Laupas pamatskola

Skolā Igaunijā uzstādīts SS virsnieka krūšutēls

71
(atjaunots 09:13 28.10.2016)
Piektdien Laupas pamatskolā uzstādīts SS unteršārfīrera Haralda Nugiseksa bronzas krūšutēls. Mācību iestādes direktors ir pārliecināts, ka šī cilvēka piemiņa audzinās skolēnu patriotisma jūtas.

RĪGA, 26. oktobris — Sputnik. Piemineklis atklāts par godu Trešā reiha virsnieka 95. dzimšanas dienai. Laupas pamatskolas direktors Kārels Aluoja uzskata, ka SS virsnieka krūšutēls teicami palīdzēs audzināt igauņu jauniešu patriotisma jūtas, stāsta Sputnik Igaunija, atsaucoties uz avīzē Järva Teataja publicēto informāciju.

Igauņu avīze stāsta, ka krūšutēla uzstādīšanas vieta nav izraudzīta nejauši — Nugisekss absolvējis Laupas skolu 1937. gadā, pirms doties uz fronti. Otrā pasaules kara gados viņš brīvprātīgi stājās SS 20. igauņu divīzijas rindās. 1944. gadā izpelnījās Dzelzs krustu par piedalīšanos Narvas operācijā — Nugisekss bija otrais igaunis, kurš saņēma šo apbalvojumu. Padomju armijas gūstā netika nošauts, tikai pateicoties nejaušību virknei.

Pirms astoņiem gadiem Igaunijas patriotiskās organizācijas pasniedza Nugiseksam medaļu "No pateicīgās igauņu tautas". SS virsnieks miris 2014. gada 2. janvārī.

Allans Hants, NKO "Dobrosvet" valdes loceklis, "Nemirstīgā pulka" un "Miera marša" aktīvists Tallinā intervijā Sputnik Igaunija komentēja SS virsnieka krūšutēla uzstādīšanu igauņu skolā:

"Haralds Nugisekss bija pēdējais panteona varonis Igaunijas vēstures jaunajā traktējumā, ko cītigi uzspiež valdošais režīms.

Sputnik. Foto no arhīva
© Sputnik / Konstantin Chalabov
1946. gadā Waffen SS unteršārfīrers saņēma standarta sodu — brīvības atņemšanu uz 10 gadiem, 1953. gadā tika amnestēts (principā, tas apliecina, ka viņš nav pieķerts nekādās zvērībās pret civiliedzīvotājiem), pēc tam "cēla sociālismu" Padomju Savienībā.

Varoņa kārtā viņu no jauna cēla jaunā vara, kurai par katru cenu bija vajadzīgas dzīvas leģendas, kas apliecinātu mītisko "atbrīvošanās" cīņu pret krieviem. Pats večuks bijis itin miermīlīgs un, protams, ar prieku pieņēma jaunās varas godinājumus un uzmanības zīmes.

Viņa krūšutēla uzstādīšana provinces skolā ir kārtējais mēģinājums pārbaudīt sabiedrisko noskaņojumu Igaunijā un, iespējams, "iztaustīt" rietumu sabiedroto reakciju — sak, interesanti, vai izdosies? Kā kārtējais rusofobijas akts var arī izdoties, taču Rietumos ne īpaši vēlas afišēt varoņus SS mundieros.

Līdzīga situācija notika pirms 10 gadiem Lihulā, kur privātā teritorijā tika uzsliets piemiņas stabs Waffen SS 20. divīzijas kareivju piemiņai. Drīz vien ar valdības rīkojumu piemineklis tika demontēts pie tam, pielietojot spēku."

71
Pēc temata
"Nemirstīgais pulks": piemiņai nav robežu
"Nemirstīgā pulka" rindās Rīgā stājās tūkstošiem dalībnieku
 Javelin

ASV nodeva Lietuvai raķetes Javelin 31 miljona dolāru vērtībā

17
(atjaunots 07:53 07.08.2020)
Raķetes Javelin no ASV nodotas Lietuvas Bruņotajiem spēkiem. Iepriekš līdzīgu bruņojumu saņēma Igaunija.

RĪGA, 7. augusts – Sputnik. ASV nodeva Lietuvai papildu raķetes, kas paredzētas prettanku sistēmai Javelin par kopsummu vairāk nekā 31 miljonu dolāru vērtībā, informēja Lietuvas BS savā vietnē.

Aizsardzības ministrija informēja, ka tuvāko desmit gadu laikā Lietuva plāno iegādāties ASV raķetes par 104 miljoniem dolāru. Līgums par 13 miljoniem tika parakstīts 2019. gada nogalē. Ar minētajām sistēmām tiks papildus ekipētas Lietuvas Sauszemes spēku vienības.

"ASV ir stratēģiskais partneris un galvenais sabiedrotais, kas rūpējas par Baltijas reģiona drošību. ASV prettanku sistēma Javelin jūtami stiprina Lietuvas BS cīņas spējas un aizsardzības spējas ilgtermiņa perspektīvā," teica viceminitrs Eimutis Misūns.

ASV vēstnieks Lietuvā Roberts Gilkrists piebilda, ka prettanku sistēmas Javelin papildu raķetes "neapšaubāmi pastiprinās Lietuvas mijiedarbību ar ASV bruņotajiem spēkiem".

Iepriekš līdzīgas raķetes saņēma Igaunija. 92 prettanku raķetes Javelin, ko ASV nodeva Aizsardzības spēkiem ar mērķi celt aizsardzības spējas, nonāca Igaunijā jūlija beigās. Piegādi apmaksāja ASV.

Javelin ir tā saucamā sistēma "izšauj un izmet no prāta", kas ļauj operatoram pēc raķetes palaišanas doties patvērumā vai nomainīt pozīciju – rezultātā operatora un visa kompleksa dzīvotspēja pieaug. Pēc starta raķete automātiski pavēršas pret izvēlēto mērķi, un strēlniekam pēc tās palaišanas nevajag kontrolēt lidojumu tēmēklī līdz trāpījuma brīdim, tāpēc sistēmas operatora drošība cīņā pieaug.

Kopš 90. gadu vidus sistēmas Javelin izmanto ASV un virkne citu valstu: Lietuva, Gruzija, Čehija, Īrija, Norvēģija, Lielbritānija un Francija. Javelin ir arī Austrālijai, Jaunzēlandei, Indonēzijai, Taivānai un vairākām Tuvo Austrumu valstīm – Izraēlai, Saūda Arābijai, Jordānijai, Omānai, AAE, Katarai un Bahreinai.

17
Tagi:
militārā tehnika, Lietuva, ASV
Pēc temata
Javelin pietrūkst: Igaunija vēlas lielāku skaitu prettanku kompleksu
Baltijas sērfings: 2018. gada militārais iznākums
ASV plāno palielināt militāro atbalstu Eiropai: cik saņems Baltijas valstis
Bez munīcijas, toties ar salmiem: Ukrainas armijā atrasti interesanti Javelin
Igaunija

Igaunija paziņoja par otrā Covid-19 viļņa sākšanos valstī

38
(atjaunots 07:58 05.08.2020)
Pašlaik inficēšanās līmenis Igaunija ir vienāds ar 2,6, lai gan vien pirms mēneša tas turējās 1,0 līmenī.

RĪGA, 5. augusts – Sputnik. Igaunijā sākās otrais koronavīrusa vilnis, par to paziņoja Igaunijas Veselības departamenta preses sekretāre Eike Kingseppa, raksta postimees.ee.

"Pēc Veselības departamenta vērtējumu jau var runāt par to, ka Igaunijā sācies otrais Covid-19 saslimstības vilnis," sacīja viņa.

Tāpat tiek ziņots, ka no 6. augusta Igaunijā grasās pastiprināt Covid-19 izplatības ierobežošanas pasākumus. Iepriekš Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass paziņoja, ka pirms mēneša inficēšanās līmenis bijis 1,0, bet dotajā brīdī tas sastāda jau 2,6.

Tomēr ne visi piekrīt tam, ka tas jau ir uzskatāms par otro vilni. Pēc zinātniskās padomes vadītājas, Tartu Universitātes mikrobioloģijas profesores Irjas Lutsares domām, pašlaik Igaunija joprojām atrodas pirmā viļņa fāzē, vīruss nekur nebija aizgājis, joprojām ir augsta inficēšanās varbūtība.

Saskaņā ar 4. augusta datiem, Igaunijā visā pandēmijas laikā ir reģistrēts 2091 Covid-19 gadījums, miruši 63 cilvēki, izveseļojās 1937.

Vakar Sputnik Latvija ziņoja, ka diennakts laikā valstī tika reģistrēti trīs jauni Covid-19 gadījumi.

Saskaņā ar SPKC datiem, divi inficētie ieradās no valsts, kur Covid-19 izplatības rādītājs sastāda vairāk nekā 16 gadījumus uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, vēl viens – kontaktēja ar inficēto.

Kopumā epidēmijas izplatības laikā valstī ir veikti 203 868 Covid-19 izmeklējumi, no tiem 1249 izrādījās pozitīvi, 1070 cilvēki izveseļojās, 32 nomira.

38
Tagi:
koronavīruss, Baltija
Temats:
Koronavīruss Latvijā un pasaulē
Pēc temata
Vācu zinātnieki atklājuši neparastu faktu par Covid-19 inficēšanās iespēju
PVO Ārkārtējā komiteja tiksies, lai novērtētu situāciju ar Covid-19 pasaulē
Vai visiem pietiks: pasaules bagātākās valstis jau izpērk vakcīnu pret Covid-19
Izveidojusies acīmredzama imūnā atbilde: Krievijas vakcīna pret Covid-19 devusi rezultātu

Cik iedzīvotāji valstī atbalsta latviešu mūzikas kvotas radio

0
(atjaunots 18:03 07.08.2020)
Izskanējis ierosinājums ieviest īpašas kvotas radio, lai atbalstītu vietējos muzikantus. Kā iniciatīvu novērtēja sabiedrībā.

RĪGA, 7. augusts — Sputnik. Latvijas mūziķi un izpildītāji saskārušies ar nopietniem zaudējumiem koronavīrusa krīzes rezultātā ieviesto ierobežojumu dēļ. Lai pāvarētu negatīvās sekas, Latvijas mūzikas attīstības biedrība ierosinājusi ieviest vietējās mūzikas kvotas: saskaņā ar iniciatīvu, 40% ierakstu, ko atskaņo radiostacijas, jābūt latviešu valodā vai laistiem klajā Latvijā.

Radiouztvērējs Spīdola, foto no arhīva
© Sputnik / Павел Лисицын

Kantar TNS aptauja, kas tika veikta starp Latvijas iedzīvotājiem 18-60 gadu vecuma grupā, apliecināja, ka tikai trešā daļa respondentu atbalsta tādu ierosinājumu. Rezultātus publicēja skaties.lv

Pētījums rāda, ka tikai 30% uzskata, ka tādas kvotas ir jāievieš: 11% tās noteikti atbalstīja, vēl 19% drīzāk atbalstīja.

Pret kvotām iebilda lielākā daļa aptaujāto – 54%, turklāt 30% iebilda kategoriski, bet 24% - drīzāk bija pret. Noteiktu atbildi nevarēja sniegt 16%.

Iepriekš vēstīts, ka patlaban no Latvijā atskaņotajiem skaņdarbiem tikai ceturtā daļa ir vietējie.

0
Tagi:
mūzika, latvieši, Latvija
Pēc temata
Operatorus pametīs gan krievi, gan latvieši: kam vajadzīgi prezidenta grozījumi televīzijā
Saeima apstiprinājusi valodas kvotas TV. RTR pamata paketē nebūs
Koronavīrusa skartie: kas notiks ar Latvijas medijiem