Militārās mācības. Foto no arhīva.

Afganistānas veterāns: partizāni mūsdienu Igaunijā - absurds

105
(atjaunots 13:13 03.11.2016)
Daudzus pārsteidza informācija par Igaunijas Aizsardzības savienības regulārajiem treniņiem, kuros cilvēki gatavojas partizānu karam ar "okupācijas armiju". Par to, cik mērķtiecīga ir "partizāņošana" mūsdienu Igaunijas apstākļos pastastīja Tallinas Afganistānas veterānu savienības priekšsēdētājs Oļegs Kuļikovs.

RĪGA, 3. novembris — Sputnik. Brīvprātīgo regulārās sacensības notiek Jārvamā reģionā Igaunijā. To mērķis – sniegt cilvēkiem zināšanas, kas varētu noderēt cīņā ar okupācijas armiju, vēsta Sputnik Igaunija.

Šiem pasākumiem bija veltīts raksts arī amerikāņu preses izdevumā The New York Times. Raksta autors ziņo, ka cilvēkus treniņos māca turēt automātu, dzēst ugunsgrēku, jāt un pārvadāt ar zirgiem ievainotos, pazīt ārstnieciskos augus un naktī mežā slēpties no "bruņotiem ienaidniekiem".

Tallinas Afganistānas veterānu savienības priekšsēdētājs Oļegs Kuļikovs uzskata, ka partizānu karam Igaunijā būs rezultāti tikai tad, ja ieročus rokās ņems visi iedzīvotāji, taču pati doma par iespēju mobilizēt tādu cilvēku skaitu ir absurda, uzskata Afganistānas kara veterāns.

Arī valsts reljefs un izmēri vienkārši neļaus partizāniem šeit darboties. Pat situācijā, ja tas būtu iespējams, mūsdienīgās tehnoloģijas, piemēram, infravizori neatstās partizāniem ne mazākās iespējas.

"Tehnoloģijas pašlaik ir attīstījušās tiktāl, ka atrast tās pašas zemnīcas, ierakumus, kanālus un bunkerus nenāksies grūti," – atzīmēja Kuļikovs intervijā Sputnik Igaunija. 

Viņš piebilda, ka Igaunijas Aizsardzības savienības (IAS) treniņiem ir nozīme – tie ļauj brīvprātīgajiem saglabāt formu un nezaudēt militārās iemaņas. Taču ideju par partizānu karu tādā valstī kā Igaunija viņš uzskata par absurdu. Situācija ar "meža brāļiem", kuri cīnījās pret padomju varu pēc Otrā pasaules kara, mūsdienu apstākļos neatkārtosies, uzskata Kuļikovs.

Sputnik Igaunija žurnālists sazinājās ar treniņu dalībnieci, kuras vārds pieminēts amerikāņu avīzē publicētajā rakstā. Vivika Barnabasa ir Igaunijas Aizsardzības savienības Jarvas nodaļas personāla speciāliste. Viņa paskaidroja, ka rakstu New York Times nav lasījusi. Uz žurnālista jautājumu par to, ar kādu mērķi rit treniņi un no kā IAS gatavojas aizsargāties, Barnabasa atteicās atbildēt un ieteica vērsties pie militārās organizācijas preses sekretāra.

IAS sabiedrisko sakaru nodaļas vadītājs Tanels Ruitmans uz žurnālista zvaniem neatbildēja. Viņam tika nosūtīta elektroniskā vēstule ar jautājumiem. Atbilde tika saņemta otrdien vakarpusē. Tajā bija daudzām valsts iestādēm raksturīgā manierē izteiktas apsūdzības portālam Sputnik Igaunija "propagandā" un lūgts ar jautājumiem vairs nevērsties.

105
Pēc temata
Lietuvieši māca britu karavīrus cīnīties ar "Krievijas propagandu"
Polijas karavīrus grūti pārliecināt stāties Baltijas sardzē
ASV karavīri nozaga no bāzes ieročus un internetā pārdeva tos uz Krieviju un Lietuvu
Armijas iztirgošana: Lietuvas tirgū atrodami Latvijas karavīru zābaki
 Javelin

ASV nodeva Lietuvai raķetes Javelin 31 miljona dolāru vērtībā

1
(atjaunots 07:53 07.08.2020)
Raķetes Javelin no ASV nodotas Lietuvas Bruņotajiem spēkiem. Iepriekš līdzīgu bruņojumu saņēma Igaunija.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV nodeva Lietuvai papildu raķetes, kas paredzētas prettanku sistēmai Javelin par kopsummu vairāk nekā 31 miljonu dolāru vērtībā, informēja Lietuvas BS savā vietnē.

Aizsardzības ministrija informēja, ka tuvāko desmit gadu laikā Lietuva plāno iegādāties ASV raķetes par 104 miljoniem dolāru. Līgums par 13 miljoniem tika parakstīts 2019. gada nogalē. Ar minētajām sistēmām tiks papildus ekipētas Lietuvas Sauszemes spēku vienības.

"ASV ir stratēģiskais partneris un galvenais sabiedrotais, kas rūpējas par Baltijas reģiona drošību. ASV prettanku sistēma Javelin jūtami stiprina Lietuvas BS cīņas spējas un aizsardzības spējas ilgtermiņa perspektīvā," teica viceminitrs Eimutis Misūns.

ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists piebilda, ka prettanku sistēmas Javelin papildu raķetes "neapšaubāmi pastiprinās Lietuvas mijiedarbību ar ASV bruņotajiem spēkiem".

Iepriekš līdzīgas raķetes saņēma Igaunija. 92 prettanku raķetes Javelin, ko ASV nodeva Aizsardzības spēkiem ar mērķi celt aizsardzības spējas, nonāca Igaunijā jūlija beigās. Piegādi apmaksāja ASV.

Javelin ir tā saucamā sistēma "izšauj un izmet no prāta", kas ļauj operatoram pēc raķetes palaišanas doties patvērumā vai nomainīt pozīciju – rezultātā operatora un visa kompleksa dzīvotspēja pieaug. Pēc starta raķete automātiski pavēršas pret izvēlēto mērķi, un strēlniekam pēc tās palaišanas nevajag kontrolēt lidojumu tēmēklī līdz trāpījuma brīdim, tāpēc sistēmas operatora drošība cīņā pieaug.

Kopš 90. gadu vidus sistēmas Javelin izmanto ASV un virkne citu valstu: Lietuva, Gruzija, Čehija, Īrija, Norvēģija, Lielbritānija un Francija. Javelin ir arī Austrālijai, Jaunzēlandei, Indonēzijai, Taivānai un vairākām Tuvo Austrumu valstīm – Izraēlai, Saūda Arābijai, Jordānijai, Omānai, AAE, Katarai un Bahreinai.

1
Tagi:
militārā tehnika, Lietuva, ASV
Pēc temata
Javelin pietrūkst: Igaunija vēlas lielāku skaitu prettanku kompleksu
Baltijas sērfings: 2018. gada militārais iznākums
ASV plāno palielināt militāro atbalstu Eiropai: cik saņems Baltijas valstis
Bez munīcijas, toties ar salmiem: Ukrainas armijā atrasti interesanti Javelin
Igaunija

Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī

36
(atjaunots 07:58 05.08.2020)
Pašlaik inficēšanās līmenis Igaunija ir vienāds ar 2,6, lai gan vien pirms mēneša tas turējās 1,0 līmenī.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Igaunijā sākās otrais koronavīrusa vilnis, par to paziņoja Igaunijas Veselības departamenta preses sekretāre Eike Kingseppa, raksta postimees.ee.

"Pēc Veselības departamenta vērtējumu jau var runāt par to, ka Igaunijā sācies otrais Covid-19 saslimstības vilnis," sacīja viņa.

Tāpat tiek ziņots, ka no 6. augusta Igaunijā grasās pastiprināt Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus. Iepriekš Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass paziņoja, ka pirms mēneša inficēšanās līmenis bijis 1,0, bet dotajā brīdī tas sastāda jau 2,6.

Tomēr ne visi piekrīt tam, ka tas jau ir uzskatāms par otro vilni. Pēc zinātniskās padomes vadītājas, Tartu Universitātes mikrobioloģijas profesores Irjas Lutsares domām, pašlaik Igaunija joprojām atrodas pirmā viļņa fāzē, vīruss nekur nebija aizgājis, joprojām ir augsta inficēšanās varbūtība.

Saskaņā ar 4. augusta datiem, Igaunijā visā pandēmijas laikā ir reģistrēts 2091 Covid-19 gadījums, miruši 63 cilvēki, izveseļojās 1937.

Vakar Sputnik Latvija ziņoja, ka diennakts laikā valstī tika reģistrēti trīs jauni Covid-19 gadījumi.

Saskaņā ar SPKC datiem, divi inficētie ieradās no valsts, kur Covid-19 izplatības rādītājs sastāda vairāk nekā 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, vēl viens – kontaktēja ar inficēto.

Kopumā epidēmijas izplatības laikā valstī ir veikti 203 868 Covid-19 izmeklējumi, no tiem 1249 izrādījās pozitīvi, 1070 cilvēki izveseļojās, 32 nomira.

36
Tagi:
koronavīruss, Baltija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vācu zinātnieki atklājuši neparastu faktu par Covid-19 inficēšanās iespēju
PVO Ārkārtējā komiteja tiksies, lai novērtētu situāciju ar Covid-19 pasaulē
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Izveidojusies acīmredzama imūnā atbilde: Krievijas vakcīna pret Covid-19 devusi rezultātu
Stūra māja Rīgā Brīvības un Stabu ielā

Tikai Latvijas "okupāciju" neaiztieciet: VDK bijušo ēku Rīgā pārdos izsolē

0
(atjaunots 09:10 07.08.2020)
VDK bijusī ēka Rīgā, jeb Stūra māja, nav ieinteresējusi īrniekus, un tagad to pārdos izsolē. Tomēr ir viens noteikums.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Aizvadītā gada augustā tika ziņots, ka VDK bijusī ēka Rīgā tiek izsolīta ar mērķi iznomāt to uz 30 gadiem.

Zināms, ka ēkas pagrabā atrodas Okupācijas muzeja ekspozīcija, un valsts aģentūra "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pauda cerību, ka nomnieks ar cieņu izturēsies pret vēsturi un neatbrīvosies no izstādes, kas aizņem gandrīz 700 kvadrātmetrus.

Rezultātā noskaidrojās, ka iespējamie nomnieki Latvijā tik ļoti ciena vēsturi, ka vienkārši neplāno iznomāt uz 30 gadiem ēku ar tik bagātu vēsturisko mantojumu. Ideja izīrēt Stūra māju izgāzās.

Īrnieki saskatīja Tetera nama potenciālu viesnīcu biznesā vai kā kopmītni, bet nomas termiņš – 30 gadi – viņiem šķita nepietiekams, lai ēkas uzturēšana atmaksātos.

Tagad VNĪ mēģina pārdod bijušo VDK ēku. Tomēr izstādi par PSRS VDK vēsturi tajā pieprasa saglabāt, vēsta Rus.lsm.lv.

VNĪ pārstāve Anete Feldmane konstatēja, ka ilgtermiņa noma privāro sektoru nav ieinteresējusi, un aģentūra pieņēmusi lēmumu ēku pārdot.

Izsole sākas 13. augustā elektronisko izsoļu platformā un ilgs līdz 14. septembrim. Pārdošanas sākumcena – 4,25 miljoni eiro. tā atbilst ekspertu grupas SIA "VGP" vērtējumam.

Stūra ēka Brīvības ielā 61 tika uzbūvēta 1912. gadā pēc arhitekta Aleksandra Vanaga projekta. Tā bija iecerēta kā īres nams ar veikaliem. Dažādos laika periodus namā strādāja organizācija – no Valsts statistikas pārvaldes līdz Latvijas biedrībai pret alkoholu. 1940.-1991.gg. ēkā strādāja LPSR VDK, 1991.-2008.gg. – Latvijas Valsts policija. Pēc tam ēka nav izmantota.

0
Tagi:
Rīga, Latvija
Pēc temata
Ārzemnieki izpirka, bet tagad tiek vaļā: Ogres novadā par 1 eiro pārdod muižu
IQ līmeni var noteikt pēc paziņojumiem: Ušakovs izsmēja Latvijas kultūras ministru
Latvijas dzelzceļš turpina izpārdot īpašumus: tiks izsolītas 13 lokomotīves