aizsardzību. To zveja aizliegta vairākās valstīs. Izņēmums nodrošināts tikai dažām valstīm, kuru vidū ir Lietuva, Latvija un Igaunija, vēsta BB.lv, atsaucoties uz Latvijas medijiem.

Pērn zvejnieki Latvijā nozvejojuši 91,9 tonnas zušu. Turklāt viņi iepērk zušus Lietuvā par 2-10 eiro par kilogramu. Pie tam mazumtirdzniecībā zuši želejā maksā 39 eiro par kilogramu.

Portāls atzīmēja, ka Lietuvā zuši pārtikā netiek lietoti īpaši plaši, bet Latvijā ir ļoti iecienīti. Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota 6-7 tonnu robežās, bet tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

Latvijas Zemkopības ministrijas Zvejas pārvaldības un zivju resursu nodaļas vadītāja vietniece Ilze Rutlkovska paziņoja, ka sadarbībā ar Lietuvu plānots projekts zivju populācijas pētījumiem Kurzemē un Klaipēdas novadā, lai saimnieciskā darbība tiktu izlīdzināta.

Cepti un marinēti zuši Baltijas valstīs ir ļoti pieprasīti. Ik gadus Baltijas jūrā nozvejo aptuveni 250 tonnas zušu, no šī apjoma 70-170 tonnas nozvejo Latvijā.

43
Tagi:
zivis, Eiropas Savienība
Pēc temata
Ekoloģiska katastrofa: Latvijas upēs masveidā mirst zivis
Igaunijā parādījies Ķīnas cimdiņkrabis
Krievijas pastila, Latgales kaņepes un Rīgas šprotes: Riga Food cienasti
Valsts atbalsta vietā aizlika kāju priekšā: slēgta Liepājas zivju konservu rūpnīca
NATO

Lietuvas aizsardzības ministrs lielos izdevumus aizbildina ar "situāciju reģionā"

22
(atjaunots 10:19 26.10.2020)
Politiķis paskaidroja, ka ar tādiem izdevumiem valsts spēs labāk uzņem sabiedroto papildspēkus nepieciešamības gadījumā.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis apliecināja kolēģiem, ka valsts turpinās atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, jo "tā rīkoties liek situācija reģionā", vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz resora preses dienestu.

Savu pārliecību viņš pauda NATO valstu aizsardzības ministru apspriedē, kas tika organizēta video formātā.

Aizsardzības ministrs atgādināja, ka valstī jau sesto gadu pēc kārtas aug investīcijas aizsardzībā alianses līmenī. Karoblis uzskata, ka tādējādi tiekot demonstrēta NATO vienotība un perspektīvas – "gatavības palielināšana reakcijai uz mainīgajiem un augošajiem draudiem".

"Pirms diviem gadiem Lietuva pirmo reizi sasniedza NATO mērķi – 2% no IKP aizsardzības fnansēšanai. Mēs noteikti to uzturēsim arī turpmāk: to liek darīt tagadējā ģeopolitiskā situācija reģionā. Mēs varēsim labāk uzņemt sabiedroto papildspēkus – mēs esam valsts uz NATO ārējās robežas, kam raksturīga nestabilitāte," informēja Lietuvas ministrs.

Ziemeļatlantijas alianse pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, attaisnojot savas darbības ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis, arī Lietuva, aktīvi noslēdz ar ASV aizardzības līgumus par lielām summām, aizbildinoties ar "Krievijas agresiju" un dislocē NATO militāros kontingentus.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus nevienai valstij un Ziemeļatlantijas aliansei tas ir ļoti labi zināms.

22
Tagi:
aizsardzība, NATO, Lietuva
Pēc temata
Napoleona cienīgos Lietuvas plānus stiprina 5 tanki Leclerc. Kā atbildēs Krievija
"Jau pārvieto štābus": ko ASV armija gatavo Eiropas austrumos
Ādažos par 19 miljoniem eiro uzbūvēja sporta kompleksu karavīriem
"Nostādīja fakta priekšā": kā Eiropa maksās par ASV militārajām bāzēm
MiG-23

Amerikāņu pilots pastāstīja par slepenām cīņām ar MiG-23

0
(atjaunots 17:00 26.10.2020)
Lidotājs pastāstīja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Amerikāņu pilots Pols Vudforts pastāstīja par slepenām mācību cīņām ar padomju iznīcinātājiem MiG-23 aukstā kara laikā, vēsta RIA Novosti.

Lidotājs atklāja, ka pagājušā gadsimta 60. gados ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) mācību treniņu nolūkiem iepirkusi un nomājusi citās valstīs vairākus padomju iznīcinātājus, ko vēlāk apvienoja atsevišķā eskadriļā.

Vudforts atzīmēja, ka padomju virsskaņas iznīcinātājs gaisā bija "pārsteidzoši veikls un varens".

"Ja jums ir raķete, labāk to palaist uzreiz, jo pēc sekundes tas palielinās ātrumu un aizies no trāpījuma zonas, un man šķiet, tā bija galvenā mācība," Vudforta stāstu citēja Popular Mechanics.

Pilots uzsvēra, ka padomju iznīcinātājs spēja lidot forsāžas režīmā aptuveni 20 minūtes un šis laiks bija "saspringtākais treniņu posms". 

0
Tagi:
iznīcinātājs, ASV
Pēc temata
Kāpēc ASV satrauc Krievijas iznīcinātāja Su-57 "uzlabojumi"
"Rietumi nespēs atkārtot": kāds būs Krievijas jaunais pārtvērējs
Lidosim "prātīgi"? Kāda valsts pirmā varēs iegādāties Krievijas jauno Su-57?
"Viegli nogāzties": kara lidotājs paskaidroja, kāds risks slēpjas lielā augstumā