Dārzeņi un augļi. Foto no arhīva

Lietuvas armija ņems vērā karavīru veģetāriešu vajadzības

61
(atjaunots 14:11 14.02.2017)
Lietuvas karavīru ēdienkarte kļuva daudzveidīgāka.

RĪGA, 14. februāris — Sputnik. Lietuvas militāro ēdnīcu sortiments būtiski paplašinās, vēsta Sputnik Lietuva atsaucoties uz Lietuvas armijas preses dienestu.

"Katram Lietuvas armijas karavīram jāizveido apstākļi, kas atbilstu viņa vajadzībām. Mūsu struktūrvienības mērķis — nodrošināt to, ieskaitot karavīru pilnvērtīgu uzturu," — sacīja Lietuvas armijas Loģistikas pārvaldes vadītājs pulkvežleitnants Ramuns Barons.

Jau 2016. gada rudenī Lietuvas militārie speciālisti veica aptauju, kuras mērķis bija konstatēt karavīru uztura paradumus un apsvērt iespējas izstrādāt alternatīvu ēdienkarti, ņemot vērā nepieciešamo uzturvielu līdzsvaru.

Izrādījās, ka liels skaits karavīru dažādu iemeslu dēļ nelieto uzturā gaļu, zivis un pienu. Lietuvas armijas Loģistikas pārvalde ir sagatavojusi speciālas sabalansētas alternatīvās ēdienkartes. Šobrīd vēl nav kareivju, kuri būtu izteikuši vēlmi ēst tikai augu izcelsmes produktus, tomēr paredzams, ka tāda vajadzība var rasties, tāpēc sagatavoti trīs uztura varianti.

Galvenā karavīru ēdienkarte nav mainījusies izmaiņām, taču parādījusies lielāka izvēle karavīriem veģetāriešiem — bez gaļas un gaļas produktiem, kā arī zivju ēdieniem. Ēdienkartē bez dzīvnieku izcelsmes pārtikas produktiem pilnībā izslēgts piens, zivis, gaļa un tās izstrādājumi, kā arī olas un medus.

Saskaņā ar Lietuvas valdības rīkojumu, kurā akceptētas visas karavīru uztura normas, savlaicīgi jāsniedz ēdienu precīzas receptes. Šī iemesla dēļ ir izveidojusies sadarbība ar Veselības ministrijas uztura speciālistiem, turklāt procesā piedalās arī paši karavīri — Lietuvas bruņoto spēku ģenerālštāba ēdnīcā daži karavīri jau piedalījušies alternatīvo veģetāro ēdienu degustācijā.

Pašlaik notiek jaunajai ēdienkartei nepieciešamo produktu iepirkuma process. Pēc tam ēdieni "dosies" uz militārajām ēdnīcām. Karavīriem, kuri vēlēsies saņemt ēdienu alternatīvo variantu, nāksies iepriekš brīdināt komandierus.

Alternatīvais uzturs ēdnīcās var tikt izveidots pat gadījumos, ja no vairākiem simtiem karavīru to pieprasīs tikai viens vai daži cilvēki. Visi varianti piemēroti arī gatavošanai brīvā dabā.

61
Pēc temata
Veģetārieši ir likumīgi: tiesa nostājusies Ikšķiles skolas pusē
Tbilisi nacionālisti mēģināja sabarot vegānus ar šašlikiem un cīsiņiem
Kotletes deputātu gaumē: tagad Saeimā ēdina labāk un lētāk
Tukšas kabatas, foto no arhīva

Ekonomists: Baltijai jāizvēlas starp izmiršanu un attiecību normalizāciju ar KF

10
(atjaunots 11:44 07.07.2020)
Darbaspēka izspiešana uz Eiropas darba tirgu novedīs pie Baltijas valstu ekonomikas kolapsa, tāpēc vienīgā iespēja glābt tās no degradācijas – atjaunot attiecības ar austrumu kaimiņu, uzskata eksperts.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. Latvija un Lietuva iekļuvušas starp ES līderiem bezdarba ziņā, materiālā RuBaltic.ru konstatēja eksperts Aleksandrs Nosovičs. Viņš atsaucās uz statistikas aģentūras Eurostat datiem. Šo valstu ekonomiskā lejupslīde ir jo pārsteidzošāka, ņemot vērā, ka koronavīrusa pandēmijā Baltijas valstis cietušas daudz mazāk nekā valstis Eiropas rietumos un dienvidos, viņš atzīmēja.

Pēc Nosoviča domām, tas liecina, ka Baltijas valstu ekonomikā stāvoklis bija bēdīgs jau pirms pandēmijas, bet krīze saskaņā ar ekonomikas teorijām, vissāpīgāk sit pa ES ekonomikas perifēriju, nevis centru.

Intervijā Sputnik Lietuva ekonomikas zinātņu doktors, Krievijas valdības Finanšu universitātes prorektors Aleksejs Zubecs atzīmēja, ka Baltijas valstīm ir jāizvēlas – izspiest ekonomiski aktīvos iedzīvotājus peļņā uz Eiropu vai sakārtot attiecības ar Krieviju. Pirmajā gadījumā, iespējams, ekonomikas kolapss.

"Migrācijas ceļš, darba spēka izspiešana uz darba tirgu Eiropā – tas ir ceļš, kas novedīs pie visu Baltijas valstu, ne tikai Latvijas ekonomikas kolapsa pārskatāmā nākotnē, 10-15 gadu laikā. Pēc tam šīs valstis pāries pie Eiropas Savienības dotācijām, kas piešķirs zināmus līdzekļus galveno bāzes struktūru uzturēšanai, bet ekonomika tur būs pareizināta ar nulli, ja nebūs ekonomiski aktīvo iedzīvotāju. Otrs ceļš – tā ir pašu ekonomikas attīstība, kuras dēļ ir jāatjauno normālas attiecības ar Krieviju, jo ne Igaunija, ne Latvija nevienam ES no ekonomikas attīstības viedokļa nav vajadzīga," viņš teica.

Zubecs atzīmēja, ka atšķirībā no Eiropas valstīm, Krievijai ir, ko piedāvāt Baltijai.

"Tāpēc, vienīgā iespēja glābt ekonomikas no degradācijas – atjaunot attiecības ar Krieviju. Ja Baltijas valstu valdības dos priekšroku konfrontācijai ar Krieviju, tas nozīmē, ka drīz vien šīs valstis vienkārši ekonomiski pazudīs no pasaules kartes," viņš secināja.

10
Tagi:
Baltija, darba tirgus
Pēc temata
Mums ir 20 tūkstoši jaunu bezdarbnieku: viesstrādnieku lauksaimniecībā nebūs
Bezdarba statistika Latvijā: kāpēc apsargi tiek atlaisti visretāk
Bezdarbniekiem Latvijā izmaksājuši jau aptuveni 130 tūkstošus eiro
Bezdarbnieku armija Latvijā? Nopērciet visiem divus koferus vai ziepes un striķi
NATO karogs, foto no arhīva

NATO ģenerālsekretāra vietnieks apsprieda "Krievijas draudus" ar Igaunijas AM kancleru

6
(atjaunots 10:55 07.07.2020)
Tikšanās gaitā tika apspriesta NATO pozīciju pastiprināšana aizsardzības un savaldīšanas jomā, Ķīnas ietekmes pieaugums un transatlantiskā drošība.

RĪGA, 7. jūlijs – Sputnik. NATO ģenerālsekretāra vietnieks izlūkošanas un drošības jautājumos Deivids Ketlers apsprieda ar Igaunijas Aizsardzības ministrijas kancleru Kristiānu Priku pretošanos "draudiem no Krievijas puses", stāsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz RIA Novosti.

Igaunijas AM informēja, ka Ketlers apmeklējis Baltijas valsti, lai iepazītos ar tās aizsardzības resursiem.

"Igaunijai ir svarīgi, lai NATO precīzi saskatītu situāciju mūsu reģionā un drošības specifiku. Kvalitatīva izlūkošana un savlaicīgs brīdinājums dāvā priekšnoteikumus, lai novērstu Krievijas draudus un nepieciešamības gadījumā stātos tiem pretī." Prika teikto citēja aģentūra.

Diskusijas gaitā tika apspriesta arī NATO pozīciju pastiprināšanās aizsardzības un savaldīšanas sfērā, Ķīnas ietekmes pieaugums un transatlantiskā drošība.

Gaidāms, ka NATO ģenerālsekretāra vietnieks apmeklēs arī Emari aviobāzi, Narvas pilsētu pie Krievijas robežas, tiksies ar Aizsardzības spēku vadību, ārējās izlūkošanas dienestu, drošības policiju. Izlūkošanas centru un Baltijas valsts Ārlietu ministriju.

NATO pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, attaisnojot savas darbības ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis aktīvi slēdz aizsardzības kontraktus ar ASV par lielām summām, aizbildinoties ar "Krievijas agresiju" un dislocē savā teritorijā NATO militāro kontingentu.

Pie tam Maskava jau vairākkārt uzsvērusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus nevienai valstij, un Rietumu aliansei tas ir lieliski zināms.

6
Tagi:
Krievija, draudi, Igaunija, NATO
Temats:
NATO austrumu flangā
Pēc temata
Kāpēc Latvijā ieradusies NATO kaujas grupa no Igaunijas
NATO kibermācības Igaunijā: mērķi un līdzekļi
Kā Krievija atbildēja uz NATO manevriem Ramstein Alloy Latvijā
Kā "Bastioni", "Iskanderi" un Baltijas flotes aviācija atbildēja uz mācībām "Baltops 2020"
Covid-19 testi, foto no arhīva

Palielināts izmeklējumu skaits: valstī krasi pieaudzis Covid-19 gadījumu skaits

0
(atjaunots 18:10 07.07.2020)
Pēdējās diennakts laikā Latvijā fiksēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi. Pacienti ar Covid-19 slimnīcās nav nogādāti.

RĪGA, 7. jūlijs — Sputnik. Pēdējās diennakts laikā Latvijā fiksēti septiņi jauni koronavīrusa infekcijas gadījumi, informē Slimību profilakses un kontroles centrs. Veikti 1763 izmeklējumi.

Kopš pandēmijas sākuma Latvijā veikti 160 281 testi. Kopējais inficēto skaits sasniedzis 1134 gadījumus, izveseļojušies 1008 cilvēki, 30 pacienti slimību nav pārcietuši.

Nacionālais veselības dienests norādīja, ka aizvadītās diennakts laikā stacionāros neviens Covid-19 pacients nav nogādāts. Slimnīcās ārstējas pieci pacienti ar Covid-19 diagnozi, četri ar vidēji smagu, viens – ar smagu slimības gaitu. 


0
Tagi:
statistika, Latvija, koronavīruss
Pēc temata
Zinātnieks nonācis pie negaidīta slēdziena par koronavīrusa izcelsmi
PVO informē, ka koronavīrusa pandēmijas izplatība pasaulē paātrinās
Zinātnieks brīdina par koronavīrusa sekām organismā