Cilvēks balaklavā. Foto no arhīva

Bīstamie sakari: Lietuvas Seimā meklē "Krievijas vīrusu"

23
(atjaunots 14:41 24.03.2017)
Lietuvas Valsts drošības departaments tur aizdomās Seima vicespīkeru Mindaugu Basti par sakariem ar Krievijas Federācijas pilsoņiem, kas var kaitēt valsts nacionālajai drošībai", un politiķis bija spiests pamest posteni.

RĪGA, 24. marts — Sputnik. Lietuvas politiķiem un ierēdņiem, kuri pēdējos gados uzturējuši sakarus ar Krievijas iedzīvotājiem, nāksies publiski taisnoties, turklāt bijušie un pašreizējie Lietuvas izlūkdienestu vadītāji izsaukti uz Seimu — paskaidrojumu sniegšanai, vēsta Sputnik Lietuva.

Marta sākumā Lietuvā izcēlās politisks skandāls — Saeimas priekšsēdētājs Viktors Prancketis paziņojis, ka saņēmis no Valsts drošības departamenta (VDD) materiālus par Seima vicespīkeru Mindauga Basta iespējamajiem sakariem ar Krievijas Federācijas pilsoņiem un pieprasīja viņa demisiju. Bastis ticies ar telekanāla "Rossija 1" žurnālistu Ernestu Mackēviču un sarunājies ar korporācijas "Rosatom" pārstavljiem Lietuvā, un pat it kā sazinājies ar Krievijas Federālā drošības dienesta bijušajiem un pašreizējiem darbiniekiem.

Tajā pašā dienā Bastis paziņoja par atkāpšanos no amata, taču deputāta mandātu saglabāja. 45 Seima deputāti parakstīja prasību ierosināt pret viņu apsūdzību — pret deputātu uzsākts impīčmenta process.

Taču ar to viss tikai sākās — tagad Lietuvas valdošās Sociāldemokrātiskās partijas locekļi ierosinājuši pārbaudīt visus parlamenta deputātus, kas strādājuši pēdējo 10 gadu laikā, — vai tik viņiem nav "Krievijas vīruss". Smagāk nekā citiem klāsies Saeimas starpvaldību sakaru grupas locekļiem, kuri centās uzlabot attiecības ar Maskavu, turklāt arī Mindaugs Bastis ir strādājis šajā grupā.

Nacionālās drošības un aizsardzības komiteja pulcējas 24. martā, lai uzklausītu pašreizējo Lietuvas VDD direktoru Dari Jaunikši, kā arī dažus bijušos VDD vadītājus, lai noskaidrotu, vai viņiem agrāk bijusi informācija par Basta "sakariem" — viņš Seimā ievēlēts jau trešo reizi — un vai viņš savu pilnvaru ilgajā laikā nav nodarījis nopietnu kaitējumu valsts drošībai.

Pats Bastis apgalvo, ka visus viņa sakarus ar Krievijas pilsoņiem "iespējams izvērtēt tikai no ētikas viedokļa, taču nekādā gadījumā — kā kaitējumu nacionālajai drošībai un valsts noslēpumam".

23
Pēc temata
Lietuvas Seima deputāts ierosinājis atņemt Krievijai Kaļiņingradas apgabalu
Lietuvas Seima deputāts: Baltkrievija – prātā jucis kaimiņš
Lietuvas Seima spīkere ierosinājusi publicēt "melno" sarakstu
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

5
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

5
Tagi:
noziedzība, Lietuva
Pistole rokās, foto no arhīva

Lietuvas iedzīvotājs nošāva policistu un varēja aizbēgt uz Latviju

5
(atjaunots 09:53 30.05.2020)
Mežā uz Kurzemes un Zemgales reģionu pierobežas teritorijas varētu slēpties bruņots noziedznieks no Lietuvas.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Lietuvas Mažeiķu rajonā, kurš robežojas ar Latviju, vīrietis nošāva policistu un varēja aizbēgt Latvijas robežas virzienā, vēsta Sputnik Lietuva.

Incidents notika piektdien, ap plkst. 10:30 Mažeiķu rajonā. Policisti atnāca uz vīrieša māju, lai pārbaudītu paziņojumu par vardarbību, taču viņš sagaidīja viņus ar šāvieniem. Rezultātā virsnieks Sauļus Žimants tika nošauts, policijas darbiniece tika ievainota kājā.

"Aizdomās turamais (dzimis 1968. gadā), iespējams, noslēpies kaimiņu mežā, viņš var būt bruņots, tādēļ aicinām iedzīvotājus, kas viņu sastaps, netuvoties viņam klāt un pēc iespējas ātrāk paziņot policijai," teikts Lietuvas policijas paziņojumā Facebook.

Lietā ieviests speciāls plāns, uz notikuma vietu tika nosūtītas vairākas policistu vienības no Telšu, Šauļu un Klaipēdas apriņķa, kā arī ATO darbinieki.

Atsaucoties uz Lietuvas kolēģu lūgumu sniegt palīdzību, Latvijas Valsts policija izvietojusi papildspēkus Kurzemes un Zemgales reģionu pierobežas teritorijā, tāpat lietā iesaistīts Valsts robežsardzes helikopters.

Noziedznieks, iespējams, ir bruņots, tādēļ gadījumā, ja jūs pamanāt vīrieti, kurš ir attēlots fotogrāfijā, policija aicina netuvoties viņam klāt, bet gan nekavējoties paziņot par to pa tālruni 110.

Lietuvas policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela visas policistu sabiedrības vārdā izteica dziļu līdzjūtību bojāgājušā virsnieka radiniekiem.

"Sauļus, kurš policijā nostrādāja gandrīz 19 gadus, bija viens no valsts labākajiem kinologiem, kurš vairākkārt bija izcīnījis uzvarētāju vietas dažādos policijas kinologu konkursos. Ģimene ir pazaudējusi mīlošu vīru un tēvu," teikts iestādes paziņojumā.

5
Tagi:
Latvija, noziedzība, Lietuva
Protesta akcija pret novadu reformu pie Saeimas ēkas

Latvijas iedzīvotāji metušies meklēt ar Covid-19 inficējušos ar jaunās lietotnes palīdzību

0
(atjaunots 12:38 30.05.2020)
Viedtālruņu lietotne Apturi Covid jau pirmajā palaišanas dienā kļuva par populārāko lejupielādēto lietotni Latvijā gan App Store, gan Google Play.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Piektdien, 29. maijā, Latvijā tika palaista bezmaksas viedtālruņu lietotne Apturi Covid, kas izseko kontaktus ar inficētiem ar koronavīrusu.

Lietotne informē visus, kas kontaktējis ar inficēto ar Covid-19 ilgāk par 15 minūtēm, taču inficēto vārdi un adreses netiek atklāti.

Par to, ka Apturi Covid pirmajā palaišanas dienā guva neiedomājamu popularitāti App Store un Google Play Latvijas segmentā, paziņoja mobilo sakaru operatora "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) preses sekretāre Elīna Līdere.

Tiesa, precīzu lietotāju skaitu, kas lejupielādējuši lietotni, Līdere nespēja nosaukt.

Zināms, ka lietotni jau ir lejupielādējis un instalējis savā viedtālrunī Latvijas prezidents Egils Levits.

Atgādināsim, ka lietotne ir pieejama lejupielādēšanai par brīvu. Turklāt Apturi Covid neievāc GPS datus un neizseko lietotājus. Viedtālruņi ar instalētu lietotni dalās ar informāciju ar Bluetooth palīdzību.

Analoģiskas viedtālruņu lietotnes jau darbojas citās valstīs. Lietuvā šāda lietotne saucas Karantinas.

Lietuvas premjerministrs Sauļus Skvernelis paziņoja, ka Eiropas Savienībai ir jāizveido vienota mobilā lietotne pilsoņu pārvietošanās vērošanai. Savukārt tiem, kas nevēlēsies to izmantot, būs jāievēro noteikti ierobežojumi.

0
Tagi:
viedtālrunis, lietotne, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Latvijā sākusi darboties lietotne Apturi Covid, kura izseko kontaktus ar inficētiem
Pašizolācija Latvijā: iedzīvotājus izsekos pēc mobilā telefona atrašanās vietas
Latvijā varētu no jauna ieviest ārkārtējās situācijas režīmu
Pēc Covid-19 mediķi aizbēgs no Latvijas