Bijušais ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfols. Foto no arhīva

Nekādus solījumus atteikties no paplašināšanās NATO nav devusi

28
(atjaunots 18:06 07.06.2016)
Bijušais ASV vēstnieks Krievijā uzskata, ka valsts nav solījusi atteikties no paplašināšanās austrumu virzienā, un tieši Maskavas soļi liek aliansei tuvoties Krievijas robežām.

RĪGA, 7. jūnijs — Sputnik. Bijušais ASV vēstnieks Krievijā Maikls Makfols ir pārliecināts: NATO tuvošanās Krievijas robežām ir likumīga.

Krievijas ĀM oficiālā pārstāve Marija Zaharova. Foto no arhīva
© Sputnik / Екатерина Чеснокова

"ASV pienākums ir saskaņā ar vajadzībām iegrožot Krieviju un atbildēt tai," – paziņoja diplomāts intervijā igauņu avīzei Postimees un atzīmēja, ka Krievijas darbības ir piespiedušas NATO "atvairīt Maskavas radītos draudus," – Makfola teikto citē RIA Novosti.

Diplomāts pavēstīja, ka alianses tuvošanās Krievijas robežām ir likumīga, jo viņš neesot dzirdējis, ka ASV devusi solījumu nepaplašināt NATO austrumu virzienā.

"Nekas tamlīdzīgs netika apsolīts," – apgalvoja Makfols, un piebilda, ka, pēc viņa domām, pašreizējā Krievijas darbība prasa "spēcīgu un konkrētu atbildi."

NATO savas militārās klātbūtnes paplašināšanos Austrumeiropā un Baltijas valstīs skaidro ar agresiju no Krievijas puses. Jūlija sākumā Varšavā notiks NATO samits, kurā tiks pieņemti nozīmīgi lēmumi jautājumā par alianses attīstību. Ziemeļatlantijas bloks plāno ievērojami paplašināt militāro klātbūtni Austrumeiropā un Baltijas valstīs, lai apturētu Krievijas "agresiju".

Jāpiebilst, ka ASV plāno izvietot Austrumeiropā pretraķešu aizsardzības sistēmas elementus. Pirmais komplekss jau sācis darbu agrākajā gaisa karaspēku bāzē Deveselu Rumānijas dienvidos, un uzsākti līdzīga objekta būvdarbi Polijas teritorijā.

Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka nav ieinteresēta pastiprināt spriedzi, taču ir gatava adekvāti atbildēt uz rietumvalstu spertajiem soļiem. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs atzīmēja, ka Krievija reaģēs uz jebkādu nacionālās drošības apdraudējumu, taču cer, ka NATO darbībās virsroku gūs veselais saprāts.
Krievijas prezidents Vladimirs Putins 27. maijā informēja, ka Krievija būs spiesta reaģēt uz amerikāņu PRA sistēmas ekspluatācijas sākumu. Valsts vadītājs uzsvēra, ka PRA iekārtās iespējams izmantot arī uzbrukuma kompleksus.

Maikls Makfols, Baraka Obamas bijušais speciālais palīgs nacionālās drošības jautājumos, 2012. gadā tika iecelts ASV vēstnieka Krievijā amatā. Šo posteni viņš ieņēma trīs gadus. Pašlaik bijušais diplomāts ieņēmis analītiķa vietu vairākos amerikāņu telekanālos un lasa lekcijas Stenfordas universitātē.

28
Pēc temata
Polijas ministrs ir pārliecināts, ka NATO bataljons spēs apturēt Krieviju
Zviedrija vēlas tuvināties NATO un sūtīt "iebiedēšanas signālu" Krievijai
Analītiķis: NATO karaspēks Baltijā radīs Maskavas nepatiku
Rodas iespaids, ka NATO gatavojas īstam karam ar Krieviju

Latvija par lētu naudu Lietuvā iepērk ES aizliegtu delikatesi

58
(atjaunots 11:58 26.10.2020)
Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota – aptuveni 6-7 tonnas, taču tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Zuši ir iekļauti Bernes konvencijā Eiropas dzīvās dabas un dabisko dzīvotņu aizsardzību. To zveja aizliegta vairākās valstīs. Izņēmums nodrošināts tikai dažām valstīm, kuru vidū ir Lietuva, Latvija un Igaunija, vēsta BB.lv, atsaucoties uz Latvijas medijiem.

Pērn zvejnieki Latvijā nozvejojuši 91,9 tonnas zušu. Turklāt viņi iepērk zušus Lietuvā par 2-10 eiro par kilogramu. Pie tam mazumtirdzniecībā zuši želejā maksā 39 eiro par kilogramu.

Portāls atzīmēja, ka Lietuvā zuši pārtikā netiek lietoti īpaši plaši, bet Latvijā ir ļoti iecienīti. Zušu zveja Lietuvas Republikā ir ierobežota 6-7 tonnu robežās, bet tos ēd tikai 4% iedzīvotāju.

Latvijas Zemkopības ministrijas Zvejas pārvaldības un zivju resursu nodaļas vadītāja vietniece Ilze Rutlkovska paziņoja, ka sadarbībā ar Lietuvu plānots projekts zivju populācijas pētījumiem Kurzemē un Klaipēdas novadā, lai saimnieciskā darbība tiktu izlīdzināta.

Cepti un marinēti zuši Baltijas valstīs ir ļoti pieprasīti. Ik gadus Baltijas jūrā nozvejo aptuveni 250 tonnas zušu, no šī apjoma 70-170 tonnas nozvejo Latvijā.

58
Tagi:
zivis, Eiropas Savienība
Pēc temata
Ekoloģiska katastrofa: Latvijas upēs masveidā mirst zivis
Igaunijā parādījies Ķīnas cimdiņkrabis
Krievijas pastila, Latgales kaņepes un Rīgas šprotes: Riga Food cienasti
Valsts atbalsta vietā aizlika kāju priekšā: slēgta Liepājas zivju konservu rūpnīca
NATO

Lietuvas aizsardzības ministrs lielos izdevumus aizbildina ar "situāciju reģionā"

26
(atjaunots 10:19 26.10.2020)
Politiķis paskaidroja, ka ar tādiem izdevumiem valsts spēs labāk uzņem sabiedroto papildspēkus nepieciešamības gadījumā.

RĪGA, 26. oktobris – Sputnik. Lietuvas aizsardzības ministrs Raimunds Karoblis apliecināja kolēģiem, ka valsts turpinās atvēlēt aizsardzībai 2% no iekšzemes kopprodukta, jo "tā rīkoties liek situācija reģionā", vēsta Sputnik Lietuva, atsaucoties uz resora preses dienestu.

Savu pārliecību viņš pauda NATO valstu aizsardzības ministru apspriedē, kas tika organizēta video formātā.

Aizsardzības ministrs atgādināja, ka valstī jau sesto gadu pēc kārtas aug investīcijas aizsardzībā alianses līmenī. Karoblis uzskata, ka tādējādi tiekot demonstrēta NATO vienotība un perspektīvas – "gatavības palielināšana reakcijai uz mainīgajiem un augošajiem draudiem".

"Pirms diviem gadiem Lietuva pirmo reizi sasniedza NATO mērķi – 2% no IKP aizsardzības fnansēšanai. Mēs noteikti to uzturēsim arī turpmāk: to liek darīt tagadējā ģeopolitiskā situācija reģionā. Mēs varēsim labāk uzņemt sabiedroto papildspēkus – mēs esam valsts uz NATO ārējās robežas, kam raksturīga nestabilitāte," informēja Lietuvas ministrs.

Ziemeļatlantijas alianse pastiprina grupējumus pie Krievijas robežām, attaisnojot savas darbības ar iespējamiem "Krievijas draudiem". Turklāt Baltijas valstis, arī Lietuva, aktīvi noslēdz ar ASV aizardzības līgumus par lielām summām, aizbildinoties ar "Krievijas agresiju" un dislocē NATO militāros kontingentus.

Pie tam Maskava jau vairākkārt ir uzsvērusi, ka neplāno nekādus uzbrukumus nevienai valstij un Ziemeļatlantijas aliansei tas ir ļoti labi zināms.

26
Tagi:
aizsardzība, NATO, Lietuva
Pēc temata
Napoleona cienīgos Lietuvas plānus stiprina 5 tanki Leclerc. Kā atbildēs Krievija
"Jau pārvieto štābus": ko ASV armija gatavo Eiropas austrumos
Ādažos par 19 miljoniem eiro uzbūvēja sporta kompleksu karavīriem
"Nostādīja fakta priekšā": kā Eiropa maksās par ASV militārajām bāzēm
Studentu apmācība, foto no arhīva

Latvijas profesori varētu saņemt tiesības uz KF pilsonību vienkāršotā kārtībā

0
(atjaunots 14:50 27.10.2020)
Ja Krievijā tiks apstiprināts Darba ministrijas iesniegtais likumprojekts, ārvalstu pilsoņi ar docenta vai profesora zinātniskajām pakāpēm varēs pretendēt uz Krievijas pilsonību vienkāršotā kārtībā.

RĪGA, 27. oktobris — Sputnik. Krievijas Darba ministrija sagatavojusi likumprojektu, kas paredz tiesības uz Krievijas pilsonību vienkāršotā kārtībā ārvalstu docentiem un profesoriem. Dokuments publicēts normatīvo tiesisko aktu projektu portālā sabiedriskai diskusijai.

Darba ministrija likumprojekta anotācijā norādīts, ka resors izstrādājis Tatarstānas prezidenta Rustama Minnihanova ierosinājumus jautājumā par ārvalstu pilsoņu un personu bez pilsonības profesiju sarakstu, kam ir tiesības uz pāriešanu Krievijas pilsonībā vienkāršotā kārtībā.

Ierosinājumu atbalstīja Izglītības ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija. Šajā kontekstā ar darba un sociālās aizsardzības ministra Anktona Kotjakova pavēli ierosināts papildināt ar punktiem "docents" un "profesors" sarakstu, kurā iekļautas ārvalstu pilsoņu un personu bez pilsonības profesijas (specialitātes, amati), - kvalificēti speciālisti, kam ir tiesības uz pāriešanu Krievijas pilsonībā vienkāršotā kārtībā.

Profesiju saraksts bija apstiprināts 2019. gada novembrī. Tajā iekļautas 135 specialitātes, kuru vidū ir agronomi, veterināri, audzinātāji, dažādu specialitāšu ārsti, inženieri, metalurgi, žurnālisti, matemātiķi, mehanizatori, montāžnieki, metinātāji, virpotāji, traktoristi, elektromontieri utt.

0
Tagi:
Krievija, pilsonība
Pēc temata
Krievijas pilsonības saņemšanas procedūras izmaksas varētu samazināties
Mainījušies Krievijas pilsonības saņemšanas noteikumi Latvijas iedzīvotājiem
Latvijas iedzīvotājiem atvieglos Krievijas pilsonības iegūšanas procesu
Tik un tā uzzināsim: Latvijā brīdina visus, kuri vēlas slēpt Krievijas pilsonību