NATO starptautiskās militārās mācības. Foto no arhīva

Analītiķis: NATO karaspēks Baltijā radīs Maskavas nepatiku

115
(atjaunots 13:59 30.05.2016)
Krievijai ļoti nepatīk amerikāņu kareivju parādīšanās pie valsts robežām, uzskata Oslo Civilo pētījumu institūta eksperts.

RĪGA, 30. maijs — Sputnik. Kremlis var pieņemt lēmumu par modernāko ieroču izvietošanu Baltijas reģionā, ņemot vērā ASV bruņoto spēku klātbūtni, — intervijā avīzei Postimees pavēstīja Pāvels Bajevs, Norvēģijas Civilo pētījumu institūta eksperts.

Pēc Bajeva domām, ASV bruņoto spēku bataljonu parādīšanās pie Krievijas robežām provocēs Maskavu demonstrēt savus spēkus.

"Protams, šie daži bataljoni nevienu neapdraud, un šī pagaidām vēl hipotētiskā grupējuma uzbrukuma potenciāls ir niecīgs. Tomēr Krievijā ārkārtīgu nepatiku rada pati amerikāņu karavīru parādīšanās pie valsts robežām," – paskaidroja eksperts.

Bajevs atzina, ka ASV karaspēka simboliskā klātbūtne Baltijas reģionā nekavējoties izslēgs jebkādu militāro spiedienu uz Igauniju, Latviju un Lietuvu no Krievijas puses.

Militārais eksperts Leonīds Ivašovs, Ģeopolitisko problēmu akadēmijas prezidents, agrāk jau paskaidroja Sputnik, ka Baltijas valstis Krieviju neinteresē, taču ASV gan rada reālus draudus.

"Krievijai nav stratēģisku priekšrocību salīdzinājumā ar NATO. Pietiek tikai saskaitīt NATO karavīrus un militārās tehnikas vienības. Krievija var rīkoties tikai aizsardzības sistēmas ietvaros," – atzīmēja ģenerālis Ivašovs.

NATO ir veidojusies un attīstījusies, izdomājot draudus, uzsvēra eksperts, un Patriot dislokācijai norādītais iegansts – aizsardzība no Krievijas – ir izdomāts.

"Skaidrs, ka Baltijas valstu iedzīvotājiem aizsardzība nav vajadzīga, toties ASV vajag paplašināt savu potenciālu pret Krievijas Gaisa kosmiskajiem spēkiem. Sistēma Patriot pastiprinās pretgaisa aizsardzības potenciālu šajā jautājumā," – paskaidroja Ivašovs.

Ambiciozi plāni

NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs iepriekš paziņoja, ka austrumu flanga plānotā nostiprināšana ir viens no alianses iebiedēšanas stratēģijas elementiem. Lēmumu par militārās klātbūtnes pastiprināšanu Baltijas valstīs NATO plāno apspriest samitā, kas noritēs Varšavā 8.-9. jūlijā. Stoltenbergs norādīja, ka lēmumi, kas tiks pieņemti samitā, būs ļoti nozīmīgi alianses attīstības stratēģijai.

Amerikāņu izdevums The Wall Street Journal nesen informēja, ka Vašingtonā tiek radīts jauna tipa ierocis – sliežu lielgabals, ko, pēc ASV militāro padomnieku domām, iespējams izmantot "Baltijas valstu aizsardzībai no Krievijas un sabiedroto atbalstam cīņā pret Ķīnu Dienvidķīnas jūrā."

Britu izdevums Times, atsaucoties uz informācijas avotiem militāristu aprindās, paziņoja, ka Londona plāno nosūtīt uz minēto reģionu tūkstoti karavīru, tankus un artilēriju. Pagājušās nedēļas nogalē NATO Apvienoto bruņoto spēku virspavēlnieks Brunsumā ģenerālis Salvatore Farina apstiprināja, ka ir gatavs nosūtīt uz Baltijas valstīm ātrās reaģēšanas spēkus "Šķēpa smaile". "Višegradas četrinieka" valstis arī ir paudušas gatavību nosūtīt karavīrus uz šo reģionu.

Maskava jau daudzkārt ir informējusi, ka nav ieinteresēta pastiprināt spriedzi, taču ir gatava atbildēt uz rietumvalstu soļiem. Piemēram, Krievijas ārlietu ministrs aicināja NATO atteikties no destabilizējošajiem pasākumiem un atzīmēja, ka Maskava neapšaubāmi atbildēs uz faktoriem, kas apdraud valsts nacionālo drošību.

115
Pēc temata
Raķete "Sarmat" radīs satraukumu ASV
NATO pretgaisa aizsardzības sistēma Eiropā nelīdzēs
Mediji: Krievija un Ķīna vēlas padzīt ASV no savām robežām
Krievijas un NATO konfliktā uzvarētāju nebūs

Igaunijas izlūkdienests meklē krievvalodīgus darbiniekus ar sludinājumu palīdzību medijos

21
(atjaunots 09:11 03.12.2020)
Sludinājumos norādīts, ka izlūkošanas informācijas analītiķim ir jābūt labi izglītotam, apveltītam ar plašu intelektuālo redzesloku un analītisko domāšanu.

RĪGA, 3. decembris – Sputnik. Igaunijas Ārējās izlūkošanas departaments uzsācis jaunu darbinieku meklēšanu, kuri pārvalda krievu un angļu valodu, ar sludinājumu starpniecību medijos, vēsta RIA Novosti.

Informācija par izlūkošanas operāciju speciālistu un izlūkošanas informācijas analītiķa vakancēm trešdien parādījās avīzes Eesti Ekspress sludinājumu sadaļā.

"Departaments meklē darbam speciālistu izlūkošanas operācijās – labi izglītotu cilvēku ar labām komunikācijas spējām, kurš saprot, ka dzīve iziet arī ārpus biroja rāmjiem un ierastā darba laika. Gaidām, ka viņš gūs prieku no ceļojumiem un ātri pielāgosies jaunām kultūras telpām un situācijām," citē sludinājumu RIA Novosti.

Arī izlūkošanas informācijas analītiķim ir jābūt labi izglītotam, apveltītam ar plašu intelektuālo redzesloku un analītisko domāšanu, jāprot apstrādāt lielu datu apjomu, apvienot tos un radoši prezentēt saprotamā un lakoniskā formā.

Sludinājumā norādīts, ka kandidātiem ir jābūt Igaunijas pilsoņiem un labi jāpārvalda krievu un angļu valodas. Par nepieciešamību zināt igauņu valodu departaments neziņo. Beidzamais darba pieteikumu iesniegšanas termiņš ir 13. decembris. Sludinājumā netiek norādīts atalgojuma apmērs.

Ārējās izlūkošanas departaments ietilpst Aizsardzības ministrijas struktūrā. Tas nodrošina nacionālās drošības un valsts konstitucionālās kārtības aizsardzību, veicot šim nolūkam nepieciešamās informācijas vākšanu un apstrādi, īsteno pretizlūkošanas darbības un aizsargā valsts noslēpumu.

Tāpat minētais departaments nodrošina drošus sakarus slepenos valsts tīklos un veic ārējo pretizlūkošanu, lai pasargātu Igaunijas diplomātus un militārpersonas, kuras dienē ārvalstu operācijās. Turklāt departamenta darbinieki aizsargā Igaunijai nodoto slepeno ārējo informāciju, izpildot pilnvarotā valsts pārstāvja uzdevumus drošības jomā.

21
Tagi:
izlūkdienesti, krievvalodīgie, Igaunija
Pēc temata
Čehu izlūkdienests brīdinājis par trešā pasaules kara draudiem
Mediji apraksta ASV izlūkdienesta galvenās kļūdas Karabahā
Tallink

Decembra vidū starp Rīgu un Stokholmu pārstās kursēt prāmji

30
(atjaunots 17:48 02.12.2020)
Prāmju reisi ir atcelti sakarā ar striktāku ierobežojumu ieviešanu braucieniem Igaunijā, Somijā, Zviedrijā un Latvijā.

RĪGA, 2. decembris – Sputnik. Prāmju operators Tallink Grupp no 2021. gada 1. janvāra atceļ prāmja Victoria I maršrutu Tallina – Stokholma – Rīga – Stokholma – Tallina, tiek ziņots kompānijas mājaslapā.

Pēdējais reiss no Rīgas uz Stokholmu notiks 15. decembrī. No 1. janvāra Tallink pārstās izpildīt reisus maršrutā Tallina – Helsinki.

Tallink Grupp lēmums par reisu pārtraukšanu ir saistīts ar situācijas ar Covid-19 pasliktināšanos un striktāku braucienu ierobežojumu Igaunijā, Somijā, Zviedrijā un Latvijā, kā dēļ manāmi samazinājies pasažieru skaits. No finanšu viedokļa Victoria I vairs nevar izpildīt reisus.

Saskaņā ar pašreizējiem plāniem, Victoria I atgriezīsies maršrutā Tallina – Helsinki 2021. gada 19. februārī. Par prāmju satiksmes atjaunošanu starp Rīgu un Stokholmu kompānija ziņos atsevišķi.

Kompānija Tallink Grupp šobrīd piedzīvo grūtus laikus: pašlaik tā jau bijusi spiesta atlaist vairāk nekā 500 darbiniekus Latvijā. Igaunijas valdība jau ir piešķīrusi kompānijai 100 miljonus eiro, tomēr, spriežot pēc visa, ar to izrādījies par maz.

30
Tagi:
Tallink, prāmis
Pēc temata
"Tallink" īslaicīgi pārtrauc maršruta Rīga-Helsinki apkalpošanu
Uzreiz pēc prāmjiem Tallink zaudē savas viesnīcas: Rīgā slēgs vēl vienu viesnīcu
Atdeva Latvijai miljonus eiro nodokļos un izputēja: Rīgā tiek slēgta viesnīca Metropole
Latvijas karogs, foto no arhīva

VDD organizējis kratīšanu pie krievvalodīgajiem žurnālistiem Jakovļeva un Lindermana

0
(atjaunots 18:37 03.12.2020)
Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki šodien ieradušies pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva un publicista Vladimira Lindermana.

RĪGA, 3. decembris — Sputnik. Latvijas Valsts drošības dienesta darbinieki organizējuši kratīšanu pie portāla Baltnews.lv bijušā galvenā redaktora Andreja Jakovļeva, informēja žurnālists, portāla IMHOClub galvenais redaktors Jurijs Aleksejevs. No rīta kratīšana notika arī publicista Vladimira Lindermana mājās, patlaban viņš tiek nopratināts, informēja žurnāliste Alla Berezovska.

"Pie Andreja Jakovļeva un Irinaas Ļitvinovas turpinās kratīšana. Latvijas VDD. Zvanīja viņu dēls Artjoms. Detaļas nezināja. Pagaidām neviens nezina," Aleksejevs uzrakstīja Facebook.

Berezovska informēja, ka Jakovļeva dēls pastāstījis: pēc kratīšanas viņa tēvu plānots vest uz nopratināšanu, pēc tam esot solījuši atlaist. Nekas sīkāk nav zināms. Aleksejeva publikacijas komentētāji izteica pieņēmumu, ka VDD vizīte, iespējams, saistīta ar filmu "Latvijas valsts standarts: krievu – non grata".

Berezovska atzīmēja, ka Andrejs Jakovļevs vienmēr strādājis saskaņā ar Satversmes 100. pantu par vārda un viedokļa brīvību un nekad nav pārkāpis likumus. Viņa ir pārliecināta, ka tā ir vajāšana par atšķirīgu viedokli.

"Jā, protams, tā ir citādi domājoša cilvēka vajāšana – protams, viņš nefilmēja to, kas būtu paticis varasvīriem. Tomēr esmu droša – Andrejs nekad nepieļāva nekādus tiesisko normu pārkāpumus. Viss pārējais ir tikai politiska interpretācija... Kauns! Neprot uzvarēt godīgā žurnālistiskā diskusijā, ķeras pie vardarbīga spiediena metodēm!" viņa pastāstīja Facebook.

"Vienu laiku viņš vadīja portāla "Baltnews.lv" redakciju, taču jau divus gadus tur nestrādā, pat neko nepublicē portālā. Kā redzam, tas neko nenozīmē, ja gestapo ir ieķēries, tik vienkārši neatlaidīs. Citādi vēl, nedod Dievs, kādam radīsies doma, ka viņi neko nedara, samazinās vēl budžetu... Tā pēc Latvijas krievvalodīgo žurnālistu un blogeru Aleksejeva, Lindermana, Gapoņenko, Fileja no pirksta izzīstajām lietām nobriedusi arī Jakovļeva lieta. Vai tagad ir kārtībā, naudiņa ir atpelnīta?" žurnāliste vaicāja.

Profesors Aleksandrs Gapoņenko informēja, ka Jakovļevs viņam nesen pastāstījis: VDD ierosinājis pret viņu lietu par sadarbību ar Krievijas medijiem, taču viņš nav vēlējies šo faktu publiskot.

"Nesen Andrejs man stāstīja, ka VDD ierosinājis pret viņu krimināllietu par to, ka viņš sadarbojies ar Krievijas medijiem. Es ierosināju informēt sabiedrību. Viņš atteicās, jo nejuta, ka būtu vainīgs. Domāja, viss nokārtosies. Nenokārtojās.

Terors pret krievu inteliģenci Latvijā turpinās. Vārda brīvība jau sen kļuvusi par tukšu skaņu. Specdienesti regulē visus politiskos un nepolitiskos procesus valstī," Gapoņenko pastāstīja Facebook.

Vēlāk Alla Berezovska informēja, ka kratīšana notikusi arī pie publicista Vladimira Lindermana, patlaban viņš tiek nopratināts, uz zvaniem neatbild.

Latvijas Krievu savienība ziņoja, ka kratīšanas laikā no Lindermana dzīvokļa izņemtas visas iekārtas.

"Šodien pazīstamā publicista un sabiedriskā darbinieka Vladimira Lindermana dzīvoklī notika kratīšana, izņemtas visas iekārtas – dators, telefons, diski, arī bankas kartes. Pats Vladimirs aizturēts, tagad atrodas nopratināšanā VDD.

Kratīšanas un aizturēšanas iemesli nav zināmi.

Mēs uzskatām, ka tamlīdzīga atkārtota attieksme pret cilvēku, kurš vienkārši pauž savu viedokli, atšķirīgu no valsts uzskatiem, nav pieļaujama," teikts partijas publikācijā Facebook.

0
Tagi:
Vladimirs Lindermans, Drošības dienests
Pēc temata
Pēc šādas shēmas par spiegu var padarīt ikvienu: Lindermans par spriedumu Burakam
"Bīstamajiem" aktīvistiem aizbāztas mutes: vecāku sapulces dalībnieki saņēmuši "piedošanu"
Jurijs Aleksejevs: "Atšķirībā no ASV, krievu "ņegri" Latvijā patiešām ir beztiesiski"
"Kriminalizēta jebkāda sadarbība ar Krieviju": Lindermans par rusofobiju Latvijā