Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite. Foto no arhīva.

Lietuvas ministre varētu zaudēt amatu pēc vakariņām ar Dūklavu

22
(atjaunots 11:00 30.08.2016)
Pēc vakariņām un medībām, ko Lietuvas zemkopības ministre organizēja Jānim Dūklavam, viņa var zaudēt ministres posteni. Lietuvas prezidente uzdevusi valsts premjerministram Aļģirdam Butkēvičam noskaidrot, cik labi caurskatāma ir ministrijas darbība.

RĪGA, 30. augusts – Sputnik. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite pavēstīja, ka zemkopības ministre Virgīnija Baltraitiene, kura ielūdza Latvijas zemkopības ministru Jāni Dūklavu uz vakariņām un medībām, radījusi diplomātisku spriedzi abu valstu starpā.

"Iecietīga attieksme pret ļaunprātību, pret nepotismu (protekciju) un personisko interešu aizstāvību, darīšanu kārtošanu nomenklatūras medību laikā aptur valsts progresu un pazemo cilvēku uzticību. Ministra medības nav attainojamas," — pavēstīja Grībauskaite.

Viņa uzsvēra, ka premjerministram Aļģirdam Butkēvičam ir jāuzņemas atbildība un jānodrošina Ministru kabineta darbības pārskatāmība.

Pagājušajā nedēļā Butkēvičs informēja, ka gatavojas pieprasīt Baltraitienes atskaiti jautājumā par vakariņām un medībām jūlija beigās Panevēžas rajonā, kurās piedalījies arī Jānis Dūklavs. Medībās piedalījušies ne vien abi ministri, bet arī Lietuvas uzņēmēji, piemēram, gaļas pārstrādes uzņēmuma "Biovela Group" vadītājs Virgīnijs Kantausks, kā arī Valsts Pārtikas un veterinārā dienesta ģenerāldirektors Jons Miļus, kurš burtiski nākamajā dienā tika kritizēts par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu.

Valsts veterinārais dienests, ko vada Miļus, kontrolē visu pārtikas ražošanas uzņēmumu, tostarp arī Biovela darba kvalitāti. Dūklavs paskaidroja, ka Latvijas Zemkopības ministrijai nav tiešu kontaktu ar Biovela, lai gan Lietuvas uzņēmējs varētu uzturēt sakarus ar Latvijas Pārtikas un veterināro dienestu.

Sākotnēji Dūklavs noliedza, ka piedalījies skandalozajā maltītē, tomēr Baltraitiene apstiprināja, ka viņš bijis vakariņās un pat devies medībās, lai gan bez ieroča. Nav zināms, kas ielūdzis Kantauski. Baltraitiene apgalvo, ka viņš ir Dūklava paziņa, bet Latvijas zemkopības ministrs noliedz, ka būtu pazīstams ar uzņēmēju. Pagaidām nav arī skaidrs, uz kā rēķina noticis bankets: Baltraitiene paziņoja, ka nezinot, vai par to maksājusi ministrija vai PVD, bet Dūklavs uzskata, ka medības un vakariņas apmaksājis Baltraitienes vīrs.

Pēdējā laikā Dūklavs neveiksmīgi izvēlas galda biedrus – jau otro reizi mēnesī viņa vakariņas rada politiskus skandālus. Augusta sākumā viņš kopā ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu un satiksmes ministru Uldi Auguli vakariņoja ar Krievijas vicepremjeru Arkādiju Dvorkoviču – šīs vakariņas izraisījušas Latvijas Ārlietu ministrijas neapmierinātību.

22

Eiropas Komisija var sodīt Igauniju nevēlas cīnīties ar rasismu

15
(atjaunots 17:23 24.09.2020)
ES valstu likumdošanā jābūt atsevišķām normām par kriminālatbildību naida kurināšanas gadījumā.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Igaunijai draud Eiropas Komisijas sods par to, ka valsts vēl joprojām nav paredzējusi kriminālatbildību par publisku naida kurināšanu, vēsta Postimees.

2008. gada novembra nogalē Eiropas Savienība vienojās cīnīties ar rasismu un ksenofobiju ar kriminālo tiesību pasākumiem. Saskaņā ar Eiropas Padomes lēmumu, ko tā pieņēma 2008. gadā, ES valstu likumdošanā jābūt atsevišķām normām par kriminālatbildību par publisku naida kurināšanu.

Igaunija vēl joprojām nav iekļāvusi atbilstošos grozījumus savos likumos, un EK draud ar tiesvedību.

"Kaut kādas vēstules nosūtītas tām ES dalībvalstīm, pret kurām komisijai ir iebildumi. Igaunijas Republika vēstuli vēl nav saņēmusi, mums tā mierīgi jāsagaida, jāizlasa, jāpaskatās, par ko mūs apsūdz, un tad būs iespējams atbilstoši plānot mūsu tālākos soļus," teica tieslietu ministrs Raivo Aegs ("Tēvija").

Politiķis konstatēja, ka, pieņemot tādu direktīvu, jārīkojas piesardzīgi, lai neierobežotu viedokļa brīvību.

"Kūkas Moorapea ("maura galva" (ig.), izplatīts nosaukums kūkām ar šokolādes glazūru, kas pēdējā laikā ES valstīs vairs netiek pielietots – red.) vairs netiek pārdotas, aizliegts saldējums eskimo, un tā ir nenormāla tendence, ka esam sākuši nodarboties ar tādiem aspektiem, kad dažas ļoti tradicionālas vēsturiskās pieejas un nosaukumi tagad kļuvuši absolūti nepieņemami un provocē rasismu un ksenofobiju," paskaidroja ministrs.

"Ja šī procedūra noteiks sodu Igaunijai, mēs sodu samaksāsim. Mēs jau savlaicīgi vērsīsimies tiesā. Šis process noteikti ilgs gadiem, taču mēs vienkārši neļausim uzsēsties sev kaklā," konstatēja valsts iekšlietu ministrs Marts Helme (EKRE).

Opozīcijā strādājošās Reformu partijas līderis Kaija Kallass norādīja, ka likumos par naida kurināšanu patiešām var pastāvēt vārda brīvības apdraudējums, savukārt no reliģiskās un rasu diskriminācijas Igauniju sargā arī Konstitūcija.

15
Tagi:
rasisms, Igaunija, Eiropas Komisija
Pēc temata
"Kauns!" – saldējuma ražotājam pārmet rasismu
Amerikāņi atteikušies no nosaukuma "eskimo", lai neaizvainotu eskimosus
Amerikai piedāvā izvēlēties starp rasismu un anarhiju
Sodīt "rasistus" un "antifašistus" Latvijā: Dombrava sašutis par Black Lives Matter
Lux Express

"Lux Express" un "Forum Cinemas" ziņo par darbinieku masveida atlaišanu

14
(atjaunots 17:14 24.09.2020)
Uzņēmumi plāno atlaist Lietuvā strādājošos darbiniekus. Pagaidām nav zināms, vai tas ir pagaidu pasākums un vai štatu samazināšana nākotnē skars arī citas valstis.

RĪGA, 24. septembris — Sputnik. Pasažieru autobusu pārvadājumu kompānija "Lux Express" un kinoteātru operators "Forum Cinemas", ko nesen savā īpašumā pārņēma Igaunijas investīciju kompānija, informēja par darbinieku masveida atlaišanu, stāsta Postimees.ee. Štatu samazināšana attieksies uz darbiniekiem Lietuvā – uzņēmumi par to brīdinājuši Lietuvas Nodarbinātības dienestu.

No septembra sākuma kompānija "Forum Cinemas" – lielākais kinoteātru operators Baltijas valstīs, kinoteātru kompleksu "Coca-Cola Plaza" (Tallina), "Ekraan" (Tartu) un "Centrum" (Vīlande) īpašnieks, kam pieder arī viens kinoteātris Latvijā un pieci — Lietuvā, plāno atlaist 32 darbiniekus filiālē Lietuvā, kur kopumā strādā 136 darbinieki.

Savukārt "Lux Express Lithuania" informēja, ka tiek atlaisti 23 darbinieki – štatā paliks tikai 9 cilvēki. Septembra sākumā, ņemot vērā starptautisko pārvadājumu pieprasījuma lejupslīdi, kompānija bija spiesta uz laiku apturēt autobusu satiksmi vairākos reisos.

"Starptautisko maršrutu pieprasījums strauji kritās no augusta beigām. Ik nedēļu pastāvošais izolācijas ieviešanas risks Lietuvā mazina cilvēku vēlmi ceļot, lai arī jūlijā un augustā situācija jbija pietiekami daudzsološa," toreiz pastāstīja "Lux Express" starptautiskā biznesa vadītājs Raits Remmels.

Iepriekš vēstīts arī par masveida kadru samazināšanu koncernā "Tallink Grupp". Kompānijas pārstāvji ziņoja, ka personālu plānots samazināt gan Igaunijā, gan Latvijā. Restrukturizācijā tiks iesaistīti 2500 darbinieki visas valstīs.

Zināms, ka patlaban lielākā daļa Somijas koncerna meitasuzņēmuma "Tallink Silja OY" darbinieku atrodas atvaļinājumā uz sava rēķina un, domājams, ņemot vērā pašreizējo situāciju, paliks tādā stāvoklī.

14
Tagi:
krīze, bezdarbs, Lietuva
Pēc temata
Eksperts: trešā daļa bezdarbnieku ASV nevarēs atgriezties darbā pēc pandēmijas
Bezdarba statistika Latvijā: kāpēc apsargi tiek atlaisti visretāk
Celtniecībā izveidojusies dramatiska situācija: Latvijai trūkst strādnieku
"Atstājiet ostā": trīsgadīgu bērnu nelaiž uz prāmja braucienam uz Zviedriju
Luminor

Banka brīdina klientus par krāpniekiem

0
(atjaunots 17:39 24.09.2020)
Krīzes periodā sarosījušies krāpnieki – viņi cenšas izmānīt klientu personas datus, sarunā stādoties priekšā kā bankas darbinieki.

RĪGA, 24. septembrisSputnik. Banka "Luminor" ieteica saviem klientiem piesargāties – dažu dienu laikā fiksēti divi mēģinājumi izkrāpt piekļuvi lietotāju interneta bankām, stāsta jauns.lv, atsaucoties uz bankas pārstāvjiem.

"Luminor" darbinieki uzsvēra: bankas pārstāvji nekad nezvana un nesūta elektroniskās vēstules ar lūgumu nosaukt klienta personīgo informāciju, piemēram, konta numuru, PIN kodu, Smart-ID, norēķinu kartes datus – numuru un CVC kodu, kas atrodas kartes aizmugures daļā, interneta bankas paroles utt., kā arī nelūdz autorizēties interneta bankā vai apstiprināt maksājumus.

"Luminor" aicina iedzīvotājus parūpēties par saviem tuviniekiem, it īpaši senioriem, un ieteikt viņiem neatbildēt uz šiem krāpnieku zvaniem vai elektroniskajām vēstulēm.

Rodoties aizdomām par krāpšanos, gadījumā, ja nauda pārskaitīta krāpniekam vai nodoti personas dati vai informācija par norēķinu kartēm, pat to pēc iespējas ātrāk jāpaziņo bankai. Ja karte pazaudēta vai nokļuvusi ļaundaru rokās, tā nekavējoties jānobloķē. To iespējams izdarīt interneta bankā vai piezvanot bankai.

Ja radušās šaubas par to, kas piezvanījis, "Luminor" iesaka pārliecināties par to, rakstot uz e-pastu info@luminor.lv vai piezvanot pa klientu apkalpošanas tālruni 1880 (+371 6717 1880).

0
Tagi:
krāpnieki, bankas
Pēc temata
Krāpnieki atkal uzbrūk: tagad Latvijas iedzīvotājiem zvana no Bloomberg
Eksperts pastāstīja, kā atmaskot telefonkrāpniekus
Uzmanieties no krāpniekiem: parādījusies jauna klientu bankas datu iegūšanas shēma
Meklēja darbu, bet pazaudēja naudu: Interneta krāpnieki atkal uzbrūk