Строительство АЭС в Островце

Lietuvas prezidente: Baltkrievijas AES iespējams izmantot pret Baltiju

36
(atjaunots 14:01 23.08.2016)
Jūlija beigās Lietuvas medijos parādījās informācija par nopietnu negadījumu atomelektrostacijas būvdarbos. "Rosatom" apstiprināja incidenta faktu, taču uzsvēra, ka tas nav kaitējis iekārtām.

RĪGA, 23. augusts — Sputnik. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite uzskata, ka Balkrievijas atomelektrostaciju, kas tiek būvēta 50 kilometru attālumā no Viļņas, iespējams izmantot pret Baltijas valstīm, vēsta BNS.

Savas domas viņa pauda konferencē, kas veltīta Balkrievijas AES un sekām no Eiropas ģeopolitiskās un kodoldrošības viedokļa. Tā notiek Lietuvas Zinātņu akadēmijā.

"Ostroveca ir viens no instrumentiem, ko iespējams nekonvencionāli izmantot pret Baltijas valstīm," – otrdien intervijā radiostacijai LRT norādīja Daļa Grībauskaite.

Viņa nepaskaidroja, ko ar šiem vārdiem domājusi. Arī prezidentes pārstāvji nevarēja paskaidrot Lietuvas valsts vadītājas teikto.

Grībauskaite paziņoja, ka vēlas apspriest jautājumu par Balkrievijas AES, 23. augustā Rīgā, Baltijas valstu vadītāju tikšanās laikā ar ASV viceprezidentu Džo Baidenu.

"Mūsu galvenais mērķis ir informēt starptautisko sabiedrību par notiekošo, lai būtu pieejama informācija par nesenajām avārijām un incidentiem, jo slepeni realizētais projekts apdraud ne vien mūs, bet arī visu reģionu," – teica prezidente.

Jūlijā Ostrovecā izmēģinājuma uzstādīšanas laikā nokrita stacijas reaktora korpuss – tas bija lielākais incidents AES būvdarbu laikā. Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko apsolīja, ka valsts atteiksies no korpusa, ja tiks manīta "mazākā skramba". Krievijas valsts korporācija "Rosatom" norādīja, ka ir gatava nomainīt to pret otrā bloka korpusu, taču brīdināja, ka šis lēmums liks nedaudz mainīt energobloka būvdarbu grafiku. 11. augustā Baltkrievijas Enerģētikas ministrija nosūtīja Krievijas korporācijai paziņojumu par lēmumu nomainīt BelAES 1. reaktora korpusu. 

Lietuva jau ilgu laiku uzdod jautājumus par drošību atomelektrostacijā, kas tiek celta Ostrovecā, 50 km attālumā no Viļņas. Pagājušā gada novembrī jautājumu par Baltkrievijas AES izskatīja Minskā, Tirdznieciski ekonomiskās sadarbības jautājumos. Lietuvas vides ministrs Ķēstutis Trečoks ieteica Baltkrievijai uzaicināt Starptautiskā Atomenerģijas aģentūras (SAEA) misiju būvlaukuma novērtējuma, taču tas netika veikts. Pagājušā gada jūnijā Orhūsas konvencijas ievērošanas komiteja iesniedza savus secinājumus par to, ka Baltkrievija pārkāpj minēto konvenciju.

Baltkrievijas AES tiek celta sadarbībā ar Krieviju. To Baltkrievijas AES, ko netālu no Ostrovecas pilsētas (Grodņas apgabals) valsts ceļ sadarbībā ar Krieviju, sastāvēs no diviem energoblokiem, kuru kopējā jauda sasniegs 2400 megavatus. Tās būvdarbiem izraudzīts projekts AES-2006 — jaunākās paaudzes "3+" atomelektrostacijas tipveida projekts ar uzlabotiem tehniskajiem un ekonomiskajiem rādītājiem, kas atbilst mūsdienu, t.s. "postfukusimas" drošības normām, dabas aizsardzības un sanitāri higiēniskajiem tiesiskajiem aktiem. Baltkrievijas AES pirmā bloka rūpnieciskās ekspluatācijas sākums ieplānots 2018. gadā, otrā bloka ekspluatācija tiks uzsākta 2020. gadā.

36
Pēc temata
Lietuva vēlas apturēt Baltkrievijas AES būvdarbus
Lietuva rosina izvērtēt Ostroveckas AES projekta īstenošanu
Vācieši iepērk jodu, paturot prātā avārijas iespēju tuvējā AES
Baltijas jūras piekraste, foto no arhīva

Igaunija un Latvija kopīgiem spēkiem cīnīsies ar Baltijas jūras piesārņošanu

2
(atjaunots 20:24 02.07.2020)
Igaunijas un Latvijas upes ietek Rīgas jūras līcī un nes tajā Baltijas jūru nogalinošo fosforu un slāpekli.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Igaunijas un Latvijas varasiestādes un zinātnieki uzsākuši savstarpēju projektu, kura mērķis ir noskaidrot piesārņojošo vielu ieskalošanas apjomu upēs, kuras ietek Baltijas jūrā, vēsta EER.

Baltijas jūra un visi Igaunijas un Latvijas piekrastes rajoni atrodas sliktā stāvoklī. To galvenokārt ir izraisījis fosfora un slāpekļa pārums ūdenī – tie izraisa strauju aļģu vairošanos.

Visas Baltijas jūras reģiona valstis ir uzņēmušās saistības samazināt fosfora un slāpekļa daudzumu, kurš nokļūst jūrā.

Gandrīz 87% slāpekļa un 97% fosfora nokļūst Rīgas jūras līcī caur upēm, tādēļ pirmām kārtām ir jāattīra no piesārņojuma tieši tās. Taču šobrīd valstis nezina, cik daudz fosfora un slāpekļa var būt upē, kura ietek jūrā, kā attīrīt ūdeni un kādu ietekmi uz piesārņojumu rada cilvēks.

Dabiskais fosfora un slāpekļa saturs upēs dažādās valstīs atšķiras, turklāt Igaunijā un Latvijā atšķiras pieļaujamais fosfora un slāpekļa daudzums upēs, kuras ietek jūrā. Taču, tā kā abas valstis ir saistītas ar Rīgas jūras līci, šie rādītāji nedrīkst būtiski atšķirties, pretējā gadījumā tas nozīmēs, ka viena no valstīm ir noteikusi vai nu pārāk bargas, vai arī pārāk mīkstas ekoloģiskās prasības, salīdzinot ar kaimiņvalsti.

Savstarpēja projekta ietvaros tiks izpētīts Latvijas Salacas upes un Igaunijas Pērnavas upes stāvoklis. Projekta kopējās izmaksas sastāda vairāk nekā 300 tūkstošus eiro. Izpēte tiks pabeigta 2021. gada decembrī.

2
Tagi:
Latvija, Igaunija, Baltijas jūra
Pēc temata
ES vides komisārs norūpējies par delfīnu likteni Baltijas jūrā
Baltijas jūrā parādījušās zilaļģes
Ukmerģes slimnīca, foto no arhīva

Lietuvas slimnīcu apsūdz sievietes nāvē Covid-19 uzliesmojuma laikā

7
(atjaunots 16:21 02.07.2020)
Sievietes nāves liecinieki pie Ukmerģes slimnīcas durvīm noslēdza miera vienošanos un piekrita vairs neizplatīt incidenta video.

RĪGA, 2. jūlijs – Sputnik. Centriskās partijas "Labklājīgā Lietuva" priekšsēdētāja vietnieks Kristups Krivicks apsūdzēja Ukmerģes pilsētas slimnīcu pacientes ar koronavīrusu nāvē, raksta Sputnik Lietuva.

Šī gada martā Ukmerģē notika Covid-19 saslimšanas uzliesmojums, tostarp pilsētas slimnīcas ārstu vidū. Marta beigās slimnīcā vairs nepalika neviena ārsta – viņi bija vai nu slimi, vai arī atradās divu nedēļu karantīnā, tādēļ uz Ukmerģi tika pārvesti uz darbu mediķi no citām pašvaldībām.

Lietuvas arodbiedrības "Solidaritāte" portālā iepriekš tika publicēta informācija par to, ka 20. martā ātrās palīdzības darbinieki atveda uz Ukmerģes slimnīcu pacienti kritiskā stāvoklī, taču viņu nepieņēma neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan par viņas nogādāšanu slimnīcā un stāvokli bija zināms jau pirms ierašanās. Pacientes pašsajūta strauji pasliktinājās, tādēļ ātrās palīdzības darbinieki centās reanimēt viņu ar pieejamiem līdzekļiem, taču sievieti neizdevās glābt.

"Nespēju noticēt notiekošajā, ātrās palīdzības ārsti nofilmēja video, lai viņiem būtu pierādījumi tam, ka mirstošo pacienti neielaida slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļā, lai gan bija zināms par pacientes smagā stāvoklī nogādāšanu. Un par filmēšanu saņēma naudas sodus!!! Tagad slimnīcas vadība piespiedusi viņus iznīcināt šokējošo video, apmaiņā pret to piekrītot atcelt naudas sodus. Šokējošs stāsts. Un šis nav pirmais gadījums, kad šokē veselībai un dzīvībai bīstamā nekārtība Ukmerģes slimnīcā," uzrakstīja politiķis savā Facebook lapā.

Pēc ātrās palīdzības ārstu sacītā, video filmēšana bija vienīgais veids pierādīt, ka Ukmerģes slimnīcas neatliekamās palīdzības nodaļa neizpildīja reanimēto pacientu uzņemšanas pienākumus. Turklāt, kā norāda arodbiedrība, Ukmerģes slimnīca ir sabiedriska vieta, speciāla fotografēšanas un filmēšanas atļauja tās teritorijā nav nepieciešama.

Pagājušajā nedēļā, 22. jūnijā, darba strīdu komisijas sēdē starp ātrās palīdzības un Ukmerģes slimnīcas darbiniekiem tika noslēgta miera vienošanās. Slimnīca apņēmās atcelt naudas sodus attiecībā pret mediķiem, kuriem atbildes kārtā ir jāiznīcina viņu rīcībā esošais video visās pieejamās ierīcēs un datu nesējos, kā arī informēt personas, kurām šis video tika nosūtīts, par tā neizplatīšanu.

7
Tagi:
koronavīruss, Lietuva