Temīda

Lietuvas tiesa aizmuguriski notiesājusi bijušo OMON darbinieku par "agresiju" pret valsti

56
(atjaunots 11:26 27.01.2017)
Lietuvas tiesa aizmuguriski piespriedusi 12 gadu ieslodzījumu bijušajam Viļņas OMON komandierim Vladimiram Razvodovam par noziegumiem pret cilvēci un agresiju pret Lietuvu 1991. gada notikumos.

RĪGA, 27. janvāris — Sputnik. Lietuvas Apelācijas tiesa otrdien aizmuguriski piespiedusi 12 gadu ieslodzījumu iepriekš attaisnotajam bijušajam Viļņas OMON komandierim, Krievijas pilsonim Vladimiram Razvodovam, atzīstot viņu par vainīgu apsūdzībās kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci lietā par agresiju pret Lietuvu 1991. gadā, vēsta Sputnik Lietuva.

Razvodovam piespriesta brīvības atņemšana uz 12 gadiem labošanas darbu kolonijā.

Attaisnojošais spriedums, ko 2015. gadā pieņēma Viļņas apgabaltiesa, ir anulēts.

Razvodovu un Viļņas OMONa otru bijušo komandieri Boļeslavu Makutinoviču Lietuvā tiesā aizmuguriski. Viņu darbības uzbrukumā robežsardzes postenim un amatpersonām (robežsargiem un muitniekiem) Lietuva iepriekš kvalificēja kā noziegumu pret cilvēci un kara noziegumu. 2015. gada jūnijā Viļņas apgabaltiesa attaisnoja apsūdzētos visos apsūdzības punktos. Lietuvas Ģenerālprokuratūra vērsās Apelācijas tiesā ar lūgumu pārsūdzēt Viļņas apgabaltiesas attaisnojošo spriedumu Makutinoviča un Razvodova lietā. Prokurori lūdza tiesu atzīt par vainīgiem abus OMON bijušos komandierus un piespriest abiem sodu – brīvības atņemšanu uz 12 gadiem.

Pie tam prokuratūra uzskatīja par nepieciešamu " solidāri izvirzīt pret abiem apsūdzētajiem šajā lietā minētās civilprasības."

Sadursmes pie telecentra Viļņā

1990. gada 11. martā Lietuvas Augstākā padome deklarēja republikas neatkarības atjaunošanu, taču PSRS valdība paziņoja, ka šis lēmums neatbilst Konstitūcijai.

1991. gada janvārī Lietuvā sākās nesankcionētas protesta akcijas, tāpēc republikā tika dislocēti speciālo uzdevumu vienību karavīri, kuri ieņēma virkni stratēģisko objektu. 12. janvāra naktī padomju bruņutehnikas kolonna devās uz Viļņas centru.

Protesta akciju dalībnieku un karavīru sadursmēs pie telecentra gāja bojā 14 cilvēki, vairāk nekā 600 bija ievainoti. Speciālo dienestu darbinieki paziņoja, ka sadursmes sākušās vērienīgas provokācijas rezultātā, un bojāgājušos nošāva snaiperi.

Razvodovam un Makutinovičam Lietuvā tika izvirzītas apsūdzības kara noziegumos. Izmeklētāji saskaitīja 16 epizodes: omoniešu uzbrukumus lietuviešu robežsargiem, draudus valsts iedzīvotājiem, nelikumīgas aizturēšanas un šaujamieroču pielietošanu.

Attaisnojošā sprieduma pārskatīšana

2015. gada janvārī Viļņas apgabaltiesa attaisnoja Razvodovu un Makutinoviču, kurus Lietuvas varas iestādes apsūdzēja 1991. gadā izdarītos "kara noziegumos" un "noziegumos pret cilvēci".

Tiesa lietu izskatīja aizmuguriski, jo apsūdzētie dzīvo Krievijā. Galu galā tiesa secināja, ka apsūdzība bijusi kļūdaini formulēta. Tiesa secināja, ka Razvodovu un Makutinoviču nav iespējams tiesāt par kara noziegumiem, jo 1991. gadā kara stāvoklis nebija izsludināts. Tiesnesis pavēstīja, ka kara neesamība neliecina, ka bijušie OMON komandieri pārkapuši Ženēvas konvenciju.

Kopš 1991. gada Makutinovičs un Razvodovs dzīvoja Krievijā. Maskava oficiāli atteicās apspriest ar Viļņu bijušo miliču ekstradīciju. Attaisnojošais spriedums Makutinoviča un Razvodova lietā Lietuvas prokuratūru neapmierināja, un tā centās panākt atkārtotu lietas izskatīšanu pret Razvodovu. Makutinovičs aizgāja viņsaulē 2015. gada 18. novembrī.

Krimināllietas materiālos teikts, ka Makutinovičs un Razvodovs "izveidojuši bruņotu noziedzīgu grupējumu "OMON" (līdz 1991. gada sākumam omonieši apsargāja Lietuvas Republikas Augstākā padomes un Ministru kabineta ēku – Sputnik), kuras darbinieki pēc PSRS IeM pavēles sistemātiski uzbrukuši valsts iestādēm un civilpersonām." Rezultātā prokuratūra apsūdzēto darbības kvalificēja kā "kara noziegumus" un "noziegumus pret cilvēci".

Augusta pučs

Viļņas milicijas speciālo uzdevumu vienība (OMON) tika izveidota 1988. gadā ar PSRS IeM vadītāja Vadima Bakatina pavēli cīņai ar "organizēto noziedzību un masveidīgiem sabiedriskās kārtības pārkāpumiem". Aptuveni pusi Viļņas OMON vienības veidoja lietuvieši.

Līdz 1991. gada sākumam daļa darbinieku, kuri atbalstīja Lietuvas neatkarību, nodaļu pameta, taču gandrīz divas trešdaļas palika PSRS pusē. Tā kā Lietuvas valdība vēlējās izmantot nodaļu savās interesēs, tika pieņemts lēmums nodot to PSRS IeM pakļautībā.

1991. gada 11. janvāra naktī Viļņas OMON darbinieki ieņēma Minskas milicijas skolas filiāles Viļņā mācību korpusu. Nodaļa ieņēma vairākus valsts nozīmes objektus Viļņā, uzbruka Lietuvas jaunās valdības nodibinātajiem muitas posteņiem pie robežas ar Baltkrievijas PSR un atbruņoja miličus, taču saskaņā ar savstarpējo mutisko vienošanos nekad nenodarīja viņiem nekādu kaitējumu. Pēc 1991. gada augusta puča daļa bijušo omoniešu palika Lietuvā, taču aptuveni 60 cilvēki devās uz Krieviju.

2011. gada maijā Lietuvā mūža ieslodzījums un kaitējuma atlīdzinājums cietušajiem 650 tūkstošu eiro apmērā tika piespriests bijušajam Rīgas OMON darbiniekam Konstantīnam Mihailovam. Viņš tika apsūdzēts par to, ka 1991. gada 30. jūlija naktī piedalījies Lietuvas muitnieku apšaušanā Medininku kontrolpunktā. Mihailovs (agrākais uzvārds – Ņikuļins, jo uz viņu tika attiecināta valsts aizsardzība no Latvijas varas iestāžu puses) 2007. gadā tika aizturēts Latvijā un izdots Lietuvai.

56
Pēc temata
1991. gada augusts. Katastrofas anatomija
Četri tūkstoši izdomātu varoņu
Manas jaunības barikādes: no milzīgām cerībām līdz pilnīgam kraham
Krievijas prezidents Vladimirs Putins un Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, foto no arhīva

Putins apsveica Kaljulaidu

125
(atjaunots 07:26 24.02.2021)
Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida saņēma apsveikumu no Krievijas līdera Vladimira Putina. Kas tas ir par apsveikumu?

RĪGA, 24. februāris — Sputnik. Igaunija 24. februārī svin Neatkarības dienu. Pirms 102 gadiem Tallinā tika publicēts manifests, kas pasludināja, ka nodibināta neatkarīga, demokrātiska Igaunijas Republika.

Par godu šim datumam citu valstu līderi sūta apsveikumus Igaunijas prezidentei Kersti Kaljulaidai. Krievija ir viena no valstīm, kas apsveica Igauniju neatkarības dienā, vēsta Rus.err.ee.

Rakstveida apsveikumu no Krievijas prezidenta Vladimira Putina Valsts kancelejā saņēmuši 18. februārī. Zināms arī tā saturs.

"Godājamā prezidentes kundze, apsveicu Jūs valsts nacionālajos svētkos - Neatkarības dienā. Novēlu jums un visiem Igaunijas iedzīvotājiem laimi, labklājību un panākumus," teikts apsveikumā.

Tāpat tiek noradīts, ka Igauniju jau paspēja apsveikt Romas pāvests Francisks, Beļģijas karalis Filips, Nīderlandes karalis Vilems Aleksandrs, Burkina Faso prezidents Roks Marks Kristiāns Kaborē, Korejas Republikas prezidents Muns Džeins, Austrijas prezidents Aleksandrs van der Bellens, Ēģiptes prezidents Abduls Fatahs al-Sisi, Dienvidāfrikas Republikas prezidents Sirils Ramafoss, Tunisijas Republikas prezidents Sīrils Ramaposa, Tunisijas prezidents Kaiss Saids, Gabonas līderis Alī Bongo Ondimba, Horvātijas prezidents Zorans Milanovičs un Sanmarīno valdība.

125
Tagi:
Vladimirs Putins, Kersti Kaljulaida
Pēc temata
Igauņu ministre norājusi ES diplomātijas vadītāju par vizīti Maskavā
Nelieniet mūsu lietās: Krievija paziņojusi par triju valstu diplomātu izsūtīšanu
Eksperts paskaidroja, kāpēc Baltijas "tīģerēni" uzbrūk Borelam Krievijas dēļ
Jaunas sankcijas pret Krieviju: kā ES sagrauj attiecības ar Maskavu
Cisternas ar naftas produktiem, foto no arhīva

Lietuva reaģēja uz Baltkrievijas tranzīta novirzīšanu uz Krieviju

93
(atjaunots 00:47 22.02.2021)
Lietuvas transporta un sakaru ministrs sūdzas par to, ka Baltkrievijas naftas produktu terminālī Klaipēdā nav un nebūs. Viņš pārmet Minskai lēmumu politizēšanu.

RĪGA, 22. februāris – Sputnik. Lietuvas transporta un sakaru ministrs Maris Skuodis paziņoja, ka Baltkrievija neņemot vērā ekonomiskos faktorus, lemjot novirzīt savu naftas produktu tranzītu no Klaipēdas uz ostām Krievijā. Pie tam iepriekš Maskava uzsvēra, ka baltkrievu piegādātāji saņēmuši zemākas cenu piedāvājumu kravu pārkraušanai, nekā piedāvā Baltijas ostas.

Krievija un Baltkrievija parakstījušas starpvaldību vienošanos par baltkrievu naftas produktu pārkraušanu caur Krievijas jūras ostām. Dokuments paredz, ka līdz 2023. gada beigām Baltkrievijas uzņēmumi pārkraus vairāk nekā 9,8 miljonus tonnu kravu caur Krievijas ostām Baltijas jūrā. Līdz ostu termināļiem naftas produkti tiks nogādāti pa dzelzceļu.

"Nākas nožēlot to, ka Baltkrievijas darbību pamatā ir politiski, nevis ekonomiski argumenti," lietuviešu politiķa teikto citēja Sputnik Lietuva.

Ministrs informēja, ka "uz februāri un tālāko periodu" nav pasūtījumu Baltkrievijas naftas produktu pārkraušanai caur uzņēmuma "Klaipedos nafta" termināli. Domājams, šogad Baltkrievijas kravu nebūs, piebilda ministrs.

Cenu paritāte ar Baltijas valstīm

Krievijas transporta ministrs Vitālijs Saveļjevs, kurš parakstīja dokumentu no KF puses, uzsvēra, ka noslēgto vienošanos atzinīgi novērtē abas puses, jo Krievija nodrošinājusi Baltkrievijas kompānijām tādus pašus noteikumus, kā piedāvāja Baltija.

"Cena baltkrievu piegādātājiem ir zemāka, nekā izmaksāja pārkraušana caur Baltijas ostām. Un visi mūsu stividori un treideri, dalībnieki no Krievijas dzelzceļa, mēs visi piedāvājām būtiskas atlaides atbilstoši apjomiem, ko piedāvāja Baltkrievija. Šī vienošanās apmierina abas puses," paskaidroja Saveļjevs.

"Absolūta cenu paritāte ar Baltijas ostām, kas, neapšaubāmi, ir savstarpēji izdevīgi abām mūsu valstīm šo projektu īstenošanā," piebilda Baltkrievijas transporta un sakaru ministrs Aleksejs Avramenko.

Domājams, ka pirmās baltkrievu kravas caur Krievijas ostām Baltijā tiks pārkrautas jau martā. Līgums noslēgts līdz 2023. gada beigām ar automātiskas prolongācijas iespēju. Patlaban līgums attiecas uz Baltkrievijas mazutu, benzīnu un naftas produktu eļļām. Saveļjevs atklāja, ka abas valstis strādā pie eksportējamo preču saraksta paplašināšanas un iekļaut tajā kālija minerālmēslus, kokmateriālus un mašīnbūves produkciju.

93
Tagi:
tranzīts, Krievija, Baltkrievija
Pēc temata
Krievija un Baltkrievija saskaņojusi naftas produktu pārkraušanas apjomu Krievijas ostās
Gasparjans: Ukraina un Lietuva labprātāk runā par Baltkrievijas likteni nekā par savējo
KF vicepremjers pastāstīja, kad Baltkrievija novirzīs kravas uz Krievijas ostām
Baltkrievija apturējusi naftas produktu pārkraušanu Klaipēdā
 F-35

Gausa aviokatastrofa: pār iznīcinātājiem F-35 atkal sabiezē mākoņi

0
(atjaunots 16:25 26.02.2021)
"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens: amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

Daudzfunkcionālajam iznīcinātājam-bumbvedējam F-35 Lightning II bija jākļūst par augsti tehnoloģisku simbolu amerikāņu izcilībai un militārajam spēkam, taču patiesībā "Zibens" iezīmēja ASV militārās rūpniecības kompleksa galējās iespējas, un tagad mēs vērojam "piektās paaudzes" neredzamās lidmašīnas gauso katastrofu.

Divas trešdaļas amerikāņu F-35 parka nespēj izpildīt lidojumus dzinēja problēmu dēļ. Lidmašīnai ir virkne nopietnu konstruktīvo trūkumu, tā nav pārvarējusi Pentagona noteiktos izmēģinājumus un vēl līdz šim nav apstiprināta tā masveida ražošana. Patlaban ASV GKS ir gatavi atteikties no F-35 par labu vienkāršākajam 4+ paaudzes iznīcinātājam F-16.

Lockheed Martin F-35 Lightning II
© Sputnik / Сергей Мамонтов

Sākumā Pentagonā ierosināja samazināt F-35A pasūtījumu vairāk nekā par 40% - no 1763 līdz 1050 lidaparātiem. Vienlaikus ASV GKS izvērtē iespējas iepirkt novecojošo, toties uzticamo F-16 Fighting Falcon. Piespiedu manevrs.  

ASV Gaisa kara spēki ekspluatē iznīcinātāju-bumbvedēju F-35 vairāk nekā piecus gadus, tomēr hroniski cieš tā zemās gatavības pakāpes un daudzi atdeves problēmu dēļ. Iepriekš aizsardzības ministra vietniece Elena Lorda paziņoja, ka lidojumiem gatavi 36% iznīcinātāju F-35 Lightning, pārējās mašīnas "funkcionē tikai daļēji".

Kaujas gatavību pārsvarā nosaka "nelabojamie" konstruktīvie trūkumi, kas ved pie stealth pārseguma, korpusa, dzinēja, navigācijas un pilota dzīvības nodrošināšanas sistēmu fiziska sabrukuma.

Amerikāņu sabiedrotie un partneri, kas sapirkuši F-35 par aptuveni 100 miljoniem dolāru gabalā (Lielbritānija, Norvēģija, Izraēla, Itālija, Singapūra, Dienvidkoreja, Japāna), ir pievilti – lidmašīna neatbilst 5. paaudzes parametriem, līdz cīņas gatavībai, tātad – savu uzdevumu izpildei – tam vēl ir ļoti tālu. Paradoksālā rinda pēc ASV militārās rūpniecības kompleksa izstrādājuma nezūd. Apvienotie Arābu Emirāti nesen noslēdza līgumu par pussimta F-35 piegādi. Izraēla plāno palielināt "Zibeņu" parku līdz trim eskadriļām (40 lidmašīnām). To var pamatot tikai ar slēptu maksu "par draudzību" ar ASV.

Dzinējs F135 – pats spēcīgākais neveiksminieks

Iepriekš izskanēja ziņas par to, ka iznīcinātāja stealth seguma un korpusa bojājumiem virsskaņas ātrumā, par pastāvīgiem traucējumiem ar skābekļa padevi pilotiem un programmatūras kļūmēm. Inženieri pūlas novērst trūkumus ekspluatācijas gaitā, tomēr kritiskās problēmas aug kā sniega lavīna.

ASV GKS iznīcinātājs F-35 saņēmis dzinēju F135, ko amerikāņi uzskata par "pašu spēcīgāku no visiem, ko izmanto jebkurš iznīcinātājs pasaulē". Tomēr tas ir F-35 zemās atdeves galvenais iemesls: turbīnas lāpstiņu virsmas seguma pārkaršanas rezultātā lāpstiņas saplaisā, un dzinējs priekšlaicīgi iziet no ierindas.

Kaprīzajam F135 vajadzīga bieža tehniskā apkalpe, tas būtiski palielina lidmašīnas ekspluatācijas izmaksas. Salīdzinājumam: viena stunda F-35 lidojuma izmaksā 31 tūkstoti dolāru, stunda "večuka" F-16 lidojuma – nepilnus 8 tūkstošus. Starp citu, F135 rezerves dzinējus kompānija Pratt & Whitney ražo nepietiekamā skaitā, pat mierlaika apstākļos. Ja rīt sāksies karš, debesīs pacelsies trešā daļa F-35, vēlāk to skaits ar katru dienu saruks – pat ne pretinieka PGA darbības dēļ, vienkārši metāla noguruma rezultātā.

Arī F-16 laiks mainīt

Lai saglabātu cīņasspēju, ASV Gaisa spēki ir spiesti plānot F-35 skaita samazināšanu un aizvietot tos ar modernizētajiem iznīcinātājiem F-16 Fighting Falcon (tie pieņemti bruņojumā 1979. gadā, patlaban Gaisa spēki izmanto 790 šī tipa iznīcinātājus).

Daudzfunkcionālā vieglā 4. paaudzes iznīcinātāja F-16 maksimālā pacelšanās masa – 21,8 tonnas, tas spēj nest līdz 7,7 toonnas avopbumbu un raķešu uz 9 piekares mezgliem. Cīņas rādiuss – 1700 km, maksimālais ātrums – 2200 km/h. Tā nav slikta mašīna reģionālajiem konfliktiem, taču nav labi spert soli atpakaļ no "piektās paaudzes" – tehnoloģiska degradācija. Pentagons meklē kompromisus.

GKS štāba priekšnieks ģenerālis Čārlzs K. Brauns, jaunākais, iebilda pret "antikvariāta" (F-16) iepirkumu un aicināja izstrādāt absolūti jaunas klases vieglos vienmotora iznīcinātājus – lētāk un vienkāršāk nekā F-35, bet modernāk nekā F-16. Brauns nosauca tos par "ceturtās ar pusi paaudzes vai piektās mīnus paaudzes" mašīnām. ASV GKS sākuši pētījumu programmu, lai novērtētu, cik lietderīgi būtu aizvietot iznīcinātājus F-16 Fighting Falcon ar jaunām kara lidmašīnām. Pētījums tiks noslēgts līdz 2023. finanšu gada sākumam.

Problēmu sarežģī tas, ka F-35 ir vienīgais Rietumu pasaulē ražotais "piektās paaudzes" iznīcinātājs. Boeing ražotie 4. paaudzes iznīcinātāji F-15 un F-18, kas nosacīti konkurē ar to, nākuši no aukstā kara ēras laikiem un morāli novecojuši. ASV sabiedrotie Eiropā neuzņemas pašmāju 5. paaudzes iznīcinātāja izstrādi. Lielbritānija, Polija, Beļģija un Itālija bezcerīgi iegulda līdzekļus amerikāņu F-35 iepirkumos.

Izdevumi Lightning izstrādei pārsnieguši 400 miljardus dolaru, taču izrādījies, ka tas ir tikai sākums nacionālo budžetu līdzekļu neracionālās izšķiešanas procesā. ASV Senāta Bruņoto spēku komitejā F-35 nosauca par "hrestomātijas cienīgu piemēru... aizsardzības iepirkumu salauztajai sistēmai", bet pazīstamais politiķis (pagātnē arī viņš pats bija pilots), nelaiķa Džons Makeins, taisnīgi konstatēja: "F-35 programmas rekordlielie rādītāji vienlaikus bija skandāls un traģēdija no izmaksu, grafiku un atdeves viedokļa."

"Zibens" vēl ilgi pārbaudīs ASV un to sabiedroto GKS pacietību. Nāksies paciest F-35 dārgās "kaprīzes".

"Neredzamā" F-35 projekta hronisko neveiksmju fonā īpaši optimistisks izskatās Krievijas iznīcinātāja Su-57 tehnoloģiskais izrāviens – tas sekmīgi lido un pirmais pasaulē starp īstās piektās paaudzes iznīcinātājiem apgūst hiperskaņas raķetes.

Amerikāņi ir spiesti atzīt krievu ieroču pārākumu.

0
Pēc temata
Amerikāņu F-35 jaunas grūtības – sadursme ar degvielas uzpildītāju
Nelaimīgie "Zibeņi". Kāpēc F-35 joprojām ir pats neveiksmīgākais iznīcinātājs
ASV nosauca galveno NATO ieroci pret Krieviju
"Plāni ir izjaukti": kāpēc ASV jaunākie iznīcinātāji karam neder