Lietuvas Seima spīkere Loreta Graužiniene. Foto no arhīva.

Lietuvas Seima spīkere ierosinājusi publicēt "melno" sarakstu

45
(atjaunots 15:18 24.08.2016)
Pēc skandāla ar Oļegu Gazmanovu, kurš netika ielaists Lietuvas teritorijā, Lietuvas Seima spīkere Loreta Graužiniene piedāvāja publicēt Lietuvā nevēlamo personu sarakstu.

RĪGA, 24. augusts – Sputnik. Lietuvas Seima spīkere Loreta Graužiniene paziņoja, ka Lietuvā nevēlamo personu sarakstam ir jābūt publiski pieejamam, raksta Baltnews.lt.

Par to, ka Lietuvā pastāv slepens nevēlamo personu saraksts, kļuva zināms pagājušajā nedēļā, kad Krievijas dziedātājam Oļegam Gazmanovam neļāva pamest Viļņas lidostas teritoriju, neskatoties uz Šengenas vīzu viņa pasē.

"Izrādās, ka ir slepens Lietuvā nevēlamo personu saraksts no Krievijas. Runā, ka šādus sarakstus iepriekš dabūt nav iespējams. Nekādi paziņojumi netiek sūtīti, neviens neizskaidro iemeslus, un informāciju par savu statusu Krievijas Federācijas pilsonis var saņemt tikai pēc ierašanās lidostā," — rakstīja Krievijas dziedātājs savā Instagram kontā.

Dziedātājs Oļegs Gazmanovs. Foto no Arhīva.
© Sputnik / Сергей Пятаков

Aizlieguma iemesls bija dziesma "Sdelan v SSSR", ko Gazmanovs izpildīja koncertā Viļņā 2013. gadā – Lietuvas ĀM paudusi, ka tā izrāda necieņu pret Lietuvas vēsturi un kurina naidu. 23. augustā Lietuvas kultūras ministrs Šarūns Birutis paskaidroja, ka Gazmanovs ir Maskavas organizētās "zombēšanas politikas" elements, savukārt bijusī aizsardzības ministre Rasa Jukņavičene nosauca dziedātāju par "jauno Kremļa ieroci".

Graužiniene neiebilst pret Gazmanova vārda iekļaušanu nevēlamo personu sarakstā — viņa uzskata, ka muzikants ieradies Lietuvā ar politiskās propagandas mērķi. Tomēr viņai gribētos, lai Lietuvas ĀM atklātu slepeno Lietuvā nevēlamo personu sarakstu.

"Uzskatu, ka Lietuvas nevēlamo personu sarakstam ir jābūt publiski pieejamam. Tas jādara tādēļ, lai sabiedrība zinātu, kuri cilvēki atrodas sarakstā un kāpēc tie tajā iekļauti," — uzskata Graužiniene.

Lietuva nav vienīgā valsts, kurā Gazmanovam liegts ierasties. 2014. gada jūlijā viņam tika aizliegts iebraukt Latvijas teritorijā, bet pagājušā gada augustā Ukrainas drošības dienests iekļāva Gazmanovu personu sarakstā, kuras ar savām darbībām apdraud valsts nacionālo drošību. Tomēr abas valstis brīdināja dziedātāju iepriekš, nevis ierašanās brīdī.

45
Pēc temata
Iebraukšana liegta, taču atvērta diskusija
Sputnik Turcija galvenajam redaktoram liegta iebraukšana Turcijā
Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu, foto no arhīva

Igaunijas ĀM vadītājs neatbalstīja "tūrisma burbuli" ar Sanktpēterburgu

1
(atjaunots 19:52 29.10.2020)
Igaunijas valdība pagaidām nav apspriedusi brīvas pārvietošanās iespēju ar Krievijas Ļeņingradas apgabalu.

RĪGA, 30. oktobris – Sputnik. Igaunijas ārlietu ministrs Urmass Reinsalu nav sajūsmā par autobusu kompānijas Lux Express piedāvāto ideju izveidot "tūrisma burbuli" ar Krieviju, pastāstīja viņš Radio 4 raidījumā "Lieliskais četrinieks".

Ideja izveidot "tūrisma burbuli" ar Krieviju tika šoruden izteikta arī Somijā, savukārt Lux Express veiktā aptauja 2000 Sanktpēterburgas iedzīvotāju vidū parādīja, ka aptuveni 80% respondentu vēlētos braukāt uz Baltijas valstīm un Somiju vēl līdz pilnai robežu atvēršanai.

Taču, pēc Reinsalu sacītā, Ministru kabinets šo ideju neapsprieda, savukārt pats viņš to neatbalsta.

"Pirmkārt, es neesmu dzirdējis, ka piedāvājums par tūrisma burbuli ar Pēterburgu vai Ļeņingradas apgabalu būtu izskanējis Somijas valdības līmenī. Spēkā esošie Somijas noteikumi šādu iespēju neparedz. Taču Igaunijas valdība piedāvāja izveidot šādu burbuli Somijas virzienā, un somi vienkārši to pieņēma zināšanai. Kas attiecas uz brīvu pārvietošanos ar Krieviju pandēmijas apstākļos… es pret to attiecos piesardzīgi, teikšu godīgi," sacīja Reinsalu.

Šādas attieksmes iemesls, pēc viņa sacītā, ir Covid-19 saslimšanas gadījumu skaita izaugsme Eiropā, tostarp Igaunijā un Krievijā.

"Ņemot vērā visus šos apstākļus, es uzskatu, ka brīvas pārvietošanās veicināšana nav pamatota no veselības viedokļa," paskaidroja ministrs.

Pēc Reinsalu sacītā, valdība šo jautājumu nav apspriedusi, jo oficiāli tas netika izvirzīts.

"Šāda piedāvājuma nav uz valdības apspriešanas galda, jo to neviens arī nav izdarījis – nedz no Krievijas puses, nedz šeit Igaunijā, līdz ar to, šāda piedāvājuma arī nav. Un es uzsvēršu, ka visi šie lēmumi un ierobežojumi, kas tiek ieviesti gan Eiropas robežu ietvaros, gan ar trešajām valstīm, tie nav politiski, tie izriet tikai un vienīgi no tautas veselības apsvērumiem. Ierobežojumus, kurus Krievija ieviesa attiecībā pret Igauniju, Eiropu un otrādi, tie visi ir attiecīgi vienādi," sacīja ĀM vadītājs.

Saskaņā ar vakardienas datiem, kumulatīvā 14 dienu saslimstība Igaunijā sastādīja 52,07 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju.

1
Tagi:
tūrisms, koronavīruss, Krievija, Igaunija
Pēc temata
Eksperts: aviācijas atjaunošana Latvijā ilgs gadiem
Slēgt robežas, kafejnīcas, bārus un vispār visu: Dombravu neapmierina jaunie ierobežojumi
Galvenais infekcionists: Covid-19 uzliesmojumi turpināsies, kamēr robežas ir vaļā
Igaunijā aicina nedēmonizēt braucienus uz ārzemēm
Elektriskā apakšstacija, foto no arhīva

Lietuva novembra sākumā atslēgsies no Baltkrievijas elektrības

32
(atjaunots 10:36 28.10.2020)
Līdz ar elektroenerģijas ražošanas sākumu BelAES Lietuva samazinās līdz nullei caurlaides spēju komerciālajai elektrības plūsmai no Baltkrievijas, vēsta Litgrid.

RĪGA, 28. oktobris — Sputnik. Lietuvas elektrotīklu operators "Litgrid" saņēmis informāciju no Baltkrievijas valsts uzņēmuma "Belenergo" par to, ka laikā no 1. līdz 10. novembrim Baltkrievijas AES sāks elektrības ražošanu. Saskaņā ar likumu par BelAES ražotās elektrības boikotu, Lietuvas operators līdz ar ražošanas sākumu samazinās caurlaides spēju līdz nullei elektroenerģijas importam no Baltkrievijas.

Par saņemto informāciju "Litgrid" informēja tirgus dalībniekus caur biržas "Nord Pool" sistēmu.

"Saņemot informāciju par elektroenerģijas ražošanas sākumu vai fiksējot Litgrit sistēmas kontroles centrā datus reālajā laikā, kas parādīs ražošanu BelAES, mēs nekavējoties samazināsim caurlaides spēju līdz nullei megavatu komerciālajām elektrības plūsmām no Baltkrievijas," informēja "Litgrid" pagaidu vadītājs Vidmants Grušs.

Tāpat pēc BelAES ekspluatācijas sākuma Lietuva vairs nenodrošinās elektroenerģijas rezerves Baltkrievijai.

Baltkrievijas AES tiek būvēta netālu no Astravjecas pilsētas Grodņas apgabalā, 50 km attālumā no Viļņas. BelAES veidos divi energobloki. Tās būvdarbiem izraudzīts AES-2006 projekts — Krievijā izstrādāts jaunās paaudzes atomstacijas tipveida projekts "3+" ar uzlabotiem tehniski ekonomiskajiem rādītājiem, atbilstošs mūsdienu "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības, sanitārajām un higiēnas normatīvajiem aktiem.

Pret stacijas būvniecību aktīvi uzstājas Lietuva, kura aicina arī citas valstis boikotēt staciju. Lietuvas pozīciju atbalstījusi Polija. Latvija un Igaunija iepriekš atturējās atbalstīt boikotu. Iepriekš nedēļā Latvijas ministru prezidents Krišjānis Kariņš paziņoja, ka politiskās iejaukšanās elektrības tirgū nebūs, jo šo jomu regulē pats tirgus. Taču jau pēc nedēļas viņš paziņoja, ka Latvija pārtrauks elektroenerģijas tirdzniecību ar Baltkrieviju BelAES palaišanas gadījumā.

32
Tagi:
elektroenerģija, Lietuva, BelAES
Pēc temata
Lietuva iebiedē pilsoņus ar "avāriju BelAES": Viļņā sāks izdalīt joda tabletes
BelAES saņēma atļauju pirmā energobloka palaišanai
"Krievija izrakstīs latviešiem sertifikātus": Lietuvā strīdas par BelAES boikotēšanu
Latvija un citas ES valstis aicināja Minsku "nekavējoties" atrisināt BelAES problēmas