ASV NATO karavīri Latvijā

"Saldais slazds" igauņu gaumē: Tallinā satraucas par NATO karavīru likteni

88
(atjaunots 15:49 21.02.2017)
"Maskavas roka" sūtīšot pie britu karavīriem īpaši apmācītas sievietes, lai provocētu kautiņus un slepenu datu izpaušanu, raksta britu preses izdevums Times.

RĪGA, 21. februāris — Sputnik. Ziņu aģentūra RIA Novosti informē, ka Igaunijas Informācijas departamenta (ārējās izlūkošanas dienesta) vadītājs Miks Marans intervijā britu avīzei Times ziņojis, ka baidoties no kautiņiem krogos starp valstī dislocējamiem britu karavīriem un vietējiem iedzīvotājiem, taču saskatot šeit "Maskavas roku".

Maranam radušās aizdomas, ka Krievija varētu izmantot "saldā slazda" metodi, kuras ietvaros izlūkdienesti sūta sievieti, kuras uzdevums ir vervēt un provocēt kautiņus atpūtas iestādēs. Pēc Marana domām, tādu provokāciju mērķis ir demonstrēt britu karavīru huligānismu un saņemt piekļuvi viņu lapām sociālajos tīklos, lai meklētu informāciju, ko izmantot šantāžai.

"Mēs to jau novērojam. Klīst runas par to, ka vietējie iedzīvotāji nepriecājas par šiem karavīriem. Tur uzturēsies 800 gados jaunu britu kareivju. Viņi no bāzēm braukās uz pilsētu. Domājams, viņi staigās pa krogiem. Mēs nevaram izslēgt zināmus kautiņus, ko varētu izprovocēt pretinieku komanda, kā mēs to saucam Igaunijā. Piemēram, klasiskos "saldos slazdus" un tamlīdzīgi," – klāstīja Marans.

Avīze atzīmē, ka Igaunijas un Lielbritānijas valdības vairākus mēnešus apsprieduši iespējamo risku britu karavīriem iesaistīties "aukstā kara spiegu spēlēs". Marans norāda, ka 4 tūkstoši NATO karavīru, kas dislocēti Eiropā, varētu kļūt par "lielisku iespēju Maskavai radīt melīgu iespaidu par rietumu agresiju, izplatot nepatiesas ziņas ar Kremļa mediju palīdzību".

Nekādus pamatotus iemeslus šādam viedoklim Marans nav minējis, taču atcerējies, ka pērn divi britu karavīri, kuri mācību ietvaros uzturējušies Latvijā, iesaistījušies kautiņā ar vietējiem iedzīvotājiem. Izdevums uzstāj, ka incidentu esot nofilmējuši cilvēki, kas saistīti ar Krievijai simpatizējošiem medijiem. "Protams, tur ir kaut kāds sakars ar Krieviju," – Marans skaidrojis avīzei.

Sputnik jau vēstīja, ka aizvadītā gada novembrī britu karavīrs restorānā McDonalds Rīgā uzbruka rīdziniekam Akselam Aizkalnam un ar dūres sitienu salauza viņam degunu. Britu izdevums, kurš par incidentu vēstīja pirmais, sākotnēji ziņoja, ka kautiņu esot izprovocējusi Krievijas propaganda, taču atteicies no saviem vārdiem, kad kļuva zināms sīkāk par notikušo.

Uzbrukuma brīdī britu karavīrs bija piedzēries un izturējās agresīvi. Bijušais tieslietu ministrs Jānis Bordāns pauda viedokli, ka Latvijas armijas virsniekiem vajadzētu atvainoties piekautā jaunieša priekša, ko valsts Aizsardzības ministrija izdarīja mēnesi vēlāk. Valsts policija incidentu pārkvalificēja krimināllietā, taču vaininieks tūlīt pēc kautiņa steigšus pameta valsti. Ne Londona, ne NATO nav sniegusi nekādus oficiālus paziņojumus šī incidenta lietā.

Jūlijā NATO samitā Varšavā tika pieņemts lēmums par četru daudznacionālo bataljonu izvietošanu Baltijas valstīs un Polijā, kas tiks veikta 2017. gadā ar mērķi "apturēt" Krieviju. Tolaik Krievijas pastāvīgais pārstāvis NATO Aleksandrs Gruško atzīmēja, ka šī lēmuma rezultātā Austrumeiropas valstis kļūst par militāru pasākumu placdarmu.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs iepriekš paudis uzskatu, ka ASV un NATO apzināti pastiprina spriedzi attiecībās ar Maskavu, aizbildinoties ar mītiskajiem draudiem no Austrumiem. Pie tam diplomāts atzīmēja, ka Krievija ir gatava dialogam ar aliansi, taču attiecībām ar to ir jābūt līdztiesīgām.

Savu rīcību Ziemeļatlantijas alianse skaidro ar draudiem no Krievijas puses. Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka Krievijas puse nav ieinteresēta spriedzes eskalācijā nedz Baltijas reģionā, nedz kur citur, tomēr gatava adekvāti reaģēt uz draudiem pie Krievijas robežas.

88
Pēc temata
Amerikāņu karavīri soļo pa Latvijas pilsētām
No valsts aizbēdzis NATO kareivis, kas piekāvis Rīgā jaunieti
Latvijas karavīriem nāktos atvainoties par degunu, ko salauzis NATO karavīrs
NATO kareivju danči uz taksometra paliks nesodīti
Automobiļa uzpildīšana, foto no arhīva

nedēļas laikā Baltijas valstīs izmainījušās benzīna cenas

14
(atjaunots 10:00 31.05.2020)
Latvijas galvaspilsētā un Igaunijas galvaspilsētā aizritējušajā darba nedēļā benzīna cenas ir palielinājušās, savukārt Viļņā palikušas nemainīgas.

RĪGA, 31. maijs – Sputnik. Rīgā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 5,7%, līdz 1,054 eiro litrā, dīzeļdegviela – par 4,3%, līdz 0,964 eiro litrā, raksta Bb.lv.

Viļņā 95. markas benzīna un dīzeļdegvielas cenas palikušas nemainīgas un sastādīja, attiecīgi 0,935 un 0,835 eiro litrā.

Tallinā DUS Circle K 95. markas benzīns sadārdzinājies par 2,6%, līdz 1,179 eiro litrā, dīzeļdegvielas cena nav mainījusies – 0,999 eiro litrā.

Auto gāzes cena Rīgā palikusi nemainīga – 0,465 eiro litrā, Viļņā tā ir pakāpusies par 4,4%, līdz 0,479 eiro, savukārt Tallinā samazinājusies par 1,1%, līdz 0,56 eiro litrā.

14
Tagi:
cenas, degviela, Baltija
Pēc temata
Pasaules krīze: kā uz to reaģē degvielas cenas Baltijas valstīs
Latvijā ceļas degvielas cenas: kā nedēļas laikā ir izmainījušās cenas
Degvielas tirgotāji brīdina: benzīna cenu samazināšanās Latvijā nav pamats priekam
Degviela kļuvusi dārgāka: vai Latvijas iedzīvotāji retāk brauks ar savu auto
Lietuvas policijas automobilis, foto no arhīva

Par policista slepkavību meklētais Lietuvas iedzīvotājs ir miris

38
(atjaunots 13:30 30.05.2020)
Vakar aizdomās turamais atklāja uguni uz policijas darbiniekiem, kuri ieradās uz izsaukumu par vardarbību. Viens cilvēks tika nogalināts.

RĪGA, 30. maijs – Sputnik. Mirstīgās atliekas, kas tika atrastas ugunsgrēka vietā Mažeiķu rajonā, pieder aizdomās turamajam, kurš vakar nošāva policistu, vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz vietējo policiju.

Lietuvas Kriminālās izmeklēšanas centra eksperti izpētīja atliekas, kas tika atrastas pēc ugunsgrēka Birbiliškes ciemā. Viņi konstatējuši, ka tas ir Stasiss Brasa, kurš tiek turēts aizdomās par šaušanu uz policijas darbiniekiem un slepkavību.

Policijas speciālā operācija ir beigusies. Kolēģiem no Latvijas ir nodota informācija par ekspertīzes rezultātiem. Policijas ģenerālais komisārs Renāts Požela pateicās virsniekiem, kuri piedalījās operācijā.

Piektdien policija ieradās Birbiliškes ciemā uz izsaukumu par vardarbību. Vīrietis atklāja uguni uz policistiem: darbiniece tika ievainota kājā, savukārt kinologs Sauļus Žimants tika nošauts. Aizdomās turamais noslēpās mežā.

Lietuvas policija uzsāka šāvēja meklēšanu. Pēcāk ugunsgrēka vietā tika atrasts apdedzis cilvēka līķis, blakus likumsargi atrada ieroci. Policistiem bija aizdomas, ka tieši šis cilvēks šāva uz viņu kolēģiem.

38
Tagi:
noziedzība, Lietuva
Protesti Mineapolisā

"Vājprāts": latviešus, kuri kļuva par grautiņu aculieciniekiem ASV, šokējusi "brīvība"

0
(atjaunots 08:52 01.06.2020)
ASV dzīvojošie latvieši kļuva par nekārtību aculieciniekiem tautas nemieru laikā un masveidā publicē Internetā vietējā vājprāta videoierakstus.

RĪGA, 1. jūnijs – Sputnik. Pagājušajā nedēļā Mineapolisā un citās ASV pilsētās izcēlās nekārtības. Par tautas nemieru iemeslu kalpojusi afroamerikāņa Džordža Floida nāve.

Ir video, kur likumsargi uzvilka vīrietim roku dzelžus un nogāza uz zemes, un pēc tam viens no policistiem uzspieda viņam uz kakla ar celi. Neraugoties uz to, ka Floids vairākas reizes atkārtoja, ka nevar elpot, likumsargs celi nenoņēma.

Rezultātā Floids nodzīvoja tikai līdz reanimācijai. Četrus policistus atlaida no darba, bet vienu apsūdzēja slepkavībā aiz neuzmanības.

Протестующие в Миннеаполисе. Протесты проходят в городах США в связи со смертью при задержании полицией афроамериканца Джорджа Флойда в Миннеаполисе.
© Sputnik / Стрингер
Protesti Mineapolisā

Savukārt Amerika izrādījās grautiņu un haosa varā. Spēku pielieto gan protestētāji, gan likumsargi. Mineapolisā un kaimiņu Sentpolā brīvdienās tika ieviesta komandantstunda.

ASV esošie latvieši bijuši šokēti ar šādu lietu pavērsienu un publicē Internetā nekārtību video. Tai skaitā Latvijas jurists Erlends Baļķens publicēja savā Twitter mikroblogā veselu videoierakstu sēriju ar izdemolētiem veikaliem un cilvēkiem maskās.

Vienā no video satraukta sieviete komentē notiekošo: "Viss, pat maizes veikals ir sagrauts, pat maize zog. Absolūtākā muļķība. Noteikti veikalu ar telefoniem aptīrīs. Veikals būs tukšs. Muļķi. Tāda tā brīvība. Visu posta."

​Citā videoierakstā komentētājs tikpat uztraukti konstatē, ka iznīcināti visi veikali.

​Protesti nonāca arī līdz Ņujorkai. Tur notika vēl viens sašutumu raisošs incidents. Policists norāva masku no protestētāja sejas un mērķtiecīgi apsmidzināja viņu ar piparu gāzi, lai gan cilvēks pacēla rokas.

Tika arī RIA Novosti korespondentam, kurš izgaismoja notiekošo. RIA Novosti ziņo, ka Mineapolisas policija mērķtiecīgi pielietoja asaru gāzi pret žurnālistiem – telekanāla VICE filmēšanas grupas locekļiem un RIA Novosti korespondentu Mihailu Turgijevu. Taču viņi strādāja jau pēc protesta akcijas padzīšanas.

Maskavā to izvērtēja kā nepamatotas nežēlības izpausmi un gaida, ka Amerikas atbildīgās iestādes veiks rūpīgu notikušā izmeklēšanu, par ko teikts KF ĀM oficiālajā notā.

0
Tagi:
protesti, ASV
Pēc temata
ASV tēlo cēlsirdīgu policistu attiecībās ar Vāciju
Tramps paziņoja, ka atliks G7 samitu līdz septembrim un uzaicinās tajā Krieviju
Krievijā sniegts vērtējums ASV lēmumam izbeigt sadarbību ar PVO